Huawei Y7 2019 vs Huawei P Smart 2019, кој го купам?

P Smart vs Y7 2019

862 година

Нема сомнение дека кинеската компанија е кралица на мобилни телефони од средна класа, има голем број на мобилни телефони кои се движат околу 150 евра што нуди одлики и дизајни далеку над цената. Willе споредиме два телефони чии цени се прилично слични во моментот, иако нивната ефикасност не е толку многу. Го споредуваме Huawei P Smart 2019 со Huawei Y7 2019.

Два телефони кои несомнено нудат стапки на високи перформанси и цени. И надворешниот изглед и техничките карактеристики се две многу вредни слушалки.

Споредба помеѓу Huawei P Smart 2019 и Huawei Y7 2019

Huawei P Smart 2019 Huawei Y7 2019
Екран 6,21 инчи, FullHD + резолуција (2,340 × 1,080 пиксели и 425 dpi), 19,5: 9 HD + / 19: 9 6.26 инчи
Големина и тежина 155,2 × 73,4 × 8 мм / 160 грама 158,82 x 76,91 x 8,1 mm / 168 грама
Процесор Хуавеи Кирин 710 Qualcomm Snapdragon 450 на 1,8 GHz
RAM меморија 3 GB 3 GB
Складирање 64 GB 32 GB
Камера Двоен 13 Mpx + 2 Mpx со f / 1,8 решетка и LED блиц
8 предни Mpx со отвор f / 2.2 и функција за отклучување на лицето
Двоен 13 Mpx + 2 Mpx со f / 1,8 решетка и LED блиц
8 предни Mpx со отвор f / 2.2 и функција за отклучување на лицето
Поврзаност 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2.4GHz / 5GHz) Bluetooth 5, GPS + GLONASS, WiFi ac, microUSB, 3,5 милиметарски приклучок 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 b / g / n Bluetooth 4.2 GPS + GLONASS, MicroUSB 2.0
ОС Android 9.0 Pie / EMUI 9.0 Андроид 8.1 со ЕМУИ 8.2
Батерија 3.400 mAh со брзо полнење 4.000 mAh
Цена Од 142 евра Од 134 евра

Дизајн, екран и димензии

Вистината е дека надворешно двата телефони се практично идентични, затоа што нивните екрани се со иста големина, 6,21 инчи од Huawei P Smart 2019 во споредба со 6.26 инчи од Huawei Y7 2019. И двата имаат капка вода. .

Huawei P паметна 2019 година

Huawei P паметна 2019 година

И покрај големата разлика, поддршката на Смарт е тоа Има Full HD + резолуција во однос на Y7, што е HD +, ова е клучниот аспект што ги разликува. Што се однесува до димензиите, Smart е нешто полесен и помал, но не многу, како што можете да видите на листот со податоци. Како што рековме, во однос на дизајнот на изглед е практично ист, но голема разлика лежи во резолуцијата на екранот.

Предниот и задниот дел на Huawei Y7 2019

Huawei Y7 2019

Изведба и меморија

Тука имаме два сосема различни процесори, во случајот со Смарт, го имаме Кирин 710, ја докажа својата солвентност во средната класа, а е произведена од самата Huawei.

Кирин 710

И на Huawei Y7 го имаме Snapdragon 450, процесорот може да биде нешто помалку моќен, но како и сите Qualcomm докажана солвентност и перформанси. Во принцип, Huawei P Smart 2019 може да биде нешто посилен. Во RAM меморијата, обајцата ни нудат 3 GB, додека во P Smart внатрешното складирање е подобро од неговите конкуренти, со 64 GB, двојно што треба да го понуди Y7.

Snapdragon 730G

Камера

Во овој аспект има многу сличности, всушност ние технички наоѓаме идентични камери, затоа што И во двата телефони камерата е двојна и има два сензори 13 и 2 мегапиксели.

с паметни

Huawei P Smart 2019

Исто така и во двата случаи најдовме ист отвор и LED блиц. Од овие камери можеме да очекуваме добри фотографии и основни режими на фотографирање, како што се портрети поддржани од АИ. Што се однесува до селфи-камерата, максимална еднаквост, бидејќи и двајцата имаат сензор од 8 мегапиксели. Во основа и двете имаат иста камера.

купете Huawei Y7 2019

Huawei Y7 2019

Батерија, поврзување и софтвер

Тука наоѓаме важна разлика. Затоа што Батеријата Smart P е 3400mAh, компатибилен со брзо полнење од 10W, додека Y7 нуди поголем капацитет, 4000mAh, исто така со брзо полнење од 10W.

Huawei Y7 2019

Huawei Y7 2019

Во однос на поврзаноста, P Smart Ова има одлучувачки аспект според нашето мислење, поврзување со NFC, нешто што нема конкуренција и што ни овозможува да извршиме мобилни плаќања во продавницата. Во однос на софтверот, постојат и разлики, затоа што Y7 2019 го достигна пазарот со Android 8, додека Smart P го направи тоа со Android 9, а всушност веќе има Android 10 благодарение на EMUI 10.

Huawei P Smart 2019

Huawei P Smart 2019

Заклучок

Вистината е дека имаме два телефони кои се многу слични во главните аспекти како камера, дизајн или големина на екранот, но имаат важни разлики. И во разликата во нашите ставови, ние веруваме во тоа правејќи го Huawei P Smart подобар мобилен телефон по тековни цени. Вреди само осум евра повеќе, а за таа разлика имаме екран со Full HD + резолуција, повеќе приори процесор, меморија со двојно складирање и поврзување со NFC, четири карактеристики кои го надминуваат Huawei Y7 во 2019 година. Вториот само се издвојува за батерии со капацитет поголема од Според наше мислење, во ова време подобро да се купи P Smart 2019. Вие, кој ви се допаѓа?