HMD Global интервенира на податоците на Nokia 7 Plus испратени до кинеските сервери на …

HMD Global интервенира на податоците на Nokia 7 Plus испратени до кинеските сервери на ...

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Наводно испраќање на податоци до кинески сервери, некои паметни телефони на Нокиа под истрага. Ова е официјалната нота на HMD Global. Ајде да откриеме дали има нешто точно или сето тоа е изградено уметнички

HMD Global интервенира на податоците на Nokia 7 Plus испратени до кинеските скриени сервери

HMD Global интервенира официјално во приказната заиспраќање на податоци до кинески сервери без согласност на корисникот. Навистина на некои Нокиа 7 Плус, но потенцијално на други уреди, норвешки корисник забележал како е уредот честопати контактирале со сервер во Кина, со испраќање лични податоци како што се сериски број на уредот, бројот на СИМ и географската положба.

Со анализата на разменетите пакети, беше можно да се проследи тоа URL-то беше упатено Информативен центар за Интернет мрежа во Кина со домен на Телеком Кина, и од таму невремето избувна за неколку часа.

Со забелешка издадена во последните денови, прочитајте го ТУКА, ХМД Глобал објасни дека за грешка е направена конфигурирана некои Nokia 7 Plus, и се надевам дека нема други модели, со софтвер за активирање што се користи во Кина, кои затоа се обидуваат да се поврзат со серверите China Telecom за да ги комуницираат податоците за паметните телефони што треба да се активираат.

Ова е она што произлезе од анализата направена од HMD Global, со која се гледа дека некои уреди се увезуваат од странство и затоа се подложени на практики за активирање, инсталирани апликации, освен други земји.

Компанијата исто така прецизираше дека за корисниците погодени од овој проблем, нема протекување на важни податоци и лични податоци испратени до сервери, и корективно ажурирање е веќе објавено во февруари што го поправи овој опасен надзор.

Треба да се напомене дека проблемот е ограничен на уреди што се продаваат само во Норвешка, а не во цела Европа, вклучително и во Италија, кои не требаше да ги примаат овие уреди директно, освен ако не се увезуваат директно од Кина.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!