Honor View 30 Pro 5G и Honor 9X Pro беа лансирани на меѓународниот пазар

Honor View 30 Pro 5G dan Honor 9X Pro diluncurkan untuk pasar internasional

Брендот Honor Huawei не го напушти својот телефонски производ од лансирањето и покрај санкциите на САД што го оневозможи вклучувањето на услугите на Google на моделот. Компанијата усвои два извонредни модели за својата меѓународна публика – Honor View 30 Pro и Honor 9X Pro.

Honor View 30 Pro е ист како и Honor V30 Pro кој беше лансиран во Кина. Нејзиниот предводник модел, придвижуван од чипсет Kirin 990 со модем Balong 5000 за 5G. Овој телефон е опремен со 8 GB RAM меморија и опции за складирање 128 GB и 256 GB. View 30 Pro има батерија од 4100mAh со поддршка за брзо полнење на кабел 40W и безжична поддршка за полнење.Honor View 30 Pro 5G и Honor 9X Pro лансиран за меѓународните пазари 1

Во однос на дизајнот, Honor V30 Pro 5G користи дисплеј со дупчење на 6,57-инчен IPS LCD екран со целосна HD резолуција + 1080 x 2400 пиксели и сооднос на аспект од 20: 9. Сметаме дека Huawei ќе се префрли на LED дизајн за дупчење на овој модел на LED разочарувачки не се случи. Овој елипсовиден прекин има две селфи-фотоапарати. Пресекот гарантира дека рамката погоре е скратена за да даде сооднос на екранот од 91,46%.

На задната страна, View 30 Pro пакува три поставки на фотоапаратот вертикално распоредени во прилично широк модул. Модулите го држат LED блицот заедно. Бидејќи овој уред е опремен со безжично полнење, V30 Pro користи заден стаклен панел. Неговиот предводник го спакува сензорот за отпечатоци, поставен до оној пронајден вграден во копчето за напојување од десниот раб. Honor View 30 Pro 5G и Honor 9X Pro беа лансирани на меѓународните пазари 2

HONOR 9X PRO; СПЕЦИФИКАЦИИ, ЦЕМИ И ДОСТАВА

Од друга страна, Honor 9X Pro има 6,59-инчен IPS LCD екран, заедно со сооднос на аспект од 19,5: 9 и резолуција на Full HD + екран. Под хаубата, овој паметен телефон е придвижуван од оркеталниот чипсет на компанијата Kira 810. Овие се подеднакво опремени со максимална меморија до 8 GB и максимална меморија од 256 GB (UFS 2.1). Овој паметен телефон спакува импресивна батерија од 4.000 mAh.Honor View 30 Pro 5G и Honor 9X Pro лансиран за меѓународните пазари 3

За цени и достапност, цените за Honor View 30 Pro не се објавуваат, но ќе бидат достапни во Русија и во други земји почнувајќи од март. Honor 9X Pro започнува од 249 евра за 6 GB RAM + 256 GB модели за складирање. Исто така, ќе биде достапен од март.