Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Desain Unggulan dengan Harga Kelas Menengah

Еден ден разговаравме за новиот паметен телефон од Huawei наречен Нова 6, кој доби привлечен изглед и супериорни технички спецификации. Денес ќе зборуваме за малку поедноставен модел наречен Huawei Nova 6 SE.

Во овој преглед, ќе зборувам за мојот прв впечаток, како и за главните предности и недостатоци на уредот.

Во моментот на ова пишување, можете да купите паметен телефон Huawei Nova 6 SE за 355 долари.

Се разбира, цената не е мала, но техничките одлики на паметните телефони се скоро супериорни. Овој уред има голем 6,4 инчен екран со перфориран дисплеј за предната камера, Kirin 810 процесор, меморија 8/128 GB, главна камера од 48 MP, батерија со капацитет од 4200mAh и брзо полнење на 40 вати.

Се разбира, ако ги споредиме техничките спецификации на новите Redmi K30 и Нова 6 SE, земајќи ги предвид цената и спецификациите, тогаш Реми ќе победи. Но, дозволете ми да ви кажам за главните карактеристики на новиот модел од Huawei, а потоа да извлечам заклучоци.

Huawei Nova 6 SE: Спецификации

Huawei Nova 6 SE: Спецификации
Изглед: 6,4 инчи IPS со 1080 x 2310 пиксели
Процесор: HiSilicon Kirin 810 Octa Core 2.27GHz
Графички процесор: Mali-G52 MP6
RAM меморија: 8 GB
Внатрешна меморија: 128 GB
Мемориско продолжување: до 256 GB
Камера: Главна камера од 48MP + 8.0MP + 2.0MP + 2.0MP и предна камера од 16 MP
Поврзување: Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, двоен опсег, 3G, 4G, Bluetooth 5.0, NFC и GPS
Батерија: 4200mAh (40W)
ОС: Андроид 10 (ЕМУИ 10)
Врска: Тип-Ц
Тежина: 183 грама
Големина: 159,2 x 76,3 x 8,7 mm
Цена: 355 долари

Huawei Nova 6 SE: Дизајн

Скоро сите модели на Huawei се во тренд и новиот Nova 6 SE не е исклучок. Уште еднаш, не можам да го наречам уникатен, бидејќи задниот панел наликува на главниот модул за камера на iPhone 11 Pro.

Само на паметните телефони, главната камера има четири сензори, а не три, како кај уредите на Apple. LED блицот се наоѓа под квадратниот модул на главната камера.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Исто така, задниот панел е изработен од заштитно стакло и има шарени бои, кои на сонце изгледаат многу привлечни.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Како и постарата Нова 6, поедноставената верзија на Нова 6 SE има скенер за отпечатоци од прсти до него што функционира како копче за напојување. Покрај тоа, уредот ја прифаќа зададената локација за преклопникот за јачина на звук, веднаш над скенерот за отпечатоци.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Би сакал да забележам дека времето за одговор на скенерот за препознавање на прстите е прилично брзо и што е најважно од точно. Покрај тоа, локацијата на скенерот од страната е многу поудобна отколку на задниот панел.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

На спротивната страна има хибриден слот за двојни нано-SIM картички или една нано-СИМ картичка и нано мемориски картички до 256 GB.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

На дното на паметниот телефон прифаќа порта Type-C со брзо полнење, дупка за микрофон, главен звучник и 3,5 милиметарски аудио приклучок.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Во исто време, на врвот на уредот се наоѓаат дополнителен микрофон за откажување на бучава и сензор за инфраред.

Предниот панел е малку поедноставен од Нова 6. Еве гледам 6,4 инчен екран со резолуција на Full HD Plus или 1080 x 2310 пиксели.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Технологијата на екранот е стандардна – ова е IPS матрица со добра репродукција на бои, контрасти и агли на гледање.

Исто така, во горниот десен агол на екранот, има преден фотоапарат со ударна дупка за предната камера, но не и двоен, како кај Нова 6 или другите одлични уреди, како што е Galaxy S11 Pro.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Рамката околу екранот, особено страничната, е прилично тенка, но на дното на екранот, можете да видите густа полицата. Со оглед на ова, корисната површина на екранот на предната страна е околу 83,5% и густината на пикселите е 398 ppi.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Се разбира, екранот Huawei nova 6 SE не може да се пофали дека има фреквенција од 120 Hz или HDR10 технологија, како што е Redmi K30. Иако, не сакам да кажам дека новиот модел во серијата Нова има слаб квалитет на екранот.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Како што може да претпоставите, димензиите на Нова 6 СЕ се малку помали од Нова 6 и 159,2 х 76,3 х 8,7 мм и тежат околу 183 грама.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Овој мобилен телефон лежи во рака, но користењето на едната рака ќе биде проблематично. Квалитетот на користените згради и материјалите се на високо ниво. Во моментов, разликувањето на паметните телефони од средната класа од супериорните уреди станува сè потешко.

Huawei Nova 6 SE: Изведба и софтвер

Херој на нашиот преглед доби комерцијален процесор наречен Кирин 810, кој беше произведен со употреба на 7-нанометарска технологија. Се разбира, процесорот не е нов и може да се најде на модели како што се Нова 5, Honor 9X, Huawei P Smart и други уреди.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Процесорот добива добри перформанси поради присуството на 8 јадра, имено две јадра Cortex-A76 со фреквенција од 2,27 GHz и шест јадра Cortex-A55 со фреквенција од 1,88 GHz.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Покрај тоа, овој процесор е поврзан со графички чип наречен Mali-G52 MP6 и како што е прикажано во тестот за игри, овој нов паметен телефон надминува тешки игри совршено, но само во поставки за средни графики.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Во однос на дозволената количина на меморија, ова не е многу голем избор, бидејќи Nova 6 SE прифаќа само една верзија со 8 GB RAM меморија и 128 GB внатрешна меморија. Подобро е ако уредот има поддршка за дополнителни слотови за мемориски картички до 256 GB.

Една од предностите на корисничкиот интерфејс е присуството на најновата верзија на Android 10, која има позната школка наречена EMUI 10.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Овој софтвер има брза и брза контрола, апликацијата се отвора веднаш и без одлагање.

Покрај тоа, корисничкиот интерфејс EMUI 10 има пакет на Google кој е интегриран со сите апликации, и покрај кинеската верзија на фирмверот.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Ако ги споредите интерфејсите за корисници Huawei и Xiaomi, тогаш ми се допаѓа првото дело, затоа што има широк список на функции и најразлични карактеристики.

Huawei Nova 6 SE: Камера

Присуството на четири сензори во главната камера веќе не нè изненадува, но Huawei има добра репутација поради присуството на висококвалитетна оптимизација, што го прави редот на големината подобар од конкурентите.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Главната камера прифаќа модул од 48 мегапиксели Sony IMX586 со отвор f / 1.8, вториот сензор има модул од 8 мегапиксели со отвор f / 2.4 за ултра широки снимки.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Третиот и четвртиот сензор имаат идентична резолуција со 2 мегапиксели и отвор f / 2.4, но едниот за макро фотографија и другиот за ефектот bokeh.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Предната камера, како што напишав, се наоѓа под дупката во предниот дел на екранот и има резолуција од 16 мегапиксели и отвор f / 2.0.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

На албумот подолу можете да видите примери на фотографии направени од Huawei nova 6 SE. Со оглед на цената, квалитетот на фотографијата е нешто над просекот.

Huawei Nova 6 SE: Батерија

Една од главните карактеристики на Нова 6 SE е прилично голем капацитет на батерија од 4200 mAh. Траење на батеријата со едно полнење, со просечно оптоварување на уредот, може да достигне до два дена безбедно.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Исто така, корисничкиот интерфејс е добро оптимизиран и не троши многу енергија за да биде празен. Покрај тоа, сакам да забележам дека во поставките за батеријата можете да изберете HD резолуција, а не Full HD, кога нивото на батеријата е ниско. Оваа одлика е присутна во скоро сите модели од Huawei.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Покрај тоа, времето на полнење е многу брзо и за 30 минути полнење можете да ја полните батеријата до 70%, благодарение на адаптерот за напојување 40W.

Huawei Nova 6 SE: Заклучоци и прегледи

Не можам да кажам најдобар или најлош паметен телефон Huawei nova 6 SE во својата класа. Новите паметни телефони ги прифаќаат позитивните и негативните аспекти.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Startе започнам со лошите страни, првото нешто што не ми се допаѓа е прилично големата рамка на екранот, модулите што се издвојуваат од главната камера и високата цена.

Hands-On Huawei Nova 6 SE: Супериорен дизајн со цена од средна класа

Се разбира, има многу повеќе предности, на пример, модерен изглед со врвни материјали, како што е вистински потпора. Перформансите се на пристојно ниво, и како и обично ми се допаѓа оптимизирање на софтвер. Покрај тоа, квалитетот на сликата е многу добар, како во текот на ноќта, така и во текот на денот, а животниот век на батеријата е голем со присуство на брзо полнење на 40 вати.

Huawei Nova 6 SE: Поевтина цена и место за купување?

Сега можете да купите паметен телефон Huawei Nova 6 SE за 355 долари во црна боја, но ако сакате зелени или бисерни бои, мора да платите дополнително. Подолу ќе оставам врска до продавницата со најниска цена.

Ако планирате да купите убав и модерен паметен телефон сличен на уредите на Apple, тогаш новиот Нова 6 SE ќе биде совршен избор.

Huawei Nova 6 SE: Видео осврти