HP Pavilion Gaming 15 лаптоп, Pavilion Desktop, Omen X 27 екран и повеќе лансирани на Gamescom 2019

HP Pavilion Gaming 15 Laptop, Pavilion Desktop, Omen X 27 Display, and More Launched at Gamescom 2019

HP на Gamescom 2019 што се одржува во Келн, Германија лансира нов хардвер за игри Omen и Pavilion. Список на нови гејмерски хардвер, вклучувајќи го и Omen X 27 Display и новиот Pavilion Desktop и првите Pavilion Gaming 15 лаптопи поддржани од AMD. Компанијата исто така ја лансираше тастатурата Omen Mindframe Prime Headset и Omen Encoder тастатурата. Понатаму, објавен е и новиот команден центар Омен дизајниран да понуди централен центар за игри за гејмерите, кој може да се пристапи преку Виндоус 10 компјутери преку Windows Store.

Stвездената објава што се случи на настанот на HP беше лансирањето на новиот лаптоп Pavilion Gaming 15 кој дојде со процесор AMD Ryzen 7, поврзан со дизајнот на Nvidia GeForce GTX 1660Ti и Max-Q. Овој гејмерски лаптоп има и шасија со црн агол и спортски HD екран со опции за освежување од 144Hz и 60Hz.

HP обезбеди двоен дизајн на вентилаторот на најновиот модел Pavilion Gaming 15, заедно со широки отвори за заден агол и зголемени влезови на воздух, сите што се предвидени за да се обезбеди максимален проток на воздух. Машината има и опција Wi-Fi 5. HP претходно оваа година го лансираше и лаптопот Pavilion Gaming 15 поддржан од Intel.

Новиот лаптоп Pavilion Gaming 15 ќе излезе во продажба од септември со почетна цена од 799,99 $ (приближно 57.400 рути).

За гејмерите на десктоп, HP носи нов Pavilion Gaming Desktop кој носи дизајн од 15L со отвори за експанзија до три погони за складирање. Исто така, постојат DIY надградби за меморија, графички картички, мрежни картички и Wi-Fi картички.

Десктопот за игри HP Pavilion Gaming доаѓа со дизајн од 15L

Најновата работна површина Pavilion Gaming Desktop има опции на процесорот за деветтата генерација Intel Core i7 или трета генерација AMD Ryzen 7, спарена со графика до најновите Nvidia GeForce RTX 2070 и GeForce RTX 2060 Super и DDR4 до 32 GB RAM

Новата работна површина Pavilion Gaming ќе биде достапна за купување почнувајќи од август со почетна цена од 699,99 $ (околу 50,100 рути).

HP, исто така, го претстави новиот Omen X27 дисплеј кој доаѓа како Quad HD панел (2560 × 1440 пиксели) со висок динамичен опсег (HDR) и 90 проценти DCI P3 спектар на бои. Екранот исто така поддржува стапка на освежување 240Hz заедно со време на одговор од 1 ms. Исто така, ова е AMD Radeon FreeSync 2 HDR сертифициран.

hp omens x 27 HP Omen X 27

Omen X 27 има спектар на бои во боја DCI P3 од 90 проценти

Екранот Omen X 27 ќе излезе во продажба од септември со почетна цена на РС. 649,99 УСД (приближно 46.600 УСД).

Во случај на други главни додатоци што ги објави HP во Gamescom 2019 е Omen Mindframe Prime Headset кој има активна функција за ладење преку технологијата FrostCap и вградениот 7.1 опкружувачки звук напојува со C-Media Xear. Оваа слушалка има микрофон за да се откаже бучавата во животната средина (ENC) за да ги блокира околните звуци.

Omen Mindframe Prime Headset ќе биде достапен во Европа со цени од 199,99 евра (приближно 15.900 рути).

HP, исто така, лансираше нова тастатура Omen Encoder тастатура со Cherry MX Red и Cherry MX Brown опциите. Компанијата тврди дека тастатурата доаѓа со 100 проценти анти-духови со помош на превртување n-клуч и за целата нова интеграција на командниот центар Омен.

Поточно, Командниот центар Омен е дизајниран да им понуди на гејмерите централно место каде можат да добијат награди и да учат за нови тактики и вештини за игра. Центарот, исто така, вклучува функција на Игра за да им овозможи на гејмерите да управуваат со своите уреди и да пристапат до нивната библиотека од една локација. Постои нова опција Профили што им овозможува на гејмерите да создаваат профили засновани на игри. Покрај тоа, командниот центар ги поддржува тастатурите на Omen Sequencer и Photon Mouse.

Детали за лансирањето на новиот хардвер Омен и Павилјон во Индија не се обелоденети. Сепак, Командниот центар Омен е достапен за преземање на Виндоус 10 компјутер.