„Huawei тестира паметен телефон со сопствен оперативен систем на Hongmeng, веројатно за продажба оваа година“

'Huawei menguji smartphone dengan sistem operasi Hongmeng sendiri, kemungkinan untuk dijual tahun ini'

Хуавеи

„Huawei тестира паметни телефони со сопствен оперативен систем“ (репрезентативна слика) & nbsp | & nbspФото Фотографии: & nbspReuter

ШАНГАИ: Huawei Technologies Co. Ltd. тестира паметен телефон опремен со Хонгменг, саморазвиениот оперативен систем на компанијата, кој потенцијално би можел да излезе во продажба подоцна оваа година, објавија државните медиуми China Global Times. Објавувањето на смартфонот со моќност од Хонгменг ќе означи голем чекор за Huawei China, вториот по големина производител на смартфони во светот, бидејќи дејствијата на американската влада го загрозуваат нејзиниот пристап до оперативниот систем Google Android.

Уредот ќе биде вреден околу 2.000 јуани (288 американски долари), соопшти Глобал тајмс во неделата, повикувајќи се на неименувани извори. Тоа ќе го постави уредот во сегментот на пазарот на паметни телефони од пониска класа. Huawei не го коментираше веднаш извештајот кога во понеделникот беше контактиран од Ројтерс.

Директорите на Huawei претходно го опишаа Hongmeng како оперативен систем дизајниран за интернет производи. Минатиот месец компанијата соопшти дека првиот најголем уред со кој се напојува Хонгмег ќе биде претстојната постава за паметни ТВ постави на марката Хонор. Лидерите на компанијата отворено ја намалија можноста софтверот да напојува паметни телефони.

Минатата недела, на настан најавувајќи приходи на компанијата за првата половина на 2019 година, претседателот на „Huawei“, Лианг Хуа, изјави дека компанијата претпочитала да го користи оперативниот систем „Гугл Андроид“ за своите мобилни уреди и го нарече Хонгменг дел од „долгорочната стратегија“ на Хуавеј.

Хуавеј е во центарот на геополитичките тензии меѓу Соединетите држави и Кина од мај, кога претседателот Доналд Трамп ја стави компанијата на „списокот со ентитети“ што ефикасно им забрани на американските добавувачи да ги продаваат компаниите.

Трамп навести дека санкциите ќе бидат опуштени, иако понатамошните детали се сè уште малку. Ако политиката продолжи, Huawei има потенцијал да го изгуби пристапот до редовните ажурирања на Android.

Приходите на Huawei во првата половина на 2019 година пораснаа за 23%, делумно како резултат на силната домашна побарувачка за своите мобилни телефони. Додека продажбата на паметни телефони падна во странство, пратките во Кина се зголемија за 31% од година во година во четврт јуни, според фирмата за истражување на пазарот „Каналис“.

Аналитичарите припишуваат силни перформанси дома делумно заради квалитетот на уредот, кој веќе долго време го водеше кинескиот high-end мобилен пазар на Android, а делумно и заради патриотизмот кај потрошувачите.