Half Life: Alyx дели 7 одлични вести за оваа игра

Half Life: Alyx devs membagikan 7 berita besar tentang game ini 1

Half Life: Alyx дели 7 големи вести за оваа игра 2

Инвеститор од Полуживот: Аликс го посетија субдеритот „Half-Life“ за да ја добијат АМА на претстојната титула VR, и тие очигледно се подготвени да ги истури грав.

Додека тие не откриваат некои од најголемите мистерии за играта, како на пример дали ќе нè одведат на нови места во временскиот рок, има многу интересни групни информации што се закопани меѓу многуте одговори.

Изборот на десет развивачи од сите дисциплини, вклучувајќи уметници, дизајнери, аниматори и програмери, ни даде интересен став за тоа како Полуживот: Аликс дојдете заедно Овде ги собравме најинтересните одговори и навестувања.

Полуживот: Аликс мора да биде доставена навреме

Полуживот: Аликс во моментов требаше да биде лансирана во март 2020 година, но со низа други развивачи што го одложија пролетното ослободување, навивачите се загрижени. Valve отсекогаш бил компанија што одвојува време со секое издание.

Изгледа дека инвеститорот не се грижи и забележува дека треба да направат некои прилагодувања и да ја полираат играта, но не се планирани поголеми промени.

„Многумина од нас во„ Valve “, како и тестери на игри, неколку пати играле низ целиот натпревар“, напиша тимот. „Во моментот главно полираме и поправаме грешки, каде се надеваме дека ќе бидеме во овој момент во развојниот циклус. Сигурни сме дека ќе го постигнеме посакуваното ослободување. “

Half-Life: Alyx е направен од најголемиот тим што Valve некогаш го собрал

Според инвеститорот, Полуживот: Аликс го развива тим од „околу 80 луѓе, што го прави најголемиот единствен тим што сме го имале на„ Вентил “.

Half-Life: Alyx е скоро иста големина како Half-Life 2

Се чини дека е потребен голем тим за VR игри со овој обем и обем; програмерите проценуваат дека ќе има иста количина на содржина Полуживот 2.

„Плејмејкерот го помина истото време за да го комплетира Полуживот: Аликс како што направија за да завршат Полуживот 2, „Напиши го тимот. “Оваа игра е споредлива во однос на вкупната количина на содржина.”

Многу таленти за половина живот и портал се на пат

Ова вклучува неколку ветерани, вклучувајќи развивачи кои работат на оригиналот Пола живот назад во 1998 година. Мајк Мораски, работен композитор Портал 2 и Тимска тврдина 2, како и други титули, работеле на музика во консултација со Кели Бејли, поранешниот композитор на „Valve“ кој постигна на претходните игри Half-Life.

Ерик Волпав, писател во Порта и Портал 2, во консултација со оригиналот Полуживот 2 Писарот на Мајк Лајдлав е широк за скриптите.

Вентил може да се оддалечи од тивок протагонист

Гордон Фримен е еден од најпознатите неми протагонисти (или можеби познат, во зависност од вашата гледна точка). Шел, протагонист на Порта, и двајцата молчеа кога патуваше низ лабораториите на Апертура. (Забавен факт! Програмерите Порта Играта се претпоставува дека Шел може зборувајте, но изберете да молчите заради принципот.)

Аликс ја разби калапот зборувајќи на патот, за што писателот Ерик Волпав се надеваше дека ќе стане норма на „Valve“. „Ние ја правиме тишината на протагонистот шега на Порталот, но шегата можете да ја повлечете само еднаш“, напиша тој. „Имав многу забавно пишување за„ Левите 4 мечани “каде што ликовите се мали кутии за разговор, па ако можев, не би правеле повеќе тивки протагонисти“.

Половина половина: Alyx Слика: Вентил

Не мора да играте стоејќи

Тимот има ажурирања за можностите за возење и удобност, како и информации за тоа како ќе работи пристапноста. Една работа во оваа работа е игра со една рака, која ќе им овозможи на играчите без употреба на двете раце Полуживот: Аликс. Исто така, постои режим на левата страна и ќе можете да играте додека седите.

Beе има повеќе информации за карактеристиките на погонот во наредните месеци пред лансирањето. Пристапноста е голема тема во игрите во последните неколку години, а VR-игрите имаат свои предизвици кога ќе се обидете да ја достигнете најшироката можна публика.

Шефот на VR може да биде предизвик за некои играчи

Ако сакате да знаете за застрашувачките и летечките обетки од претходната игра Half-Life, тие се дефинитивно вратени.

Девистот, Тристан Ридфорд, сподели дека не може да се справи со нив во VR. „Ако ја тестирам играта, и јас сум во област каде што знам дека постои една од тие работи, ќе ја отстранам главата и ќе го задржам од лицето кога ќе се обидам да го навикнам 2-мониторот, за да го намалам влијанието при пронаоѓање на хиџаб“, напиша тој .

Ридфорд призна дека е единствениот кој имал проблеми со ракувањето со шамиите, но се чинело дека имало многу застрашувачки и застрашувачки моменти во играта … без да замине исто така далеку.

„Хорор е дел од франшизата и преку тестирање на играта, чувствуваме дека стекнавме доверба за тоа каде да ја нацртаме оваа линија“, напиша Ридфорд. „Некои од нашите поубави визуели имаат тенденција да евоцираат мрачен апел отколку одвратност или паника, а освен јас, скоро никогаш не гледаме некој да излезе од тест за игра, дури и за време на притаен дел“.

Приказ на прва рака на лице кое носи ракавици за гравитација на екранот од полуживот: Alyx. Слика: Софтвер за вентили

На повесела нота, можете да ја ставите корпата на шамиите, а шалката ќе лази и ќе ја влече корпата над неа. Тоа не е грешка, иако тестерите го пријавуваат како грешка.

Исто така, се чини дека ќе има барем еден вид чудовиште кое е чувствително на одредени типови аудио и еден непријател со кој може да се реши преку отстранување на екстремитетите.