Google го спушти Huawei: збогум на ажурирањата на Android и Play Store

САД и Хуавеи прават мир: сè е решено?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Гугл ја напушти Huawei: Big G ја прекинува соработката со Huawei, пристапот до Play Store и идните ажурирања на Android се во опасност

Суспендирани се лиценците Huawei, Google и Android

Ажурирајте 21 мај

Google, соработката со Huawei е суспендирана: пристапот до Play Store и идните ажурирања на Android под ризик.

Ажурирање

Од САД доаѓа вест што е неверојатно, но наместо тоа, се чини дека е сè точно.

Според она што го објави агенцијата за печат Ројтерс, всушност, следејќи го забрана наметната од Трамп, Гугл би решил отстрани ги лиценците за софтвер и хардвер од Huaweiосвен оние со отворен извор.

Гугл ја напушта Huawei: што се случува?

Но, што значи сето ова? Што ќе се случи со Huawei?

Huawei Technologies Co Ltd, известува Ројтерс, „Веднаш ќе го изгубат пристапот до ажурирања до оперативниот систем„ Андроид “и идните верзии на неговите паметни телефони што се продаваат надвор од Кина (вклучително и во Европа) исто така ќе го изгубат пристапот до апликации и услуги, вклучително и Google Play Store и Gmail “.

Според изворот, детали за специфични услуги сè уште ќе бидат во процес на внатрешно одлучување од Google.

Очигледно иако Huawei ќе продолжи да има пристап до AOSP верзијата на оперативниот систем Android достапно преку лиценца со отворен извор (оној што е достапен за секој што сака да го искористи за да нè разбере).

Google, сепак, повеќе нема да му обезбеди на Huawei техничка поддршка и соработка за услугите на Android.

Накусо, на телефоните на Huawei повеќе не треба да гледаме претходно инсталирани апликации на Google (GMail, Play Store, YouTube, Maps..) и покрај тоа нема да има официјална поддршка од Google за ажурирања со Android.

Официјални зборови на Google

Еве ги официјалните зборови на портпаролот на Google за тоа:

„Ние ја почитуваме редот и ги разгледуваме импликациите. За корисниците на нашите услуги, Google Play и безбедносните заштити од Google Play Protect ќе продолжат да функционираат на постојните уреди Huawei. “

Телефоните веќе се на пазарот се безбедни

Кој веќе има телефон Huawei е „безбеден“, во смисла дека на тој паметен телефон Play Store ќе продолжи да работи, со прикачени сите други услуги на Google.

На проблем е тоа што телефоните на Huawei веќе се на пазарот Тие НЕ ќе можат да добијат дополнителни надградби на софтвер заверени од Google. Навистина, кога Huawei ќе објави ажурирање на софтвер мора да биде заверена од Google така што може да биде компатибилен со сите услуги на Big G (Play Store и сите други) и со оглед на тоа Google веќе нема да одобри никакви ажурирања на софтверот на Huawei, тоа значи дека во иднина тековните смартфони на Huawei тешко ќе се ажурираат (исто така затоа што секое ажурирање треба нужно да ги отстрани сите услуги на Google од вашиот телефон)

Дали забраната важи и за Европа?

ДА

Иако го бараше Трамп за САД, Google веќе не соработува со Huawei ширум светот.

Значи, освен ако негираат последниот час, дури и во Европа телефоните на Huawei нема да ги имаат Play Store и сите други услуги на Google.

Изјавите на Хуавеи

Подолу е официјалната изјава на Huawei во врска со можната суспензија на лиценцата за Android од Google.

„Huawei даде значителен придонес за развојот и растот на Android низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, соработувавме тесно со нивната платформа со отворен извор за развој на екосистем за кој имаат корист и корисниците и индустријата. Huawei ќе продолжи да обезбедува безбедносни ажурирања и услуги по продажбата на сите постојни паметни телефони Huawei и Honor и таблет производите кои ги покриваат овие се продадени или сè уште на залиха на глобално ниво. Ние ќе продолжиме да градиме безбеден и одржлив софтверски екосистем, со цел да обезбедиме најдобро искуство за сите корисници на глобално ниво. “

Зошто Трамп е лут на Huawei?

Да се ​​направи тоа кратко, Американскиот претседател Трамп е толку луд на Хуавеи затоа што тој е убеден во тоа кинеската компанија инсталира софтвер за врата и шпионски софтвер во телефони и остатокот од хардверот и софтверот што компанијата се продава во САД од компанијата.

Во суштина, Трамп го обвинува Хуавеј дека ја загрозува националната безбедност, иако во моментот не обезбеди јавен доказ за тоа што го тврди.

Сепак, во моментот Трамп го стави Хуавеј и 68 нејзини подружници на црната листа што јасги праќа сите американски компании да имаат економски размени со овие компании.

Накусо, Гугл беше принуден да ја прекине соработката со Huawei, немаше друг избор.

И, како Гугл, исто така сите други американски компании кои се занимаваат со Huawei поради некоја причина тие ќе треба да престанат со сите активности (како што е П.ualcomm, Intel, NVIDIA…)

Враќање во соработката Google-Huawei, по забраната што ја наметна Трамп, кинеската компанија ќе може продолжете да го користите изворниот код на Android (еден со отворен извор) да го изгради оперативниот систем на своите паметни телефони и неговиот интерфејс EMUI, но нема да може да инсталира софтвер на Google на своите телефони.

Huawei веќе објави список на телефони што ќе добијат ажурирање на Android Q, но во овој момент не знаеме дали и кога ќе пристигне ова ажурирање.

HONOR е под влијание и на забраната на Трамп во САД

Одлуката донесена минатата недела од администрацијата на Трамп, која ја вметна Хуавеи во комерцијалната црна листа во Соединетите држави, исто така, ќе се погоди ЧЕСТ.

Додека се комерцијално независни, HONOR е тесно поврзан со Huawei, со кои ги дели повеќето свои ресурси, почнувајќи од производниот ланец, од софтверот и технологиите што се користат во паметните телефони и таблетите.

Забраната на Google, исто така, ќе влијае на HONOR.

Затоа остануваат валидни истите размислувања што се однесуваат на паметните телефони веќе на пазарот, втој ќе продолжи да пристапува до Play Store, но за новите модели ситуацијата се чини малку комплицирана.

Ажурирање

ИЗВОР

Да се ​​игра надолу (Јас би го купил P30 Pro денес, но страницата од која го купував излезе офлајн за време на купувањето ..):

Intel, Qualcomm и Broadcom исто така ги прекинуваат договорите

Како што се плашевме, Интел, Qualcomm и исто така Бродком придружи се на Google со прекинување на договорите за снабдување со Huawei по забраната донесена од владата на САД.

Веста сè уште не е од официјална природа, но е соопштена од Блумберг што се однесува на суспензија со непосреден ефект на тековните постојни договори.

Тековната состојба Интел ја снабдува Huawei со чипови за сервери и процесори за неговата линија на преносен, додека улогата на Qualcomm е мала.

Од извори, Huawei веќе презеде чекори да се справи со она што се случува, акумулира резерви на чипови и преработувачи од американски добавувачи што ќе му овозможат да продолжи барем 3 месеци (доволен период за да се утврди дали забраната што ја наметнуваат Соединетите држави ќе биде постојана или на некој начин да биде надмината).

Не може да се исклучи другите компании, исто така, ќе одлучат да ги почитуваат владините наредби: меѓу многуте, всушност, Мајкрософт може да избере да ги прекине договорите за снабдување на Оперативен систем Виндоус користени во лаптопите Huawei.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!