Huawei: Mate X доаѓа со новиот SoC Kirin 990 во ноември на пазарот

Huawei: Mate X hadir dengan SoC Kirin 990 baru di bulan November di pasaran

Бидејќи Huawei го објави првиот преклопен смартфон, Huawei Mate X, на Светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона во почетокот на оваа година, лансирањето на мобилниот телефон е одложено неколку пати. Мора да биде достапен од ноември. Huawei го искористи времето за повторно полирање на хардверот.

Huawei: Mate X dilengkapi dengan SoC Kirin 990 baru di bulan November di pasaranHuawei уште еднаш ги искористи спецификациите на Mate X и ќе користи хардвер кој е помоќен од претходно познатите понуди на Galaxy Fold на Samsung. Инсајдерите во индустријата известуваат дека телефоните за преклопување ќе бидат придвижувани од претстојниот чипсет Кирин 990. Како што Huawei потврди на својата конференција за развивачи минатата недела, новиот high-end чипсет за паметни телефони конечно ја прегази конкуренцијата во однос на видео перформансите. Значи, со паметен телефон со Кирин 990 ќе биде можно да снимате 4k видео на 60 fps. Покрај тоа, Mate X е опремен со сензори од сериите Huawei P30 Triple Camera Setup. Ова е подобрување од претходно планираната цензура на Mate 20 Pro.

Кирин 990 со 8/512 GB

Во првиот тест за брзина на мрежата 5G, Falthandy Mate X на Huawei даде импресивни резултати. | (в) Huawei преку GizmondoChina

Новиот Kirin 990 е поддржан од 8 GB RAM меморија и 512 GB меморија. Овој уред има две СИМ (нано) слотови, но само СИМ 1 поддржува 5G. Можете исто така да користите втор слот за SIM картичка за да ја проширите меморијата на уредот со Huawei NM картичка до 256 GB. Huawei Mate X доаѓа со модем Balong 5000 5G 7nm. Исто така, поддржува NFC, GPS со двојна фреквенција, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 b / g / n / ac и има USB Type-C порт.

Овој преклопен паметен телефон е испорачан во она што се нарекува „Falcon Wing Design“. За разлика од Samsung Galaxy Fold, тој функционира целосно рамно и без видливи празнини. Според Huawei, системот за шарки што се користи во мобилните телефони е патентиран и има 100 компоненти.

Екранот Huawei Mate X е 8 инчи и има резолуција од 2480 x 2200 пиксели и сооднос на аспект од 8: 7.1 кога ќе се отвори со прилично тенка рамка. Превртете го уредот, а потоа претворете го во телефон со два екран – едната страна е 6,6 инчен екран (2480 x 1148 пиксели) 19,5: 9, додека другиот е 6,38 инчен екран (2480 x 892 пиксели) е дисплеј 25: 9 .

  Huawei Mate X | (в) Ареамобилен

Huawei Mate X

Капацитет на батеријата од 4.500 mAh

Mate X се напојува со две вградени батерии со вкупен капацитет од 4500mAh. Huawei исто така има своја воведување на новата технологија за брзо полнење SuperCharge која поддржува до 55 вати. Компанијата тврди дека новиот SuperCharge им овозможува на корисниците да наполнат до 85 проценти од празните уреди за само 30 минути.

Ажурираниот влез во TENAA докажува дека Mate X исто така станала потешки. Претходно беше регистриран таму со тежина до 287 грама, сега во спецификациите 300 грама. Димензиите на мобилниот телефон остануваат исти како 161,3 x 146,2 x11 mm. Како оперативен систем, Android 9 Pie работи под корисничкиот интерфејс Huawei, EMUI 9.1.1.1 или поновиот EMUI 10.

Повеќе за: Андроид паметни телефони, паметни телефони со Android, паметни телефони, паметни телефони

Извор: Гизмочина преку Ноовин

Проблем со прикажување на Galaxy Fold

Што мислите за проблемите со дисплејот со новиот Samsung Galaxy Fold?

 • Разбрано Ова секогаш може да се случи со првиот производ на новата генерација уреди!

  20,83%

 • Обично Samsung! Не очекувам ништо друго.

  7,64%

 • За 2000 €, однапред очекувам подобар квалитет и контрола на производот. Едноставно не може да се случи така.

  71,53%