Huawei продава повеќе од 300.000 паметни телефони Honor 9X за еден ден

Huawei menjual lebih dari 300.000 Honor 9X smartphone dalam satu hari 1

Претходно овој месец, Huawei сигнализираше дека планирале да продадат 20 милиони телефони Honor 9X. Ова можеби звучи како висок ред, но ние зборуваме за Huawei. Компанијата знае да ги победи естетски убавите дизајни, цврстата опрема и прифатливите цени за паметните телефони. Honor 9X и 9X Pro се примери на тенок телефон Huawei, но во моментов се продаваат само 9X. Така, не е изненадувачки што новите премиум компании со средна класа создаваат неверојатни записи.

Вчера беше објавено дека компанијата тврди дека продала 100.000 единици Honor 9X во првите две минути од продажбата. Дојде честа да покаже дека 300.000 9X единици се испратени на првиот ден од продажбата. Сакаме да веруваме дека оваа бројка ја рефлектира достапната залиха, затоа што може да има повеќе нарачки.

Овој рекорд на продажба ја става Хонор во добра позиција да се совпадне или дури и да го надмине рекордот поставен минатата година од Honor 8X, кој продаде 10 милиони уреди за само 173 дена. Периодот кога 9х продаде 100.000 единици беше двојно побрзо од времето што го користеше Honor 8X. Значи, нè чека друг рекордер.

Чест 9х

Сепак, ова нема да биде големо изненадување, со оглед на тоа што паметните телефони имаат напредни функции. Според неговите карактеристики, овој уред е опремен со најновиот чирсет Кирин 810, изграден на 7 nm технологија, 48-мегапикселна главна камера и голем 6,59-инчен LCD екран со Full HD + резолуција.

9X, исто така, доаѓа со батерија од 4000 mAh и чини помеѓу 1399 јуани (203 $) за верзијата 4 GB + 64GB, која се продава во црна или сина боја. Изданието Honor 9X Pro е закажано за 9 август. Очекуваме само рекордна продажба.

(Извор)

коментари поддржани од HyperComments