Google го купува Fitbit: сега е ОФИЦИЈАЛНО

Google го купува Fitbit

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Гугл го купи „Фитбит“ за да изврши притисок повеќе на смарт часовници и за носење. Еве што треба да знаете за аквизицијата на Google на Fitbit

Fitbit купена од Google

Сега е официјално: Google го купува Fitbit за 2,1 милијарди долари.

Веста беше во воздух со недели, но само денес, 1 ноември 2019 година, е официјализиран од двете компании. Договорот се очекува да заврши следната година и очигледно ќе биде предмет на одобрување од регулаторите и акционерите.

Фитбит долго време бараше купувач, и очигледно ја сметаше понудата понудена од Алфабет за најдобра.

Зошто Google го купува Fitbit?

Оваа аквизиција на Google ќе и овозможи на компанијата инвестирајте повеќе во оперативниот систем Wear OS и суи уреди што се носат генерално.

До денес, како што знаеме, Носете оперативен систем е добар оперативен систем за паметни часовници, но со неколку граници тоа го спречи неговиот успех, оставајќи го теренот отворен за конкуренција јаболко и други компании.

Со аквизицијата на Fitbit, сепак, работите може да се променат и Google може разџагорувајќи многу поинтересни и интелигентни производи да го задржиме зглобот, или барем да очекуваме за иднината.

Целта на двете компании, со ова спојување, е да го комбинираат техничкото и хардверското знаење за Фитбит со моќност за инвестирање и приспособливост што ја нуди Google. Ова ќе ви овозможи да разгорите многу нови производи понудени по прифатлива цена што ќе им овозможи на секој да купи моќна смарт часовник, полн со карактеристики и секогаш да се чува на зглобот за да го следи здравјето. И во меѓувреме, Google ќе може да собере уште некои податоци за нас.

Што е со приватноста на корисниците?

Гугл објави дека корисниците кои ќе ги користат заменливите уреди во иднина направени од компанијата, ќе бидат информирани за кои податоци ќе се соберат и зошто, со политика што сака да биде целосно транспарентен.

Биг Г исто така тврди дека личните податоци собрани од уредите Fitbit тие никогаш нема да бидат продадени на никого, нема да се користат за насочени реклами и на корисникот ќе му се даде можност да управува со нив, дозволувајќи им да ги прегледува, преместува или брише своите податоци.

Ќе видиме.

Единствената сигурна работа во моментот е тоа Фитбит потврди дека неговите уреди ќе продолжат да остануваат компатибилен со Android и iOS и покрај аквизицијата од Google.

Извори: Blog.google

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!