Huawei Mate 20 X 5G конечно денес излезе на продажба во Велика Британија

Huawei Mate 20 X 5G akhirnya mulai dijual di Inggris hari ini 1

Првиот паметен телефон 5G на Huawei, Mate 20X 5G сега е достапен во Велика Британија. Beе можете да одберете еден што започнува денес од Три, Скај Мобиле или Магацин на Карпон. Овој телефон носи ознака за цена од 999 фунти и доаѓа во боја на Смарагд зелена.

Sky Mobile, кој објави дека планира да започне 5G конекција на својата мрежа во ноември годинава, ќе го продаде 20X 5G Mate со почеток од 36 фунти месечно на Swap24. Доколку сакате да додадете додаток од 8 GB и неограничени повици и текстови, можете да го направите за само 10 фунти, а не за 15 фунти. Sky Mobile ќе лансира уште повеќе смартфони со можност за 5G подоцна оваа година, вклучувајќи го и Samsung Galaxy S10 5G. Мрежата 5G Sky првично ќе биде достапна во Лондон, Единбург, Кардиф, Белфаст, Лидс и Слауг.

Huawei Mate 20 X 5G е само 5G варијантата активирана од Mate 20 X која беше објавена во октомври минатата година, заедно со Mate 20 и Mate 20 Pro. Покрај тоа што е опремен со модем HiSilicon Balong 5000 5G, Mate 20 X 5G е различен од варијантата 4G LTE во неколку други области. Наместо големата батерија од 5000 mAh на Mate 20 X, Mate 20 X 5G има помала ќелија од 4.200 mAh. Немате и 3.5 милиметарски приклучок за слушалки. За да го надомести ова мало намалување, Huawei додаде поддршка за побрзо полнење од 40W на варијантата 5G.

Huawei Mate 20 X 5G доаѓа со многу голем 7,2 инчен OLED екран кој е HDR10 компатибилен и го вклучува опсегот на бои DCI-P3. Како и Mate 20 Pro, Mate 20 X 5G работи со Kirin 980 окта-јадрен 7nm процесор со 8 GB RAM и 256 GB складирање. Исто така, нуди импресивен сет од три 40MP + 8MP + 20MP фотоапарати со оптика на Leica и 24MP селфи камера.

Најдобрите телефони на Huawei во 2019 година