Huawei ги претставува новите Mate Xs, најновиот пакет

Huawei ги претставува новите Mate Xs, најновиот пакет

Huawei беше присутен денес во Барселона, на виртуелната прес-конференција „TOGETHERH, да ги поврзе можностите“, Huawei Mate Xs, револуционерната втора генерација Huawei Mate X, преклопениот паметен телефон на марката. Развиен со најнова технологија од Huawei, Mate Xs се смета за еден од најиновативните уреди на марката, а се одликува со Kirin 990 5G SoC и дизајн Сокол крило, што овозможува силни перформанси што можат да обезбедат совршено корисничко искуство во двата режима: паметен телефон и таблет.

Ричард Ју, извршен директор на деловната група на потрошувачи на Huawei, рече: „Huawei Mate X беше нашиот прв влез во категоријата за склопување и го постави стандардот за индустријата. Huawei Mate Xs дополнително го подобрува овој стандард, со посилна поврзаност и интегрирано корисничко искуство. Ова е најбрзиот паметен телефон 5G во својата категорија. Затоа, бидете подготвени да доживеете досега невидена иновација. “

Може да се свитка со неограничени можности

Huawei Mate Xs создава вистинско искуство Целосен преглед со 8 инчен преклопен екран што е можно само поради новиот механички дизајн на шарки. Huawei Mate X е првиот паметен телефон каде се спроведува дизајнот Сокол крило во која има повеќе од 100 меѓусебно поврзани делови кои работат во совршена хармонија за зајакнување на екранот, притоа обезбедување на совршено потрошувачко искуство.

Развиен со течен метал базиран на циркониум, новите шарки се уште поотпорни, дозволувајќи му на екранот да се сврти за 180 степени.

Флексибилниот екран, кој формира Mate Xs, е опремен со иновативна двослојна полимерна структура. Huawei претставува пионерска техника во производството на овој преклопен екран, кој опфаќа два слоја на полиамиди на воздушна вселена со оптички лепила. Овој ексклузивен материјал му овозможува на екранот да испорачува одличен квалитет на сликата, заситеност и осветленост, гарантирајќи високо ниво на издржливост.

Новиот преклопен од Huawei е моќен паметен телефон со двоен екран: главен екран од 6,6 инчи и секундарниот екран од 6,38 инчи. Отворено, Mate X станува 8-инчен таблет кој нуди неспоредливо искуство за гледање во многу опции за работа и слободно време.

Huawei ги претставува новите Mate Xs, најновиот пати 1

Ова исто така вклучува систем за ладење Летечки рибили кој е дизајниран да одговара на обликот на преклопот. Овој уникатен систем за ладење користи флексибилен графен со микроскопски празнини што овозможуваат да се склопи заедно со уредот, покривајќи ја целата површина за униформа и ефикасна процедура на ладење.

Специјално дизајниран за елегантниот Mate X формат, системот за антена 5G е уште еден пример за компетентноста на Huawei во телекомуникациската технологија. Дизајнот на антената на овој паметен телефон е резултат на долг процес на истражување и развој (R&D) и овозможува да се гарантира стабилна и брза поврзаност.

Силни перформанси и 5G поврзаност

Huawei Mate Xs целосно ја користи чипсет Најсофистицираниот Huawei, Кирин 990 5G. SoC вклучува окта-јадрен процесор кој се состои од две јадра Супер големина кортекс-А76, две големи јадра Cortex-A76 и четири мали јадра Cortex-A55, со база од 2,86 GHz.

Со графичката обработка се ракува со 16-јадрен графички процесор Mali-G76, најмоќниот графички процесор на уредите на Huawei, додека барањата за вештачка интелигенција (АИ) се поддржани од НПУ, изработена од архитектурата „Да Винчи“ на Huawei.

Kirin 990 5G SoC вклучува интегриран 5G модем, овозможувајќи ви истовремено да обезбедите силни перформанси и 5G поврзување со најдобра ефикасност и најнизок излез на топлина. Поддржува 2G, 3G, 4G и 5G NSA и SA. SoC го поддржува целиот 5G спектар и 5G + 4G Двојна СИД-подготвеност на СИМ.

Huawei ги претставува новите Mate Xs, најновиот пати 2

Во согласност со наследството на Huawei во вклучувањето на најдобрите камери во својата категорија во своите уреди, Huawei Mate Xs е опремен со уникатен систем на фотоапарати. Наредени вертикално долж страничната лента на уредот, системот SuperSensing Leica Quad Camera има главна камера од 40MP (широк агол, f / 1.8), ултра широк агол од 16MP (f / 2.2), телефо-камера 8MP (f / 2.4, OIS) и камера со сензори кои откриваат 3Д длабочина. Системот за камера поддржува комбинација на стабилизација на слика, помогната од OIS и AI и хибриден зум до 30X. Овој систем на фотоапарати исто така поддржува ISOs до 204800 за фотографирање вонредни дури и во ситуации на слаба осветленост.

Кога станува збор за фотоапарати, Huawei Mate Xs ја револуционизираше категоријата Нарцистички, дозволувајќи им на корисниците да ја искористат целата предност на системот со 4 фотоапарати, кој традиционално би имал корист само од фотографиите направени со задна камера, а корисниците можат да ја искористат предноста на секундарниот екран нарцистички со 4 камери Mate Xs.

Huawei Mate Xs го реализира концептот на мулти-задачи

Huawei Mate Xs имаат можност да се сменат во поголем екран, благодарение на наборите што се обезбедени со физички клучеви што можат да се олабават по волја со помош на копчето до кое може да се пристапи на страничната лента. Кога се отвори, Mate Xs им овозможува на корисниците да имаат повеќе простор за да го прилагодат своето искуство според нивните потреби.

Преклопете што природно поддржува Мулти-прозорец (повеќе прозорци), кои овозможуваат две апликации да се гледаат рамо до рамо и можат да комуницираат истовремено. Текстот, сликите и документите можат да се пренесат лесно, едноставно со влечење и испуштање содржина од една апликација до друга.

Еден прикован сместено на дното на екранот им овозможува простор на корисниците да добијат побрз багажник. Кога две апликации се отвораат истовремено, корисниците можат да започнат со трета апликација со помош на лебдечки прозорец, што може да се користи за извршување на мали задачи, како што се одговор на текстуални пораки, без да мора да заминат апликација кога ќе започне ова.

Huawei ги претставува новите Mate Xs, најновите набори 3

Mate Xs е подготвен со EMUI10.0.1 и оперативни системи Отворен извор Андроид Овој иновативен паметен телефон комбинира исклучителни перформанси со засилен безбедносен систем, функции за поддршка Соработка на повеќе екрани, технологија развиена од Huawei која ги руши бариерите помеѓу уредите со Windows и Android. Со оваа иновативна карактеристика, корисниците можат лесно да пренесат датотеки помеѓу Huawei Mate Xs и Huawei MateBook, контролирајќи два системи од еден дисплеј (приказ).

Huawei Mate Xs ќе биде достапен на крајот на март со цени од 2.499 €.