HONOR View20 vs OnePlus 6T: кој да се купи?

HONOR View20 vs OnePlus 6T: кој да се купи?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кој да се купи помеѓу HONOR View20 и OnePlus 6T? Кој е подобар помеѓу HONOR View20 и OnePlus 6T? Еве споредба помеѓу HONOR View20 и OnePlus 6T

HONOR View20 или OnePlus 6T

HONOR View20 и OnePlus 6T се две врвот на палетата Андроид паметен телефон достапна по флуктуирачка цена помеѓу 500 и 700 евра.

Особено ако го земеме врвот на варијантата на опсег на OnePlus 6T, оној со 8 GB RAM и 256 GB на внатрешна меморија (исто како и ЧЕСТ), цената достигнува околу 650 евра, бројка многу слична на онаа што е потребна за купување ЧЕСТ на View20.

Да се ​​биде двајца паметен телефон многу моќна, убава, ажурирана и модерна, со слични димензии и карактеристики, нормално е дека сте неопределено за тоа кој од двајцата да купи.

Па ако размислувате купи HONOR View20 или OnePlus 6T и ви треба совет за најдобриот паметен телефон, во оваа статија што ќе се обидам споредете ги HONOR View20 и OnePlus 6T и ќе ви помогнам во анализата на добрите и лошите страни на двата уреди.

Јас многу добро го познавам тоа изборот на паметен телефон е често субјективен, само помислете на дизајнот или големината, но има и други параметри кои се објективни и кои можат да ви помогнат да го направите најдобриот избор заснован на вашите вкусови, потреби и потреби.

Затоа, да не губиме време и да започнеме веднаш со ова споредба помеѓу HONOR View20 и OnePlus 6T.

Лист со податоци и хардвер

Говорејќи за објективни параметри, еве го споредба помеѓу техничкиот лист за податоци на HONOR View20 и OnePlus 6T.

Димензии и тежина

Допрете и допрете ги двата смартфони тие се скоро идентични.

OnePlus тежи малку повеќе, но на крајот двата уреди се и двата голем, непријатен за употреба со едната рака и доста тешка.

Јас лично ценам помали телефонски телефони.

Дизајн и материјали

OnePlus е повеќе „класичен“, со дизајн веќе виден на претходните модели и солзи на решетки од предната страна. На задната страна нема сензор за отпечатоци, што е под предниот дисплеј.

ЧЕСТ е дефинитивно повеќе тамаро на задниот дел, со навистина спектакуларно боење кое, сепак, за некои може да изгледа „прекумерно“. Отсуството на изрез е секако оригинално (и силна точка), што остава простор за мала предна дупка на екранот.

Страничниот дизајн и материјалите се два прекрасни паметни телефони, но Мене лично повеќе ми се допаѓа ЧЕСТ.

Екран

И двајцата се екрани исклучителен, многу висок квалитет, многу голем и добро дефиниран.

Резолуцијата е скоро идентична, но OnePlus има AMOLED екран што е подобро за мене. Внимавај, Екранот на HONOR е еден од најдобрите ЛЦД што сте биле виделе досега, но АМОЛЕД останува подобар во управувањето со квалитет, црна и боја.

Претпочитам OnePlus AMOLED, исто така затоа што понекогаш забележувате ефект „дух“ што не ми се допаѓа на екранот HONOR.

Хардвер

Таму RAM меморија е исто, внатрешна меморија исто така (и не може да се прошири).

На хартијата, HONOR процесорот е малку побрз и помоќен, но при секојдневна употреба нема разлики.

Врвни перформанси и со двете, многу брзо да ги отворите сите апликации, нема проблем со најтешките игри.

За жал, ниту е водоотпорен.

HONOR има и инфрацрвен сензор за контрола на ТВ, радио и друго.

Софтвер

Двете се качуваат Андроид 9 ажурирана до најновата верзија.

На ЧЕСТ софтверот е многу персонализиран со теми, апликации, лансирачи, икони и многу повеќе. Ажурирањата секогаш доаѓаат, но тие се побавен од OnePlus, каде имаме супер брз и супер оптимизиран Кислород, која е берзанска верзија на Android со некои прилагодувања кои ви овозможуваат да го менувате практично секој параметар на системот.

Јас лично го претпочитам системот OnePlus: тој е многу полесен и почист, со помалку графички промени, многу повеќе слични на Android акции, но сепак му нуди на корисникот многу можности за прилагодување.

Сепак, треба да се каже тоа дури и софтверот HONOR е исклучително брз и изведувачки; Забележав само малку „агресија“ во управувањето со апликациите во позадина, кои понекогаш се затворени дури и кога не е потребно.

Телефонски дел, WiFi, Bluetooth, GPS

Јас би го кажал тоа тие играат подеднакво. Добро и двајцата, со ништо за известување.

GPS-то на HONOR е поточен благодарение на двојната фреквенција.

На ЧЕСТ имаме ЛЕР за нотификација, што сепак е многу мало и скоро бескорисно. На OnePlus имаме Амбиентален екран, кој се вклучува кога примаме известувања или го креваме паметниот телефон.

Аудио

За жал тоа е моно на двата уреди. Многу силен, моќен и чист, одличен „моно“, но секогаш моно.

На HONOR има 3,5 милиметарски аудио приклучок, на OnePlus бр.

Батерија

Безжично полнење на двете.

4000 mAh на HONOR, 3700 mAh на OnePlus: HONOR скоро победи во однос на часови на прикажување, очигледно со иста употреба.

Сепак, разликите се минимални: обајцата нè водат да направиме 1 ден и половина од интензивна употреба. Со HONOR допираме 2 дена, со OnePlus нешто помалку.

Батеријата OnePlus се полни малку побрзо (прашање на минути).

Камера

На хартија ЧЕСТ подобро е, со единечна камера од 48 MP (интерполирани) и TOF сензор за длабочина.

OnePlus наместо тоа, има 2 16 и 20MP фотоапарати за 2X зум (исто како OnePlus 6).

Доказ за фактите, и двете камери се одлични и дење и ноќе, тие нудат висококвалитетни снимки полни со детали и со навистина убави бои. Сепак, OnePlus ми се чини малку позрел и прецизен во снимките во текот на ноќта, каде е тоа ЧЕСТ сè уште треба одредена корекција / оптимизација (понекогаш тоа го прави подобро од OnePlus, понекогаш полошо, зависи од сцената).

Од ден, сепак, разликите се минимални и скоро незабележливи: фантастични снимки!

Заклучоци

Како што можете да видите исто така, обајцата се одлични производи и искрено е невозможно да се прогласи победник во апсолутна смисла, имаат многу специфични карактеристики и особености, кои би можеле да бидат повеќе или помалку важни и одлучувачки во изборот според нивните можности.

Двете одлични производи се одлични способни да ја задоволат вашата потреба.

Ако сакате разочарувачки совет, во моментот ви предлагам да потрошите 500 евра за 6-128 GB верзијата на OnePlus, која ќе ви понуди врвни перформанси по непобедлива цена. Веднаш штом HONOR View20 ќе падне околу 600 евра во цена, тогаш тој ќе стане најдобро купување, дури и ако тоа е навистина исклучителен паметен телефон кој нема да ве разочара во никој поглед.

И што претпочитате помеѓу HONOR View20 и OnePlus 6T? Известете ги во коментарите!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!