Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, друг уред Кирин 980

Ulasan Honor 20 Pro: Desain menakjubkan lainnya, perangkat Kirin 980 lainnya

Под-брендот Huawei’s Honor е секогаш многу импресивен, но понекогаш, мора да внимавате да ја видите разликата помеѓу вистинските уреди Honor и Huawei. Honor 20 Pro е неверојатен паметен телефон, но со Kirin 980 и четириаголната камера, тоа е само еден од многуте уреди што Huawei ги прави со слични спецификации.

Она што се издвојува од овој пакет е неговиот неверојатен дизајн. Ветува дека ќе биде холографски дизајн, доаѓа во најразлични бои и е убава. Мене навистина ме потсетува на Honor View 20, кој исто така има уникатен метален изглед, иако има форма „V“.

Добрата / лошата вест е дека доаѓа со Fortnite бесплатна кожа, која се нарекува Wonder skin. Ова е добра вест ако играте Fortnite, и лоши вести ако не. Ако не верувате во тоа, објавете слика на вашиот уред на социјалните медиуми и гледајте дека ДМ е погодена од спам. За жал, ова е голем дел од искуството што го имам со Honor 20 Pro.

Спецификација

Процесорот Окта-јадрен HiSilicon Кирин 980, дво-јадрен 2.6GHz кортекс-A76, дво-јадрен кортекс-A76 од 1,92GHz, четири-јадрен 1,8GHz кортекс-A55
Графичкиот процесор Мали-Г76 МП10
Екран 6.26 инчи, 1080 × 2340, 19,5: 9, 412ppi, IPS LCD
Тело 154,6х74х8,4мм (6.09 × 2,91 × 0,33in), 182g (6,42oz)
Складирање 256 GB
RAM меморија 8 GB
Камера 48MP + 16MP + 8MP + 2MP, Пред – 32MP
Видеото 4K – 30fps, 1080p – 60fps, Front – 1080p – 30fps
Апертура f / 1.4 + f / 2.2 + f / 2.4 + f / 2.4, Front – f / 2.0
Карактеристики на камерата Ултравидни леќи, 3x телефото-леќи, макро леќи. PDAF, AF ласер и OIS во стандардни и телефото леќи
Батерија 4.000 mAh
Цена 599,90 €

Првиот ден

Дизајнот

Како што реков претходно, ова е навистина убав уред. Морам да кажам дека ми се допаѓаат работите што Huawei ги прави во однос на дизајнот, а тоа навистина го поставува стандардот за целата индустрија. Започнува со градиентната боја на P20 Pro и додека другите уреди Huawei ја следат истата идеја, уредите Honor имаат свој уникатен стил.

Honor 20 Pro Прегледи: Друг неверојатен дизајн, други уреди Кирин 980 1

Хонор ова го нарече холографски дизајн. Горниот и долниот дел од грбот се еден вид темно сина или темно виолетова боја, а во средина има градиент кон полесна виолетова. Но, како што можете да видите од сликата, тоа не е само едноставен градиент. Светлината ја допира стаклата назад на одреден начин за да создаде поинаков дизајн.

Исклучителна. Хонор ми ја даде бојата на Фантом Блек, иако Фантом Блу беше исто толку убава. Ако сте тип на личност што не го користи случајот на нивниот мобилен телефон и сакате луѓето да обрнат внимание на вашиот уред, еве го.

Honor 20 Pro Прегледи: Друг неверојатен дизајн, друг уред Кирин 980 2

Но, тоа претставува свој проблем. Модулот со камера со три леќи во горниот лев агол е многу голем, а кога ќе го кажам тоа, мислам дека е подалеку од уредот отколку што сакам. Чувствувам дека е веќе некое време, бидејќи ние редовно расправаме за испакнатини во камерата и како тие влијаат на уредите кои седат рамно на маса, но со Honor 20 Pro, можеби е време повторно да разговараме за тоа. Проблемот е всушност многу очигледен.

Се разбира, тоа е проблем што обично се решаваат работите, но можеби нема да сакате случајот да го ставите на убав дизајн. Погледнете што мислам тука? Ова е проблем.

Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, друг уред Кирин 980 3

На десната страна на уредот, ќе најдете рокер за јачина на звук, а под него, читач за отпечатоци што се дуплира како копче за напојување. Ова исто така не е без проблеми. Читателот на отпечатоци од прсти функционира добро, скоро премногу добро. Има моменти кога ќе го притиснам за да го исклучам телефонот и повторно ќе се разбуди кога ќе го спуштам. Ова е нешто што мора да се разгледа.

Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, друг уред со Кирин 980 4

На левата страна, има двоен слот за нано-SIM-картичка, што сметам дека е корисно. Кога патувам за Кина, каде што Huawei ми дава преглед за единицата, можам да ја користам мојата С-Т-Мобилна СИМ за текст и повици и да ја користам мојата СИМ Google Fi за 4G LTE податоци.

Honor 20 Pro Прегледи: Друг неверојатен дизајн, други уреди за Кирин 980 5

На дното, постои редовна USB Type-C порта за полнење, заедно со една решетка за звучници. За жал, нема 3,5 милиметарски аудио приклучок, иако тоа е доста вообичаено деновиве. Huawei ми даде слушалки FreeLace да ги користам, и тоа беше многу добро. На него е прикачен USB Type-C кабел, така што можете да го вклучите во USB Type-C портата и телефонот ќе ве праша дали сакате да го спарите со слушалки.

На крајот, ова е добро дизајниран мобилен телефон со убаво задно стакло и метална рамка. Падот на камерата е прилично голем за мобилен телефон што не сакате да го поставите случајот, но има цврста камера, така што може да го сочинува.

Екран

Honor 20 Pro користи 6.26-инчен екран од 1080p со сооднос на аспект од 19,5: 9, што го прави 1080 2340. Има околу себе тесен подножје, иако брадата е малку поголема, нешто што е вообичаено кај ЛЦД. Тоа дава густина на пиксели од 412 ppi, што е прилично стандардно. Екран од 5,5 инчи со 1080p на 16: 9 треба да биде 401ppi, за повикување. Малку е потесна, затоа густината на пикселите е малку поголема.

Honor 20 Pro преглед: Друг неверојатен дизајн, уште еден уред Кирин 980 6

Некои можеби ја критикуваат опцијата FHD, при што Honor избра да не користи QHD, како и многу други премиум телефони. Нема. Мислам дека 1080p е во ред, и не мислам дека некој може да ја каже разликата, освен ако не ја искористи за некој вид апликација за VR, нешто што не сум го чул од други луѓе (кога последен пат сте слушнале за „Гугл картон“?).

Honor 20 Pro преглед: Друг неверојатен дизајн, друг уред со Кирин 980 7

Има предност предните фотоапарати, што е решение Honor за изрежани решетки од View 20. Секако, View 20 е првиот мејнстрим паметен телефон што го сторил тоа. Јас многу сакам удар. Ова е далеку помалку вознемирувачко од вистинското ниво, дури ниту капката солза како Huawei ја користи на премиум телефоните, како што е P30 Pro.

Екранот изгледа добро, но има и лоши вести. Ова е ЛЦД, а не OLED екран. Нормално, тоа не е лошо, затоа што сите телефони на Huawei LCD всушност користат одлични панели. Но, кожата на Android Magic Magic на компанијата (како ЕМУИ, но за уредите со Хонор) отстранува неколку карактеристики, вклучително и темниот режим и секогаш вклучен екран.

Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, други уреди Кирин 980 8

Навистина, можеби не сакате екранот секогаш да биде активен со овој уред. Придобивката на OLED е тоа што пикселите можат да бидат исклучени, што значи дека може да добиете вистински црнци. Ова е фантастично за амбиентален дисплеј. ЛЦД-то има позадинско осветлување, така што сè уште можете да видите дека целиот екран е вклучен. Се разбира, нема причина за недостаток на темниот режим. За среќа, Android 10 ќе го направи темниот режим оригинална карактеристика.

Самиот екран е навистина одличен. Добра резолуција, заситена боја и одличен контраст. Само се надевам дека Huawei нема да го заглави LCD-екранот со софтвер.

Камера

Honor 20 Pro е опремен со систем со четири фотоапарати, вклучувајќи и главен сензор од 48MP, леќи со широк агол, леќи со 3x зум и 2MP макро леќи. Отворањето на главниот сензор е f / 1.4, што е најголемото нешто што сум го видел на паметен телефон – и дозволува некои добри фотографии со слаба светлина.

Како и да е, не ја користи технологијата RYYB која е вклучена со серијата Huawei P30, и ова не е леќа овластена од Leica. Тоа значи дека иако слабата изведба на слабо светло на Honor 20 Pro е добра, тоа не е P30. Сепак, ништо.

Хонор користеше неколку други трикови за подобрување на ефикасноста на слаба осветленост исто така. Иако секогаш можете да ја зголемите ISO чувствителноста во режим Про, сега тоа го прави автоматски. И бидејќи Huawei беше првиот што го стори тоа, овој софтвер вклучува ноќен режим, кој трае неколку секунди. Ноќниот режим е исто така навистина добар, дури и за теми што не се целосно мирни (побарајте ја ноќната слика на моето куче Луна).

Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, друг уред Кирин 980 9

Поддржува режими на портрет на предните и задните камери, и ако не фотографирате нечија фотографија, можете да го користите режимот на отворот. Лично, мислам дека режимот на отворот е темниот коњ на сите телефони на Huawei. Оваа одлика е феноменална.

Во апликацијата за камера има копче ‘AI’ и ова е одлика Кирин 980, како претходната Кирин 970. Идејата е дека камерата може да види што гледа и да ги прилагоди своите поставки. За храна и зелени растенија, таа ќе ја пополни бојата; за некого, ќе го активира режимот на портрет; ако може да знае дека е темно, ќе го активира ноќниот режим; итн. Сите овие примероци беа земени со активен режим на АИ.

Покрај примероците од различни режими, ќе најдете примероци со леќи со широк агол, стандардни леќи, 3Д леќи за зумирање, 5x хибриден зум и може да најдете дури и снимки таму со максимален зум од 30x.

Апликацијата Камера има прекинувач на дното на визирот што се протега помеѓу ширина, 1x, 3x и 5x. Првите три прекинувачи се помеѓу трите леќи, додека 5x комбинираат оптички зум и дигитален зум.

Севкупно, камерата работи доста добро. Ако зумирате фотографии на портрет и решетки, дефинитивно ќе најдете некои проблеми, како што се коса или други меки предмети што се заматени кога не треба. Чувствувам дека ова може да се реши со сензор за време на летот, наместо со користените макро леќи.

Изведба на батеријата и трајност

Перформансите на Honor 20 Pro се многу добри, како што очекувавте. Има HiSilicon Kirin 980 чипсет и 8 GB RAM меморија, за која можете да побарате. Чистетите со смартфони со премиум обезбедуваат повеќе ресурси отколку што им се потребни на повеќето луѓе; На крајот на краиштата, ако некој развивач може да насочи нешто подобро, тој нема да биде на врвот. И 8 GB RAM меморија е многу.

Но, Huawei исто така има GPU Turbo 3.0 сега, функција која се фокусира на перформансите на игри. Да, мобилното игри е индустрија која цвета и расте. Со GPU Turbo, можете да добиете подобри перформанси за игри како PUBG.

Еден проблем што го имам со Кирин 980 е тоа што не поддржува снимање на видео од 4K 60fps, нешто што другите премиум чипови имаат со генерации сега. За среќа, дојде во Кирин 990 година.

Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, друг уред со Кирин 980 10

Lifeивотот на батеријата е во ред, никогаш не успева да ме добие преку ден со помалку од 30% на крајот. Користете малку премногу моќ додека сте во мирување, но јас навистина не се жалам за тоа затоа што сè уште ме одржува цел ден.

Доаѓа со полнач Huawei 22.5W SuperCharge, што е исто како и P30 не-Pro. Кабел за брзо полнење, многу брзо. За жал, нема безжично полнење, нешто што навистина ми недостасува со овој уред.

За репер, јас користам Geekbench 4 Pro, AnTuTu и GFXBench. Првиот е Geekbench 4, кој го тестира процесорот.

Honor 20 Pro Прегледи: Друг неверојатен дизајн, друг уред Кирин 980 11

Резултатите се скоро идентични со P30 Pro и Honor View 20, што исто така го спакува чипсетот Кирин 980. За споредба, Samsung Galaxy S10 + добива единечен резултат од 3.520 и мулти-јасен резултат од 11.177, и покрај тоа што го има Snapdragon 855 оваа година. Qualcomm издава нов чипсет во пролетта, додека Huawei го прави тоа во есен, така што времето е прилично тука.

Следниот е AnTuTu, кој има се-во-еден тест.

Honor 20 Pro преглед: Друг неверојатен дизајн, друг уред со Кирин 980 12

Повторно, можете да го споредите ова со оценка S10 + од 357.611. IPhone XS Max минатата година постигна 312.678. Конечно, GFXBench ги тестира GPU перформансите.

Honor 20 Pro Осврти: Друг неверојатен дизајн, друг уред Кирин 980 13

Заклучок

Honor 20 Pro е одличен уред. Има неверојатен холографски дизајн и фантастична камера што ќе му конкурира на повеќето други премиум телефони. Мојот најголем проблем е што не сум сигурен каде е. Прекрасните телефони Huawei / Honor со Кирин 980 и одличните камери се доста вообичаени, со P30, P30 Pro, Mate 20, Mate 20 Pro и Honor View 20. Да бидам искрен, не сум сигурен дали треба да го купите ова или View 20., затоа што тие многу слично. Премиум пазарот треба да се разликува повеќе од тоа.

Honor 20 Pro Прегледи: Друг неверојатен дизајн, други уреди Кирин 980 14

И тогаш има проблем што го имам со самиот уред. Нема безжично полнење, нема секогаш вклучен екран, нема мрачен режим, а ударот на фотоапаратот е поголем отколку што сакам. Ако еден од овие е уништувач за вас, префрлете се на серијата Huawei P30, што ќе ги надмине вашите очекувања.

Но, ако не, ова е фантастичен уред. Фактот дека има прекрасен и уникатен дизајн е дефинитивно важен. Кога ќе го извадите мобилниот телефон, сакате да се чувствувате добро за тоа и сакате и другите да го видат тоа. Со исклучителен век на траење на батеријата, перформанси и тврда камера, тешко е да се направи грешка од 599,90 €.

Honor 20 Pro преглед: Друг неверојатен дизајн, други уреди за Кирин 980 15