Huawei Y9 Prime 2019 со pop-up камера и батерија 4000mAh лансирана во Индија

Huawei Y9 Prime 2019 dengan kamera Pop-up dan baterai 4000mAh Diluncurkan di India

Huawei го лансираше својот прв мобилен телефон со подигната предна камера, Y9 Prime, во Индија. Huawei Y9 Prime, кој првпат беше воведен во Кина на почетокот на мај, е достапен мобилен телефон кој ги интегрира најновите трендови како што се три камери и приказот на цел екран, и се насочува кон младите Индијци. Willе се продава исклучиво на Amazon со почеток од 10 август со првична цена на РС. 15.990.

Пред-нарачката за телефонот започнува на 5 август, а потрошувачите кои претходно нарачуваат ќе ги добијат слушалките на Huawei Sports BT и електрична енергија од 15.600 mAh, и двете вредни за РС, 4.598 бесплатни.

Карактеристики на Huawei Y9 Prime: Што е специјално?

Huawei Y9 Prime има FHD дисплеј + 6,59 инчи целосен приказ без никаква позиција, а тоа е можно затоа што предната камера е сместена во скокачка единица. Овој вид дисплеј е LTPS LCD и сензор за отпечатоци е монтиран на задниот панел со градиент.

Слушалката е дебела 8,8мм и тежи околу 197 грама.

Huawei Y9 Prime 2019 со pop-up камера и батерија 4000mAh лансирана во Индија 1

Внатре, навистина очекуваме Kirin 810, но Y9 Prime користи Кирин 710 кој е спарен со 4 GB RAM меморија и 128 GB меморија.

Покрај камерата за дигање од 16MP, на задниот дел има три сензори – главен стрелец од 16MP, леќи со агол со широк 8MP и секако сензор за длабочина од 2 MP.

Други важни карактеристики вклучуваат Bluetooth 5.0, порт за полнење Type-C (USB 2.0) и батерија од 4000mAh.

Прочитајте и: 10 од најдобрите мобилни телефони со појавувачи и лизгачи на фотоапарати во 2019 година

Huawei Y9 Prime 2019 со pop-up камера и батерија 4000mAh лансирана во Индија 2

Huawei Y9 Prime India цени и спецификации

Модел Huawei Y9 Prime 2019
Екран 6,59 инчи, Full HD + 1080 x 2340 пиксели, сооднос 19,5: 9, LTPS IPS LCD
Процесор Hisilicon 2.2GHz Kirin 710F (12 nm) окта-јадро
RAM меморија 4 GB
Складирање 128 GB, микроSD поддршка
Софтвер Пита со Android 9 базиран на EMUI 10
Задна камера 16MP сензор за длабочина, f / 1,8 + 8MP + широк агол 2MP
Предна камера 16MP, f / 2.0
Батерија 4000mAh
Другите Bluetooth 5.0, Капацитивен сензор за отпечатоци, Двојна СИЛ VoLTE на СИМ
Цена РС 15.990