Huawei Kirin OS: Оперативен систем во случај на БАН од Андроид

Huawei Kirin OS: Оперативен систем во случај на БАН од Андроид

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Huawei веќе би го подготвил својот оперативен систем за паметни телефони, Кирин ОС, кој би слетал на своите уреди доколку Гугл би требало да стави вето на инсталацијата и употребата на Андроид по БАН од САД

Huawei Kirin OS: Оперативен систем во случај на БАН од Андроид

Исто е извршен директор од Huawei, Ричард Ју, да објавиСтраницата со германски Велт, тоа кинеската компанија веќе го подготви својот алтернативен оперативен систем на Android, поради стравувањата од блокада од Google, за употреба на неговиот оперативен систем.

Всушност, по неодамнешните случаи на блокирање на уредите Huawei (и подбрендови како Honor) во САД, со последователна правна битка од страна на Кинезите, Huawei и Honor одат брзо за тоа развој на сопствен оперативен систем.

Името е веќе таму и ќе се вика Кирин ОС, и исто така би бил а добро започнат проекти преку устата на врвните директори на Huawei, би бил подготвен да се дојде до пазарот, во случај ситуацијата да се влоши брзо во битката со Трамп и Соединетите држави.

Блокада на Соединетите Американски Држави, за продажба на уреди и технологија на Huawei, за последниот обвинет шпионажа во корист на кинеските тајни служби, ќе наметне блокирање на услугите и хардверот на Huawei што се користат во САД, вклучувајќи го и можност за користење на оперативниот систем Андроид на своите уреди.

Иако нема потврда, но само гласини, иако одвнатре Хуавеи, кои би можеле да се изгубат за ништо, и можеби САД и Хуавеи ќе постигнат договор многу пред забраната и разни блокови.

Така нема да има повеќе Андроид во иднина на Huawei Честа и ако во моментот е само гласина нешто врие, затоа што има многу гласини што излегоа во изминативе месеци, по случајот со ЗТЕ БАН, малку сите производители се кандидираа за покривање на други начини.

Навистина, кинеската куќа Хуавеи можеби навистина веќе разви свој сопствен оперативен систем да се дистрибуираат на паметни телефони со цел да се бориме со тоа валидна и докажана алтернатива за Android во случај на потреба.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!