Huawei MediaPad M5 Lite: 10,1-инчен Android таблет со игла за под 300 долари

Huawei MediaPad M5 Lite: Tablet Android 10.1 inci dengan stylus dengan harga di bawah $ 300

Huawei најави поприфатлива верзија на таблетот MediaPad M5 за време на CES 2019 во Лас Вегас, зголемувајќи ја големината на екранот, но ја намали моќта да ја донесе кај потрошувачите по цени под 300 долари.

Поголем, но помалку моќен

Овој таблет, кој е опремен со суфиксот „Лајт“, прикажува IPS IPS 1920 x 1200 екран со димензии 10,1 инчи и мерење 162,31 x 243,33 x 7,62 mm. Тежи само 475,14g

Седи веднаш до MediaPad M5 и MediaPad M5 Pro кои се веќе достапни и ќе бидат објавени во „наредните недели“.

Huawei избра поголем екран на овој модел; 10,1 инчи во споредба со 8,4 инчи. Како и да е, карактеристиките на Huawei Kirin 659 Octa-core процесорот не се толку силни како чипсетот во неговите стабилни.

Дефинитивно е сè уште интересно, со стилското криви стакло на iPad Pro за заоблени рабови и 3 GB RAM меморија. Исто така, има 32 GB внатрешно складирање со можност за понатамошно проширување преку MicroSD.

Другите технолошки спецификации вклучуваат скенер за отпечатоци, USB-C за полнење, две 8 мегапикселни фотоапарати (предна и назад) и Android 8 Oreo од кутијата.

Huawei MediaPad M5 Lite: 10,1-инчен Android таблет со игла за под 300 $ 1

М-Пен лајт стијл

За разлика од „Епл“ и „Мајкрософт“, Huawei не ве присилува да купите опционален стилус. Стилот M-Pen Lite на компанијата е вклучен во стандардното пакување. Наменето да изгледа како пенкало вектор Паркер, ова пенкало е изработено од метал и е цврсто, иако не изгледа толку одговорно како што би сакале во краток натпревар за време на нашиот брифинг за CES.

Huawei MediaPad M5 Lite: 10,1-инчен Android таблет со игла за под 300 долари 2

Детско катче

За оние кои имаат деца, Huawei подготвува специјален софтвер наречен Kid’s Corner кој ви овозможува да ја ограничите употребата на децата на специјални области далеку од е-пошта и други апликации кои се чувствителни на возраст.

Ова е чекор што може да ги интересира многу родители бидејќи апликацијата Kid’s Corner може директно да ја пристапат децата што користат сензор за отпечатоци. Тоа значи дека не треба да се сеќаваат на кодовите за пин и уредот поддржува многу корисници и ќе складира многу отпечатоци – исто така и за возрасни.

Huawei MediaPad M5 Lite: 10,1-инчен Android таблет со игла за под 300 долари 3

Достапност

Huawei MediaPad M5 Lite наскоро ќе биде достапен во САД по цена од 299 американски долари. Моделот за стимул М-Пен е вклучен во кутијата.

Веќе е достапен во Велика Британија, со Амазон, Johnон Луис и Аргос.