Huawei ја претставува иновативната серија HUAWEI Mate 30

Gadgerss

Huawei денес лансираше серија нови и иновативни предводници, серијалот HUAWEI Mate 30, за време на ексклузивниот настан за лансирање во Минхен. Поставувајќи нови стандарди во секое поле, од естетско дизајнирање до хардверско инженерство и иновативни софтвер, серијата HUAWEI Mate 30 е прва со втора генерација 5G уред што вклучува карактеристики што ја ставаат на врвот на технолошките иновации.

Благодарение на повеќе од 32 години искуство во областа на комуникацијата, технологијата и иновациите во дизајнот, HUAWEI Mate 30 изгледа и претставува перформанси за разлика од другите паметни телефони. Инспириран од принципот на минималистички дизајн, HUAWEI Mate 30 е совршен пример за тоа како естетскиот дизајн се меша со технологијата. Иконскиот иконски HUAWEI Horizon OLED дисплеј нуди импресивно искуство, додека Kirin 990 5G процесорот, првиот кој интегрира единица за обработка со 5G модем на истиот чип, обезбедува неспоредливо ниво на перформанси и ефикасност.

Револуционерната четири-камера ги вклучува сите нови SuperSensing Cine фотоапарати, главниот систем со двојна камера дизајниран да постигне извонредни резултати од фотографија и видеографија, додека технологиите како што се HUAWEI SuperCharge и EMUI 10.0 нудат долг век на траење на батеријата за тешки корисници, истовремено подобрување на искуството на корисниците .

Ричард Ју, извршен директор на деловната група за потрошувачи на Huawei, коментира дека „серијата HUAWEI Mate 30 го ослободи максималниот потенцијал на паметен телефон. Дизајнирано да ексел, овој уред традиционално го предизвикува предизвикот, додека дава корисничко искуство како никој друг. 5-ерата е можност повторно да се уреди технологијата на Интернет паметните телефони, а серијата HUAWEI Mate 30 е највисок израз на она што може да се случи. “

Reimagined дизајн: Икони и футуристички уреди

Серијалот HUAWEI Mate 30 ги презема естетските елементи од серијата HUAWEI Mate 20 со футуристички дизајн кој ветува дека ќе остави траен впечаток. Нов екран HUAWEI Хоризонт екран Има агол на искривување од 88 степени за да се максимизира областа на екранот и на тој начин се обезбедува уникатно потопливо искуство, без разлика дали е на фотографија или преку видео.

HUAWEI Mate 30 Pro ги заменува копчињата за страничен волумен со иновативна функција за интеракција на допир. Ова им овозможува на корисниците да ја прилагодат положбата на копчињата за јачина на звук, со што HUAWEI Mate 30 Pro е најинтегриран паметен телефон, со се-во-еден дизајн во индустријата. Заедно, HUAWEI 3D технологијата за отклучување на лице и интегрираниот сензор за отпечатоци на екранот обезбедуваат високо ниво на безбедност и биометриска функционалност на уредот.

Кога го превртувате уредот, дизајнот на иконата со четири фотоапарати веднаш се истакнува затоа што е врамен во метален „хало“. Убавината на серијата HUAWEI Mate 30 им овозможува на корисниците да бидат во центарот на вниманието веднаш.

HUAWEI Mate 30 Pro ја вклучува и технологијата Акустичен дисплеј HUAWEI да обезбеди висококвалитетен звук преку екранот на предавателот на звук.

Преглед на перформансите: Првиот втора генерација 5G смартфон во светот

Серијалот HUAWEI Mate 30 се напојува со Kirin 990 5G, најнапредниот процесор во смартфон објавен до денес. Произведен во рамките на високо-технолошкиот процес од 7nm + EUV, Кирин 990 ги предизвикува границите на она што може да го направи физиката базирана на силикон со комбинирање на архитектура за енергетска ефикасност за три нивоа на процесорот, Da Vinci NPU (голема двојна NPU) + мало јадро на NPU), покрај GPU 16- многу големо јадро кое е во состојба да обезбеди супер брзи перформанси додека одржува висока ефикасност за заштеда на енергија.

Досадните Kirin 990 5G поддржуваат 2G / 3G / 4G мрежи и 5G NSA (Non-StandAlone) и SA (StandAlone), како и двојна СИМ, Двојна подготвеност и TDD / FDD опсези за целосна фреквенција за да обезбедат неограничена поврзаност. Серијалот HUAWEI Mate 30 е исто така првиот паметен телефон со втора генерација 5G со поддршка за 4K видео повици.

HUAWEI Mate 30 има голема батерија од 4200 mAh, додека HUAWEI Mate 30 Pro користи поголема батерија со 4500 mAh. Со сертифициран кабел за TUV Rheinland со безжична и безжична технологија за полнење SuperCharge, безжично полнење 27W HUAWEI безжично полнење 27W и полнење со кабел HUAWEI 40W SuperCharge им овозможуваат на корисниците во секое време безбедно и брзо искуство со полнење.

Покрај тоа, HUAWEI Mate 30 серија ја вклучува најновата верзија на реверзибилна технологија за безжично полнење, што им овозможува на корисниците брз и лесен начин за полнење на други уреди. Нова електроенергетска банка која е способна да се вметне во возила со HUAWEI SuperCharge и HUAWEI SuperCharge Wireless технологија е во можност да им обезбеди на корисниците гаранција за подолго траење на енергијата во секое време.

Прегледајте фотографија и видео-снимки: Новиот систем на SuperSensing Cine Camera создава неверојатни фотографии и видеа.

HUAWEI Mate 30 Pro комбинира систем со четири фотоапарати со технологија SuperSensig Cine Camera, како додаток на Телефото камера 8MP и 3Д камера.

Системот SuperSensing Cine Camera е главниот систем на две камери кои се во можност да се натпреваруваат со врвните камери DSLR. Cine камерата вклучува светлосен сензор од 1 / 1,54 инчи со максимален ISO опсег од 512,000 за снимање видео со проширен динамичен опсег, покрај можноста за снимање видео во бавно движење на 7680fps. Покрај тоа, ова вклучува поддршка за 4K видео во ултра широк агол во временска рамка во услови на слаба осветленост. Вториот систем со двојна камера вклучува 1 / 1.7-инчен HUAWEI SuperSensing сензор, кој овозможува неверојатни резултати при услови на слаба осветленост со импресивен ISO 409600.

Камерата HUAWEI Телефото 8MP со 3х оптички зум, 5x хибриден зум и 30x дигитален зум, оптички стабилизатор на слика (OIS) и перцепција на 3Д длабочина, комплетирањето на пакетот го прави семејството на смартфони од HUAWEI Mate 30 поспособно во однос на фотографијата и видео-снимката на пазарот денес.

Предната камера со 3Д технологија за чувство на длабочина може да долови точна информација за длабочината на полето при земање селфи, произведувајќи природни ефекти врз портретите.

Прегледајте ги интеракциите: Побрзо, побезбедно и поинтегрирано искуство

Серијалот HUAWEI Mate 30 вклучува низа нови функции кои обезбедуваат неспокојот и поинтегрирано искуство, вклучувајќи:

  • ЕМУИ 10.0 како оперативен систем, претставува современ дизајн инспириран од изгледот на списание, екран со функции Секогаш на екранот (AOD) каде што се менува бојата на заклучениот екран во текот на денот.
  • Темен режимили темниот режим, помага во омекнување на екранот, што го прави поудобно да се гледа во текот на ноќта.
  • Иновативни странични интеракции Ова им овозможува на корисниците да ги прилагодат виртуелните копчиња за сценарија за игри и поставките на фотоапаратот, како и да бидат идеално решение за корисниците од десната и левата страна во однос на локацијата на аудио контролите. Huawei исто така додаде голем мотор со X-оска за да симулира вибрациони ефекти на механичка тастатура.
  • Контрола на гестови врз основа на АИ за неконтактивна интеракција со екранот и контрола на компатибилни паметни уреди, додека функциите за заштита на информации за AI, контрола на екранот, известување за гестикулации, AI Automatic Rotate и AI Personal Display функциите се дизајнирани за подобрување на корисничкото искуство
  • Супер повик на HUAWEI активирајте видео повици на 1080p со супериорен квалитет на популарните системи за пораки, дури и во услови на слаба осветленост.
  • Здраво Овозможува интелигентни патни функции со мазна и софистицирана поврзаност помеѓу уредите и системите за забава и комуникација со автомобили
  • Соработка на повеќе екрани Ова им овозможува на корисниците да пренесат податоци и да контролираат повеќе екрани меѓу многу уреди. Напреден систем за безбедност на податоци и заштита на приватноста, вклучувајќи двојно заклучување на отпечатоци и препознавање на лице.
  • ЕМУИ 10.0 Ова вклучува сертификација CC EAL5 +, прво комерцијално ниво на безбедност и заштита од лет за сертификација на микрокернел (микронуклеус) во оперативниот систем.

Треба да се напомене дека е потврдено дека Huawei Mate 30 ќе пристигне со ЕМУИ 10, на Андроид 10, но ова не е „Гугл Андроид“, затоа што нема услуги на Гугл, па дури ни „Плеј продавница“, бидејќи Галеријата со апликации е единствената опција Фабриката да инсталира апликации. Се надевам дека во наредните недели ќе имаме вести за тоа.

Боја, цена и достапност

HUAWEI Mate 30 Pro 6,53 инчи и HUAWEI Mate 30 од 6,62 инчи ќе бидат достапни во различни бои и материјали: Смарагд зелена, вселенска сребрена, космичка виолетова, црна и шума зелена и портокалова боја ќе бидат достапни само во вегани верзии на кожата.

Huawei ја претставува иновативната HUAWEI Mate 30 серија 1

Во однос на цената, Huawei Mate 30 ќе чини 799 евра, Mate 30 Pro ќе има цена од 1099 евра, додека Mate 30 Pro 5G ќе чини 1199 €.

Во моментов, пристигнувањето на серијата Mate 30 Pro не е потврдено. Huawei сè уште не го дал датумот на пристигнување на опремата во Перу, и тие не можат да потврдат дали ќе пристигне. Веќе многу рано наутро RPP Тој посочи дека новиот терминал на Huawei нема да пристигне во Перу со операторот, а како што споменав, Huawei не е во можност да го потврди пристигнувањето на Mate 30. Се надевам дека во наредните недели ќе имаме повеќе новости.