Huawei повторно го одложи датумот на издавање на Mate X; Тој вели…

Huawei retrasa la fecha de lanzamiento de Mate X nuevamente; Dice que el teléfono no llegará a la fecha límite de septiembre 1

Huawei повторно го одложи датумот на издавање на Mate X; Вели дека телефонот нема да го погоди крајниот рок на 1 септември

Huawei уште еднаш го одложи лансирањето на паметен телефон со можност за преклопување Mate X. Кинескиот бренд потврди за време на прес-настанот во седиштето во Шенжен дека ќе може да се посвети на лансирањето во септември што првично го вети.

Н.е.

Веста беше соопштена до новинар поврзан со TechRadar, кој напиша дека се чини дека е малку веројатно дека уредот за виткање на Huawei ќе биде лансиран во секое време пред ноември. Иако во одбрана на брендот, тој даде гаранција (повеќе или помалку) дека е „безбеден“ дека Mate X ќе излезе пред крајот на 2019 година.

Одложувањето на лансирањето на својот Mate X значи дека, отсега Samsung веројатно ќе го надмине својот кинески ривал со лансирањето на својот паметен смартфон, Galaxy Fold, што е првиот на пазарот. Samsung веќе објави дека ќе го лансира телефонот во септември, иако не обезбеди конкретен датум за тоа.

Huawei повторно го одложи датумот на издавање на Mate X; Вели телефонот нема да го погоди крајниот рок на 2 септември

Враќајќи се на Mate X, TechRadar исто така известува дека следната верзија на Huawei на Mate X може да има и повеќе екрани покрај екранот за виткање. Веб-страницата сугерира дека Huawei може да заврши со замена на таблите на Mate X со дисплејот. Концептот е сличен на неодамна објавениот ZTE Nubia Z20, но никој не знае дали оваа идеја ќе работи или не.

Huawei Mate X за прв пат беше објавен во февруари годинава на MWC 2019. Телефонот, со својата патентирана шарка „Falcon Wing“, е директен конкурент на преклопниот паметен телефон Samsung Galaxy Fold.Нејзиниот приказ е пластичен OLED панел. , но наместо да се свитка навнатре, тој усвојува обратно дизајнирање на виткање што го остава екранот изложен. Што се однесува до камерата, Mate X располага со систем на трокреветни фотоапарати кој е сличен на Mate 20 Pro.

(Извор: TechRadar, Работ)