Huawei може да ги ажурира телефоните до 19 август

САД и Хуавеи прават мир: сè е решено?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Бан Хуавеј суспендиран: 90 дена продолжување до 19 август, тогаш ќе видиме. Криза на Хуавеи: Владата на САД го ослабува зафатот: дадена е привремена лиценца

Ажурирањето на Huawei е загарантирано до 19 август

Вчера сигурно ќе го прочитате тоа Гугл одлучи, поради наметнувањата на американската влада, да стави крај на соработката со Хуавеи.

Ние разговаравме за тоа во длабочина во овој напис:

По многу почетен хаос, со малку одредени информации и многу погрешни претпоставки, еве нови официјални ажурирања на Извештајот Huawei, Google (а со тоа и Android) и американската влада.

Huawei има до 19 август да ги ажурира телефоните

Очигледно, всушност, Министерството за трговија на САД додели привремена лиценца за 90 дена што ќе дозволи Хуавеи да се купи американска стока за одржува мрежи и направи ажурирања за својата паметна телефонија, извештаи Ројтерс.

Конкретно тоа значи дека компанијата ќе може да обезбеди ажурирања на софтвер за Huawei за неговите телефони Андроид, додека добавувачите на хардверски компоненти ќе можат да ги завршат испораките до Huawei за производи претходно направени и порачани.

И во меѓувреме ова дополнително време (еднакво на 3 месеци) ќе им овозможи на телекомуникациските компании што зависат од инфраструктурата и производите на Huawei. најдете алтернативни решенија.

Исто така, Министерството за трговија сè уште ќе биде во можност одлучите дополнително да ја продолжите лиценцата над 19 август, 90-истечен ден.

Што треба да направам ако имам телефон Huawei?

затоа, ако имате телефон Huawei, можете да бидете сигурни: уредот сигурно ќе се ажурира до август.

И после 19 август? Ќе видиме. Гугл, САД и Хуавеи може да направат мир и сè ќе работи. Можеби Huawei добива други месеци „дозвола“ да ги ажурира своите уреди. Или, поверојатно хипотеза, од август до септември Huawei ќе престане да користи Android на своите паметни телефони за да се префрли на комерцијалниот оперативен систем, целосно исклучена од Google и неговите услуги.

Willе видиме што ќе се случи во наредните месеци.

Сепак, како што веќе споменавме, ако имате телефон Huawei може да се чувствувате пријатно барем уште неколку месеци.

И како и да е, во најлош случај, дури и по август вашиот телефон ќе продолжи да работи без никакви проблеми. Најмногу повеќе нема да добива надградби на софтвер за идните верзии на Android, ништо претерано сериозно.

HONOR 20 и HONOR 20 Pro ќе добијат безбедносни ажурирања

Huawei го потврди тоа паметните телефони во сопственост на корисниците и оние кои се во продажба сега ќе продолжат да добиваат безбедносни ажурирања и помош по продажбата а кинеската компанија го потврди тоа HONOR 20 и HONOR 20 Pro исто така ќе добијат безбедносни ажурирања.

Сè уште не е јасно што ќе се случи за идните верзии на Android, кои веројатно нема да пристигнат на овие паметни телефони.

ИЗВОР: АП

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!