GRIS е апсолутен сон на iOS

GRIS adalah mimpi mutlak di iOS

Ова е време, е место, е движење

Преземањето конзола или игра со компјутер и ставањето на мобилен телефон не е лесно како што мислат луѓето. Вклучувањето со него на високи телефони и таблети е навистина можно, но правењето игра што може да се игра е таму каде што е предизвикот. Не можат сите програмери да го сторат тоа. Некои игри се премногу комплицирани за контрола на допир, без оглед колку дигитални копчиња се фрлаат на екранот. Сепак, постојат голем број на игри што можете да кажете уште од првиот пат кога ќе ги играте дека тие ќе бидат совршени за платформата. ГРИС е една од тие игри.

Од инвеститорот на студиото Номада, ГРИС првично беше лансиран минатиот декември за компјутер и компјутер Nintendo Switch. Крис Мојс ја прегледа играта, му даде комплетен 10/10 и рече дека е „исто толку збунувачко како прогонувачки“. Неколку часови со портата iOS на мојот iPad, мислам дека Мојс е оправдан со сè што напиша за тоа.

ГРИС ја раскажува приказната за патувањето на една млада жена низ туѓа земја кога се обидела да го врати својот глас. Нема многу наративи надвор од убавата анимација, иако ретко се објаснува, отворањето бидејќи патувањето е повеќе метафорично отколку бетонот. Постојат многу теми што можат да ги преземат повеќето играчи, но дури и ако повеќето се над вашата глава, сепак е навистина магично патување.

Во извонредното издание се најдоа стотици илјади луѓе ГРИС донесе до порта за мобилни телефони. Оваа анимација е многу тешка на мојот ретина iPad екран и уметничката насока, со нејзината палета на бои полека се зголемува, е прилично волшебна. Светот ГРИС, што ме потсетува на Рене Лалукс Фантастична планета со малку уникатна боја на Дон Херцфелд, навистина се појави. Дури и најмалите детали за ова мистериозно ниво заблескаа додека Грис се движеше низ, бркајќи ги theвездите што ги бараше во светот. Да бидам искрен, ако Apple сака да покаже јасен опсег на бои од неговиот мрежницата, тоа треба ГРИС инсталиран на секоја демо и единица за демо и iPhone што ги гледате продавниците на Епл и Најдобро купување.

Убаво е да се гледа, но неговата вредност како нешто што сакате да го играте, лежи на нејзините контролни раменици. Како што напишав во големата книга од овој дел, ГРИС е совршен вид игра за мобилна платформа и Студиото Номада докажува дека е вистина. Со цел да се направи HUD-слободен изглед на оригиналното издание, ГРИС нема дигитално копче за да ги обои неговите уметнички дела. Држењето лево или десно од левата страна на екранот ќе го премести Грис во двете насоки. Скоковите и различните способности што тој ги отвора се контролираат од десната страна на екранот со едноставна славина или палецот. Ова е интуитивен и одговорен аранжман; Оттогаш, најдов најдобриот платформер за контрола на екранот на допир Одмар.

Со убава уметничка насока, достапни контроли и шармантна саундтракот од Берлин што мора да се слушне со слушалки, ГРИС е најдобриот платформер што некогаш е објавен на iOS. Не можам да го препорачам доволно, и со прашувачката цена од само 4,99 $, има мала причина корисниците на iPhone и iPad да ја промашат.

[Laporan port ini didasarkan pada ritel game yang disediakan oleh penerbit.]

GRIS е апсолутен сон на iOS 1

Ти си надвор. Најавување | Листа