Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Предводници споредени

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Flagships dibandingkan

Гугл би можел да ја донесе борбата до AppleIPhone X со свое знаме Pixel 3, но секако тука е третиот најголем играч: Samsung. Корејските компании скокнаа на своите конкуренти, ослободувајќи го Galaxy S9 во март. Како го споредувате со новиот Pixel 3?

Ние ги споредивме iPhone X со Pixel 3 и Galaxy S9, така што сега е време да го ископаме еден пар наспроти друг. Прочитајте понатаму за да ги откриете сите карактеристики на кои се гордееме нашето премиум дуо.

ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: Samsung Galaxy Review S9

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: датум на издавање и цена

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Предводници наспроти 1

Пиксел 3 ќе биде објавен во Велика Британија на 1 ноември. Galaxy S9 веќе е во продажба.

Ако сакате основна верзија од 64 GB на двата телефони, ќе видите цена од 739 фунти. За време на пишувањето, Samsung го привремено намали тој број на 679 фунти, а има дури и поевтина опција Amazon (дури 504 фунти)

На крајот, јасно е дека Amazon бара да го искористи изданието на Pixel 3 со тоа што ќе го понуди Galaxy S9 по примамливата пониска цена. Тоа не значи лошо за вас, иако не е јасно колку долго ќе трае оваа зделка.

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Спецификации

Pixel 3 е опремен со Snapdragon 845 процесор, додека Galaxy S9 располага со сопствен Samsung Exynos 9810. Двете чипови доаѓаат со 4 GB RAM меморија, и генерално се топ класа во нивната класа кога станува збор за мобилен хардвер 2018. Во некои региони, вклучително и САД и Кина, Galaxy S9 всушност има Snapdragon 845 наместо Exynos 9810.

Ако сакате подлабок технички изглед на овој пар, можете да го видите резултатот од репер овде.

Додека Pixel 3 доаѓа во две опции за складирање, и 64 GB и 128 GB, Galaxy S9 за жал е достапен само во Велика Британија со 64 GB складирање. Ако сакате 128 GB или 256 GB, треба да го земете предвид Galaxy S9 +. За разлика од Pixel 3, Galaxy сепак S9 доаѓа со слот за microSD, така што можете да го проширите просторот до 400 GB.

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Камера и дисплеј

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Предводници наспроти 2

Пиксел 3 има спектакуларен екран, но Galaxy Screen S9 на крајот го победи. Samsung 1,440 x 2,960, 5,8 во пакет со дисплеј Super AMOLED со моќност од 570ppi и уживајте во „неспоредливо ниво на контраст“ според нашиот преглед претходно оваа година.

Екранот Pixel 3 P-OLED е со големина 5,5 инчи, со резолуција од 1.080 x 2.160 и густина на пиксели од 443ppi. Тоа не значи да се каже дека е лош екран на кој било начин – тоа е светло и јасно, како што очекувавте од кој било предводник.

Двете телефони имаат единечно поставување на задната камера, што може да изгледа малку застарено, ако се земе предвид дека многу производители ќе користат две или дури три камери со леќи (Самсунг само што започна лаптоп со троен леќа). Квад-леќи на Galaxy A7 и Galaxy A9, затоа очекуваме S10 да добие нешто слично).

Пиксел 3 има објектив со двоен пиксел со 12,2 мегапиксели со отвор f / 1,8 на задниот дел, со блиц со двојна LED и Auto-HDR. Процесорот за сигнализација на слика што е подобар од неговиот претходник го компензира недостатокот на втор леќа, алгоритмички ја прилагодува фотографијата за да ја оптимизира длабочината и осветленоста. Во меѓувреме, Galaxy S9 има задни леќи со 12 мегапиксели со отвор f / 1.5-2 / 4. Ова е солидна камера, но не е толку остра како што треба да понуди Pixel 3.

Забележителна разлика има на предниот дел на телефонот – Galaxy S9 има единечен 8-мегапикселен f / 1.7 леќа, додека Pixel 3 има двојна камера од 8 мегапиксели, со широк f / 1,8 леќи и ултравиден објектив f / 2.2 за „селфи група“.

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Траење на батеријата и поврзување

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Предводници наспроти 3

Батеријата од 2.915mAh Pixel 3 е побарувана од Google да трае 11 часа. Споредбено, нашиот видео-прегледен тест покажа дека батеријата Galaxy S000 3.000 mAh трае под импресивни 14 часа и 14 минути.

И двајцата можат да се наплатат безжично, што е добро – не сме виделе телефон на Google со оваа одлика откако Nexus 6 се врати во 2014 година. Galaxy S9 го усвои стандардот за безжично полнење Qi, но инсталиран внатре може да наплаќа од 0 до 100 за само време еден и пол час.

Во однос на поврзаноста, Galaxy S9 има горната рака, има USB порта Type-C и 3,5 милиметарски приклучок, што е прифатлива удобност. Во меѓувреме, Pixel 3 има USB Type-C порт и е во комплет со адаптер за USB Type-C до 3.5 mm.

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy Design S9: Како изгледа?

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Предводници наспроти 4

Ова е зона без изрез, со тоа што Google остава разделувачки дизајн карактеристики на Pixel 3 XL (што е Сметка на Твитер на САД на САД неодамна направи светлина). Samsung нема криви во нивните мобилни телефони.

Естетски, и двете слушалки имаат многу заедничко со нивните претходници. Слушалката има измислен дизајн отколку да се ремонт. Двете имаат екрани близу до рабовите, иако Galaxy S9 има малку помал подножје на горниот и на дното. Двата телефони исто така имаат стакло од предната и од задната страна, со мат 3 на задниот дел кој има истакнат дизајн.

Само неколку милиметри го одделуваат парот во однос на големината. Галакси S9 е малку поголем и подебел на 147,7 x 68,7 x 8,5мм на пиксел 3 од 145,6 х 68,2 х 7,9мм. Ова е исто така потежок допир, со вага 163g во споредба со 148g за Pixel 3.

Се нудат три опции за боја за секој телефон, при што Galaxy S9 доаѓа во „Midnight Black“, „Lilac Purple“ и „Coral Blue“. Пиксел 3 доаѓа во „Не розово“, „јасно бело“ и „Само црно“.

Google Pixel 3 vs Samsung Galaxy S9: Пресуда

Телефоните Samsung имаат повеќе опции за складирање, подобри екрани, дигалки за слушалки и потрајни батерии. Pixel 3 има малку подобра камера, но не доволно за да се понапред од камерата Galaxy S9.

Вистинската одредница може да биде цената. Во моментов, можете да добиете Samsung Galaxy S9 за повеќе од 500 фунти, додека Pixel 3 ќе ве натера да се вратат 739 фунти. Тоа е голема разлика, особено кога сметате дека Galaxy S9 веќе има список со конкурентни карактеристики во својот агол. Ова го дадовме на Samsung.