Huawei Mate 30 ќе донесе најбрзо безжично полнење во светот

Huawei akan mengumumkan Mate 30 pada 19 September

Беше објавено дека Galaxy Note 10 и Note 10+ Samsung сепак изгуби голем број важни изданија за затворање оваа година, каде ги најдовме Xiaomi Mi Mix 4, Google Pixel 4, Apple iPhone 11, LG V55 и секако Huawei Mate 30.

Во јуни се сретнавме со грбот на Мате 30 Про, најважниот брод на кинескиот гигант за оваа година, додека минатата недела беше прикажан предниот дел, покажувајќи многу заоблен раб за разлика од минатата. Галакси од Samsung.

Веќе знаеме дека Huawei повторно ќе се обложи на вештачката интелигенција, за поголемите сензори да го подобрат својот систем на фотоапарати и суровината благодарение на следниот процесор, Кирин 990.

Исто така, знаеме дека ќе носи батерија од најмалку 4.200 mAh и ќе има едно од најбрзо брзо полнење на светот, 45W (исто како Galaxy Note 10+), но сега знаеме дека ќе се истакне и за безжично полнење.

Според неодамнешниот извештај на кинески блогер, Mate 30 и Mate 30 Pro ќе го ослободат најбрзото безжично полнење во светот до денес, 25W. Ова значи дека телефонот може да се наполни до 1 час и 30, што е прилично ниско во споредба со другите опции што се гледаат на пазарот.

Иако сè уште нема датум на објавување, гласините на почетокот на неделава укажуваат дека тие ќе бидат објавени на 19 септември, можеби во Лондон или Париз, и дека Mate 30 Lite ќе биде првиот терминал на компанијата што пристигнува со оперативниот систем Хармонија, оперативниот систем беше објавен пред неколку дена.

Извор: Веибо