Huawei го лансира Mate 30, најдобриот Android, без апликацијата Google

Huawei Mate 30 Pro baru

Huawei конечно ги претстави Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro, и покрај сите проблеми со Соединетите држави. Најдобриот Андроид на пазарот Тие се достапни, иако им требаат уште неколку дена за да стигнат до сите земји. Тие го направија први без услугата на Google Play (иако Huawei работи на тоа да го поправи).

Ако сакате да ги знаете нашите мислења за нови Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro Треба да знаете дека тие се импресивни, иако сакаме да видиме малку повеќе иновации во однос на дизајнот, затоа што и двајцата следат изрез наместо да се преселат во помалиот или дури да го елиминираат. Дури и така, кинеските компании повторно беа изненадени од два импресивни производи што го ставаат целото месо на скара. Исто така со новиот Матеј 30.

Новиот Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro се многу слични, иако, како и обично, моделот Pro се издвојува затоа што ги вклучува најновите иновации. Во оваа табела можете да видите сите карактеристики од нов телефон на Huawei.

Спецификација

Huawei Mate 30

Huawei Mate 30 Pro

Димензии и тежина 160,8 x 76,1 x 8,4 мм и тежи 196 грама. 158,1 x 73,1 x 8,8 mm и тежи 198 грама.
Екран 6,62 ″ со OLED технологија и Full HD + резолуција со HDR. 6,53 ″ криви со OLED технологија и Full HD + резолуција со HDR.
Процесор Кирин 990 Кирин 990
RAM меморија 6/8 GB 8 GB
Складирање 128 GB 128/256 GB
Задна камера 16 пратеник супер широк агол (f / 2.2) + 40 пратеник широк агол (f / 1.6 и OIS) + 8 пратеник Телефото (f / 2.4 со OIS) – 3х оптички и 5x хибриден зум. 40 пратеник супер широк агол (f / 1,8) + 40 пратеник широк агол (f / 1.6 и OIS) + 8 пратеник сензор за телефото (f / 2.4 со OIS) + ТОФ – 3х оптички и 5x хибриден зум.
Предна камера 24 пратеник (ф / 2,0) 32 МП (ф / 2,0)
Поврзаност Bluetooth 5.0, GPS, WiFi AC и NFC. Со приклучок за аудио 3,5 мм. Bluetooth 5.0, GPS, WiFi AC и NFC.
Батерија 4200 mAh Со брзо полнење безжичен 40W и 27W. 4500 mAh Со брзо полнење безжичен 40W и 27W.

Како што можете да видите, телефон тие изгледаат повеќе отколку што се очекуваше во претходните генерации иако има некои промени што го разликуваат Pro моделот од нормалниот модел.

Поправка Huawei Mate 30 Pro во споредба со нормалното

Овој терминал, за разлика од нормалниот Mate 30, ужива повеќе компактен дизајн и екран со помал наклон, но квалитетот е подобрен. И двајцата уживаме во квалитетниот сензор за отпечатоци на екранот, кој добро функционираше минатата година. Да, кривата Оваа година импресивниот и практичен екран падна на работ со 88º (само во моделите Pro).

Друга разлика од моделот Mate 30 Pro е во тоа што комбинира 3Д препознавање на лице, додека нормалниот модел не го вклучува. IP68 исто така се истакнува против отпорност на вода на IP53 од Мате 30 нормално.

И двајцата стигнуваат на пазарот со новиот процесор Кирин 990, кој е многу моќен, и голема батерија. Без сомнение, не би било проблем да имате Huawei Mate 30 во која било верзија во врска со ова прашање. Ова ќе постигне 2 дена автономија со интензивна употреба. И двајцата ќе го објават ЕМУИ 10 базиран на Андроид 10 на стартување, но без апликацијата Гугл.

Зад нив нудат камера на која е сместено кружен модул (Наместо во кутија како лани) каде четвртиот сензор е ToF во верзијата Pro и ласерскиот фокус е во нормалниот модел. Ова е прекрасен дизајн, кој дефинитивно ќе ви се допадне во која било боја.

Исто така, нема копче за јачина на звук на Mate 30 Pro (само моќ), ова е заменето со виртуелно копче на екранот. Аудио, пак, доаѓа преку екранот како минатата година во моделот Pro и преку решетки во нормалниот модел.

Huawei Mate 30 Pro ја снимаше камерата, станувајќи се подобри и полоши

Голема разлика во двата терминали е задната камера. Mate 30 вклучува камера слична на Huawei P30 додека моделот Pro ја подобрува камерата што ја видовме на P30 Pro да изгубите е 5x оптички зум и 10x хибриден, годинава, двата модела постигнаа дигитален пораст од 30x како и минатогодишниот P30.

Видовме 3 сензори во Mate 30 Pro, но двајца од нив со 40 MP, станаа првиот сензор за ултра широк агол дизајниран за снимање видео со висок квалитет. За возврат, ќе имаме сензор ToF кој ќе ни помогне да го подобриме ефектот bokeh и да уживаме во снимање на бавно движење 960fps на 1080P, иако може да се подобри на 7680fps ако снимаме во HD резолуција И ова е многу импресивно. Годинава ќе имаме и 4К снимање на 60fps во двата терминали.

Иако тие го најавија како голема револуција, на ниво на фотографија, голем пораст има во снимањето на видео, но секако и во фотографиите Нема да видиме многу промени во однос на резултатите што можеме да ги добиеме во P30 Pro или P30 (ако ги споредиме со Mate 30).

Huawei Mate 30 нема услуги на Google, треба да го купам?

Huawei Mate 30 без Google

И големиот доаѓа, но. Новиот Huawei Mate 30 пристигна без услуги на Google и тоа значи дека тие нема да ја носат продавницата на Google Play како стандард. Сепак, тие можат да се инсталираат наизменично и тоа значи дека можат да го користат како што тоа го правеа во Xiaomi кога започнаа да пристигнуваат во Шпанија.

Што се однесува до ажурирањата, Huawei може да користи AOSP за примање Подобрена безбедност за Android 11 а исто така и подобрувањето на самиот Android, но нема да ја достигне верзијата на Google, што мора да се спроведе директно со тимот за развој (Huawei има капацитет да го стори тоа). Затоа, ова нема да биде голем проблем во моментот на вистината, но мора да го знае секој што сака да го купи. Ова дури може да помогне да се задржат цените во Европа и се две од најатрактивните опции на пазарот.

Цена и достапност на Huawei Mate 30

Цена од 30 мате

Што се однесува до цената и достапноста на ова животно, Huawei Mate 30 ќе го достигне пазарот голема количина, но само ако земеме во предвид сè што ни носи овој нов мобилен телефон.

Оваа година исто така во Mate 30 и Mate 30 Pro има Pro верзија со 5G, кои ќе пристигнат со повеќе антени и најдобра брзина на пазарот. Хуавеј рече дека брзината на новиот приклучен приклучок ќе биде брутална.

  • Huawei Mate 30 – со 8 GB RAM меморија и 128 GB – 799 €
  • Huawei Mate 30 Про – со 8 GB RAM и 256 GB – 1099 евра
  • Huawei Mate 30 Pro 5G – со 8 GB RAM и 256 GB – 1199 евра

Mate 30 Pro ќе биде достапен во виолетова, сива, зелена и црна боја, додека нормалниот модел ќе биде достапен во иста боја.

! функција (f, b, e, v, n, t, s) {ако (f.fbq) се врати; n = f.fbq = функција () n.callMethod? n.callMethod.apply (n, аргумент): n.queue.push (аргумент)}; ако (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.товарено =! 0; n.version = ‘2.0’; n.queue = (); t = b.createElement (e); t.async =! 0; t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) (0); s.parentNode.insert Пред (t, s)} (прозорци, документи, ‘скрипти’, ‘https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);