Huawei Mate 30 НЕ има апликации и услуги на Google ОФИЦИЈАЛНО

Huawei Mate 30

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Huawei Mate 30 без апликации и без услуги на Google. Huawei Mate 30 нема да може да ги користи официјалните апликации за Android: потврдата пристигнува директно од Google

Huawei Mate 30 без апликација на Google

Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro нема да можат да користат апликации на Google, официјално е, барем за момент.

Портпаролот на Google го потврдува ова: второ 90-дневно продолжување доделено од администрацијата на САД не може да се користи за нови уреди, но тоа им служи само на американските компании да најдат алтернатива на опремата Huawei и да избегнуваат диверзии на клиенти.

Ова во основа значи тоа Huawei Mate 30 (и другите паметни телефони во оваа серија) тие нема да можат да ги користат апликациите и услугите на Google доколку нема да има релевантни новости или промени во односот САД – Хуавеи.

Како ќе стори Huawei Mate 30 без апликацијата на Google?

Во моментот не знаеме.

Сигурно дека Huawei ќе инсталира алтернатива App Store на Google Play Store да им овозможи на корисниците да преземаат и инсталираат апликации, игри и програми. Во моментов, сепак, не знаеме која App Store ќе ја најдеме.

Willе има уште еден проблем: едвај на Huawei Mate 30 ќе најдеме апликации како Фејсбук, Твитер, Инстаграм и WhatsApp. Причината е едноставна: овие американски компании, по волја на Трамп, МОЕ да соработуваат со Хуавеи. Ова значи дека дури и ако на Huawei Mate 30 ќе најдеме алтернатива на App Store на Google Play Store за апликации, игри и програми, овие компании што само споменавме НЕ ќе можат да ја објават својата апликација во рамките на оваа алтернативна App Store на Huawei. Единствено решение да се свртиме кон овој понатамошен блок е тоа што Huawei не одлучи да користи некомерцијална App Store (како Аптоид така да се каже), но во моментот немаме никакви информации за тоа.

Сигурната работа е тоа на Huawei Mate 30 ќе има НЕ Play Store, Google Maps, YouTube, GMail и сите апликации на Google што обично ги наоѓаме на паметните телефони со Android. Исто како што нема да ги има сите Услуги на Google потребни за синхронизација на е-поштата, адресарот, фотографиите и сè што обично „поставуваме“ на серверите на Google.

Убав лимит!

На Huawei Mate 30 сè уште ќе има Android

Имаме сигурност во моментот: во целата серија Huawei Mate 30 сè уште ќе има оперативен систем Android, но ќе биде лишено од апликациите и услугите на Google, како што рековме пред малку.

Веројатно ќе биде „бесплатната“ верзија на „Андроид“, која секој може да ја користи, но во која недостасуваат сите услуги на „Гугл“, што на крајот се оние што го прават оперативниот систем „Андроид“ интересен и комплетен.

Има уште надеж

Пред новиот Huawei Mate 30 да биде претставен и понуден на продажба, работите сè уште може да се променат: американските компании имаат право да побараат специјална дозвола за трговија и продажба на производи на Huawei, дури и ако во моментот, од повеќе од 130 барања од американски компании во деловна соработка со Huawei, ниту еден не е земен во предвид или не е одобрен.

Искрено се надевам дека рамнотежата ќе се врати и дека Huawei може да се врати во трговија со САД (и затоа да го користи Android и сите негови карактеристики), исто така затоа што до денес кинеската компанија е една од ретките што продолжува сериозно да иновира и презентира револуционерни идеи во свет каде паметните телефони тие се сè повеќе рамни, еднакви едни на други и без новини. Ако не, ќе бевме сведоци на навистина важна загуба во светот на технологијата.

Се разбира, корисниците сепак би можеле да купат и користат Huawei Mate 30 дури и без апликации и услуги на Google, но ќе има неколку потреси и во секој случај ќе биде присутна одредена граница. Убеден сум дека само неколку луѓе се подготвени да потрошат многу пари на паметен телефон, кој во секој случај е кастриран од страната на софтверот. Или грешам?

Засега немаме други информации

Вистината ќе ја дознаеме само во средината на септември, веројатно на 18-ти, кога кинеската компанија официјално ќе ја претстави новата серија за паметни телефони на семејството Huawei Mate 30. Засега немаме други вести за тоа.

Иднината на Huawei, сепак, без апликацијата Google е комплицирана без сомнение.

Се надеваме дека некако компанијата ќе може да инсталира апликации и услуги на Google на Huawei Mate 30, инаку продажбата на овие паметни телефони ќе влијае без никаков сомнеж.

Тоа е се за сега.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!