Huawei ја стартува паметната телефонска серија 30 Mate

Huawei Meluncurkan Smartphone Seri 30 Mate

Huawei штотуку го лансираше својот најнов паметен телефон со висок профил, Huawei Mate 30 Pro, заедно со поприфатлива верзија, Mate 30.

Оваа објава е горчливо-слатка затоа што хардверот и спецификациите се прилично импресивни, апликациите и услугите на Google не се претходно инсталирани, а вкупните последици од тоа не се целосно познати, но не и многу добри. Повеќе за тоа подоцна.

Mate 30 Pro хардвер и спецификации

Mate 30 Pro има иконски дизајн што го прави веднаш препознатлив како телефон на Huawei. Одлучувачки елемент е блокот на фотоапаратот во средина, кој веројатно може да изгледа поелегантен и помоќен од најновиот AppleIPhone 11.

Huawei ја лансира серијата на паметни телефони 30 Мате 1

Системот на задната камера е theвезда на шоуто, со импресивни спецификации:

 • Ултравид 18мм, 40МП, ф / 1,8
 • 27mm основно, 40MP, f / 1.6 со OIS, ISO 409.600
 • Зум 80мм, 8МП f / 2,4 со OIS
 • Сензор за длабочина

Huawei направи интересни промени овде, а двете јасни се сензорите и новата оптика за камерите Ultrawide. Нашиот репер за интелигенција на фотоапаратот Uber-G покажува дека камерите Mate 20 Pro и P30 pro се зад камерите на Galaxy Camera S10 и Note 10 во режим Ultrawide.

Тоа Mate 30 Pro добива огромна надградба за својата Ultrawide камера, и на хартија, тоа е најмоќниот хардвер Ultrawide што сме го виделе досега, со сензори и поголеми отвори. Под претпоставка дека оптиката одговара на ова ниво на перформанси, ова може да биде следниот шампион на Ултравејд за некое време.

Huawei ја лансира серијата на паметни телефони 30 Mate 2

За да се прилагоди на новиот дизајн, се чини дека Huawei ја напушти камерата за зумирање на перископ од 130 мм, повеќе традиционална 80мм телефото камера модул. Ова е враќање во можноста за зумирање, но треба да остане далеку пред зумот од 52 мм што го користат Samsung и Apple во нивните најнови телефони.

Huawei го воведе и лудиот режим на снимање на видео со луди 7680 FPS (720p), што беше прикажано на настанот за лансирање со колибри (фаворити со бавно движење) и ние сакаме да знаеме колку долго може да биде видеото и дали има други опции со бавно движење (1080p @ 1920FPS , или 4K @ 480 FPS?).

Huawei ја лансира серијата на паметни телефони 30 Mate 3

 • 53-инчен екран со заоблени рабови
 • Батерија од 4500 mAh, 40W (жичен) или безжичен полнење од 27W
 • Kirin 990 процесор, 8 GB RAM меморија, 256 GB меморија
 • 1099 евра (4G), 1199 евра (5G)
 • 2095 евра (Porsche Edition со 512 GB и 12 GB RAM)

Huawei исто така го објави копчето за јачина на звук, избирајќи наместо тоа да користи капацитивни сензори од двете страни на телефонот. Копчето Power е сè уште таму (благодарам!) Со прекрасен црвен акцент. Мора да видиме како функционира ова, но има потенцијал да се лизне нагоре и надолу, наместо да го притискаме физичкото копче постојано.

Кажете му збогум на физичкиот клуч, со # HuaweiMate30 Проектирање на страничен допир Про.

Допрете го Невидливиот виртуелен копче за двострана контрола. # Можности за преиспитување pic.twitter.com/OKzDrD1Ucm

– Huawei Mobile (@HuaweiMobile) 19 септември 2019 година

3D хардверот за заклучување на лицето се користи и како сензор за движење како што е Kinect, функција воведена од LG со LG G8, со умерен успех. Е видиме дали шпекулираните Huawei и Pixel 4 ќе ја подобрат таа идеја.

Huawei ја лансира серијата на паметни телефони 30 Mate 4

Ние само го придвижуваме движењето на сосема ново ниво.
Командувајте го вашиот мобилен без да го допирате, со паметна контрола на гестот.
Погледнете ја магијата # HuaweiMate30 Серии# Можности за преиспитување pic.twitter.com/Df3JoXLGDS

– Huawei Mobile (@HuaweiMobile) 19 септември 2019 година

Матеј 30 хардвер и спецификации

Huawei ја лансира серијата на паметни телефони 30 Mate 5

Како и обично, Huawei има подостапна опција да го достигне сегментот на цена од 799 евра со Huawei Mate 30 (непро). Постојат фундаментални разлики и можеме да започнеме со системот на задните фотоапарати:

 • 17mm ултравид, 16MP, f / 2.2 + макро режим
 • 27мм основно 40MP, f / 1.8, ISO 204.800
 • Зум 80мм, 8МП, f / 2,4 со OIS
 • Автоматски фокус со ласерско помагање

Оваа конфигурација е многу блиска, но не и идентична, со камерата Honor 20 Pro (IQ резултат = 175) што неодамна ја разгледавме. Модулите на камерата Ultrawide и зум имаат идентични спецификации, додека главната камера Mate 30 е слична на камерата Huawei P30 (IQ резултат = 174).

Ова ни дава прилично добра идеја за тоа каде ќе слета Huawei Mate 30, во однос на квалитетот на сликата на фотоапаратот и ќе видиме дали Huawei оствари напредок во неочекувани области како што е белата рамнотежа на ултравизните леќи.

Исто така, постојат мали разлики во општите спецификации, така што еве го списокот:

 • 62 “екран (рамен)
 • Батерија од 4200 mAh, полнење од 40W (жичен) или безжично полнење од 27W
 • Процесор Kirin 990, 8 GB RAM меморија, 128 GB складирање
 • 799 евра

Добрата вест е дека јазот помеѓу Mate 30 Pro и Mate 30 се стеснува во споредба со претходните години. За буџет кој не може да надмине 799 евра, Мате 30 им овозможува на корисниците да ги добијат истите перформанси, најмногу придобивки од камерата, но на штета на повеќе луксузни избори за дизајн и складирање.

Софтвер: без апликации на Гугл

Од мај 2019 година, американските компании се ограничени од владата во водење бизнис со Huawei, вклучително и со Google. Иако има кратко враќање во трговската забрана, телефоните на Huawei ќе се испорачуваат со EMUI 10, кој е базиран на Android 10 и тоа е добра вест затоа што алтернативниот оперативен систем на Huawei не е подготвен за паметни телефони.

Сепак, овој нов телефон нема да доаѓа со Google и апликациите Продавница на Google Play. Huawei има своја продавница за апликации со десетици илјади апликации, но тоа е далеку од тоа да добие официјална поддршка од Google.

Huawei ќе работи напорно за да ја подобри својата продавница за апликации, но на краток рок, мора да видиме како тоа влијае на искуството на корисникот. Ова не е проблем во Кина каде што услугите на Google не работат, но на другите пазари на Huawei како Европа и Јапонија, ова ќе предизвика одредено триење – колку останува да се види.

Објавено на. Прочитајте повеќе за, и.