HMD ги воведува носечките телефони на Nokia 2720 Flip и телефонот на тастатурата Nokia 110 DS

MobiDevices

Покрај два паметни телефони и безбеден телефон, HMD Global, под марката Нокиа, воведува два редовни телефони на IFA 2019 – класична бонбони и мелодија.

Nokia 2720 Flip

Нокиа го „оживеа“ сè попопуларниот модел 2720, го ажурираше својот дизајн, додаде модул 802.11 a / b / g / n Wi-Fi и поддршка за асистенти на Google Assistant.

Nokia 2720 Flip има главен 2,8-инчен TFT-TN екран (320 × 320 пиксели) и дополнителен 1.3-инчен TN монохроматски екран (240 × 240 пиксели), кој има функција да ги прикаже дојдовните датуми, време и известувања.

Nokia 2720 Flip

Главната камера користи едноставен сензор од 2 мегапиксели со LED блиц. Предната камера генерално не е таму.

Внатре во Nokia 2720 Flip, инсталиран е систем за чип Qualcomm Snapdragon 205. Овој уред е заснован на оперативниот систем KaiOS 2.5, кој е специјално дизајниран за телефони на тастатурата.

Nokia 2720 Flip поддржува 4G мрежи – паметните телефони можат да работат со Интернет и да преземаат големи датотеки. Внатрешното складирање е претставено со 4 GB модул со можност за проширување на други 32 GB со помош на microSD картичка.

Има специјално копче за говорниот асистент на Асистент на Google. Има поддршка за Bluetooth верзија 4.2, GPS и GLONASS. Капацитетот на батеријата е 1500 mAh. Микро-USB-портата се користи за полнење на паметни телефони, има приклучок за слушалки 3,5 милиметри.

Цената на овој уред е 89 евра.

Нокиа 110 ДС

Nokia 110 DS е телефон со копче со копче за почетници кој има MP3 плеер, FM радио, а исто така добива и 1,77-инчен ТН екран во боја. Две слотови ви овозможуваат да инсталирате две СИМ-картички и една SD-картичка до 32 GB. Капацитетот на батеријата е 800 mAh.

Нокиа 110 ДС

Нокиа 110 ДС

Постои главна камера од 2 мегапиксели, без предна камера. Nokia 110 DS чини само 20 долари.