Huawei MediaPad M5 Lite 10 започна во Индија: Спецификации, одлики и цени

Huawei MediaPad M5 Lite 10

Кинескиот производител на паметни телефони Huawei сега лансираше нов таблет во Индија, наречен Huawei MediaPad M5 Lite 10. Ова е 4 GB RAM модел кој беше сменет од стариот MediaPad M5 Lite што беше лансиран минатата година во земјата. Ајде да ги разгледаме деталните спецификации и информации за цените.

Спецификации на Huawei MediaPad M5 Lite 10

Huawei MediaPad M5 Lite добива метален унибоди со заоблени стаклени рабови од 2,5D. Доаѓа со 10.1-инчен мулти-допир IPS екран со резолуција Full-HD 1920 x 1200 пиксели. Овој панел е исто така опремен со пофалена технологија ClariVu 5.0 за да се зголеми заситеноста на екранот и контрастот на бојата.

Движењето на уредот во неговото јадро е датиран HiSilicon Kirin 659 SoC, плус графичкиот процесор Mali T830. Доаѓа со 4 GB RAM меморија и 64 GB меморија од картон што може да се прошири понатаму до 256 GB преку microSD картичка. После тоа, работи Android 8.0 Oreo со EMUI 8.0 кожа на неа.

Што се однесува до камерата, MediaPad M5 Lite изложува единечна задна камера од 8 мегапиксели со автоматски фокус, проследена со селфи камера од 8 мегапиксели од предната страна. Камерата сигурно не е во фокусна точка на таблетот.

Huawei MediaPad M5 Lite 10

Меѓу другите карактеристики, компанијата вклучува четири звучници подесени од Харман Кардон за впечатливо искуство со опкружувачки звук со 3D опкружувачки звук. Ова е проследено со технологија за аудио засилување на Histen 5.0 за подобро откажување на бучава и звучни ефекти.

Овој таблет спакува голема батерија од 7.500 mAh за која се вели дека нуди 13 часа видео репродукција. Huawei исто така го обедини брзиот полнач 18W за кој беше ветено дека целосно ќе го наполни уредот за помалку од 3 часа. Исто така, доаѓа со игла-лајт М-Пен кој поддржува 2.048 слоја на чувствителност на притисок и може да се користи за снимање или обележување на е-пошта.

Опции за поврзување, како што се Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, LTE, Bluetooth v4.2 и други се присутни на теренот. Оваа таблета тежи околу 475 грама и мери 234,4 х 162,2 х 7,7мм.

Цена, достапност

Huawei MediaPad M5 Lite има цена од РС. 22.990 за единечен 4/64 GB модел и е во комплет со стилот на М-Пен лајт. Ова ќе се однесува на претходна нарачка на Флипкарт, Крома и други продавници за малопродажба почнувајќи од 6 март со ексклузивни понуди, како што е споменато од марката.