Huawei Mate Xs: преклопен смартфон прифаќа Kirin 990 5G и нови шарки

Huawei Mate Xs: Falt-Smartphone erhält Kirin 990 5G und neues Scharnier

Huawei го рестартираше телефонскиот преклопен, кој претходно беше достапен само во Кина под името Mate Xs, и со тоа се надополнува со новиот Kirin 990 5G, кој првично беше достапен во Mate 30 Pro. Покрај тоа, компанијата го подобри дизајнот на шарката наречена „Falcon Wing“ и го направи потрајни.

Mate X кој беше лансиран во MWC 2019 пред една година претходно беше достапен само во Кина. Таму заинтересираните можат да купат мобилен телефон за преклопување за околу 2.200 евра од крајот на октомври минатата година.

Лансирањето на глобалниот пазар првично беше одложено по лансирањето на почетокот на 2019 година, поради проблеми со производство на шарки. На крајот, Huawei го блокираше Регистарот на кинески владини субјекти, што во моментов го оневозможува Huawei да донесе нов паметен телефон со Google Mobile Services (GMS). Наместо тоа, нови паметни телефони на Huawei, под услов да не ги ребрендираат познатите уреди, со Android 10 заснован на Проектот со отворен извор на Android во комбинација со сопствените мобилни услуги Huawei (HMS) и „App Gallery“ наместо Play Store.

Mate Xs ќе дојде во Германија во март

Ова ограничување не спречува Huawei да го лансира Mate X во новото издание на Mate Xs на германскиот пазар. Кон средината на март, Mate Xs ќе понуди Huawei во избрани онлајн продавници и специјализирани продавници. Цената од 2.499 € е поголема од претходната година. Првата генерација првично требаше да излезе на пазарот за 2.299 евра минатата година.

слика 1 од 3

Шарките мора да бидат потрајни

За Mate Xs, Huawei го ревидираше дизајнот на шарката наречена „крило крило“. Производителот зборува за “повеќе од сто меѓусебно поврзани делови„И подобрен дизајн без понатамошно образложение. “Шарките се изработени од течен метал базиран на циркониум, што ги прави компонентите потрајни и го олеснуваат преклопувањето“, Рече описот на производот.

Кирин 990 5G го заменува Кирин 980

Нов е вграден-чип-систем, кој е понова генерација со Кирин 990 во 5G верзија во споредба со Mate X. Huawei го претстави чипот со Mate 30 Pro во есента минатата година. Подружницата за чипови HiSilicon нуди SoC во две верзии: како Kirin 990 и Kirin 990 5G со интегриран Balong 5000 модем за 5G и малку повисока стапка на часовник. ComputerBase неодамна провери колку брзо чипот работи во редовната верзија без 5G во репер.

слика 1 од 3

Основниот дизајн на Mate Xs останува ист. Гледано од напред, Mate X е релативно нормален паметен телефон со 6,6 инчен екран со 2.480 × 1.148 пиксели во сооднос на аспект од 19,5: 9. Вклучувајќи се на задниот дел, овој паметен телефон прикажува друг екран со 6,38 инчи и 2.420 × 892 пиксели , што е значително потесен од предниот екран, како резултат на необичен однос на аспект од 25: 9. Веднаш штом ќе се отвори паметниот телефон, се прави екран со 8 инчи и 2.280 × 2.200 пиксели со скоро квадратен аспект од 8: 7.1.

Четири фотоапарати исто така земаат селфи

Четирите фотоапарати Mate Xs седат во вертикална линија и нудат 40 мегапиксели за главната камера (f / 1,8), 16 мегапиксели за ултра широкоаголни леќи (f / 2.2) и 8 мегапиксели за телефото леќи (f / 2.4). Четвртиот леќа всушност не е камера на којашто можат да пристапат корисниците, туку сензор за време на летање за да снимате детални информации при фотографирање со портрети со ефектот bokeh. Сензорот ToF може да поддржува и автоматски фокус во лоши услови на осветлување. Не постои селфи камера на Mate Xs, бидејќи главната камера може да се користи и за автопортрети благодарение на својата функција за склопување.

Друга карактеристика на Mate Xs е 512 GB меморија, која не може да се продолжи преку microSD картичка, туку само преку самиот формат Huawei NM, и батерија со 4.500 mAh што поддржува брзо полнење со 55 вати.

ComputerBase доби информации за оваа ставка од Huawei за NDA. Единствениот услов е датумот на објавување што е можно порано.