Huawei без Android: еве го новиот оперативен систем

Huawei без Android

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Huawei без Android: кинеската компанија веќе го подготви алтернативниот оперативен систем на Android. Што ќе користи Huawei наместо Android на нивните паметни телефони?

Оперативен систем Huawei наместо Android

Во изминатите неколку дена сигурно ќе го прочитате тоа Гугл одлучи, поради наметнувањата на американската влада, да стави крај на соработката со Хуавеи во врска со светот на Android (но не само).

Ако пропуштивте написот, можете да го најдете тука:

Подоцна видовме дека по првичниот ураган, САД му дадоа на Хуавеи уште 90 дена да ги ажурираат паметните телефони веќе на пазарот и, во исто време, да им овозможи на сите американски компании кои соработуваат со кинеската компанија да најдат алтернатива. Разговаравме за тоа овде:

Ние тогаш го видовме тоа во меѓувреме, Huawei веќе помисли на алтернативна продавница за апликации на Google Play Store да им овозможи на корисниците да преземаат и инсталираат апликации, игри и програми на своите паметни телефони:

Сега, сепак, имаме скоро официјална природа на веста која веќе некое време беше во воздух: Huawei веќе подготви алтернативен оперативен систем што ќе се користи наместо Android на своите паметни телефони.

Новиот оперативен систем на Huawei наместо Android

Во моментот сè уште не знаеме како ќе се нарече новиот оперативен систем на Huawei што ќе ги најдеме на идните паметни телефони на компанијата.

Сепак, одредени работи се:

  • до 19 август Huawei директно ќе ги ажурира паметните телефони со Android што се веќе на пазарот (ажурирања за Android и безбедносни закрпи)
  • од 19 август овие паметни телефони повеќе нема да бидат ажурирани од Google или Huawei

Од овој датум Huawei повеќе нема да може да користи Android и разните услуги на Google на нивните паметни телефони и таблети. За ова тој создаде алтернативен оперативен систем. Токму во однос на овој оперативен систем, знаеме дека:

  • Смартфоните Huawei кои ќе пристигнат од август наваму ќе монтираат a Сопствениот оперативен систем Huawei, кој НЕ ќе се заснова на Android (интеграцијата помеѓу Android и услугите на Google е премногу тесна)
  • новиот оперативен систем ќе се заснова на Linux
  • секогаш ќе биде присутен прилагодениот интерфејс на ЕМУИ
  • Новиот оперативен систем на Huawei веќе со месеци е во развој (компанијата знаеше многу добро за претстојната забрана од САД) д ќе биде готово кон крајот на летото
  • наместо Play Store сепак, ќе најдеме апликација што ќе ви овозможи да ја направите преземете и инсталирајте ги сите класични апликации со Android (можеме и ние рачно инсталирајте ги APK-датотеките како на кој било друг уред со Android)
  • Во секој случај Тие НЕ ќе бидат присутни апликации развиени во САД, како што се Фејсбук, WhatsApp, Инстаграм, Нетфликс, оние на Гугл или Мајкрософт (останува да се види дали апликациите можат да се инсталираат рачно преку АПК)
  • моментно новиот оперативен систем на смартфони на Huawei Сè уште не е готово и се чини дека делата се малку заостанати, но компанијата сепак смета ослободување на новиот оперативен систем до крајот на 2019 година

Во заклучок, Huawei веќе има алтернатива на забраната на Google, но корисниците дефинитивно нема да бидат задоволни од ова.

Алтернативен оперативен систем на Google и iOS е добар само за пазарот и конкуренцијата, но, барем на почетокот, Huawei ќе има премногу дупки, недостатоци, празнини и отсуства за да ги привлече корисниците.

Huawei има луд хардвер, револуционерна камера и навистина иновативен дизајн за своите паметни телефони, но дали овие фактори ќе бидат доволни за да ги убедат корисниците да го напуштат „Андроид“ и да се преселат во својот нов екосистем?

Willе дознаеме само во наредните месеци, но очигледно е надежта дека САД ќе ја повлечат забраната од Huawei и ќе овозможат да се врати ситуацијата за добро и среќа на сите.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!