IFA 2019: Официјален LG G8XThinQ и LG DualScreen

IFA 2019: Официјален LG G8XThinQ и LG DualScreen

LG служеше наАКО Нов Берлин LG G8XThinQ и Двоен екран на LG, најновиот паметен телефон во серија Г со двоен екран. Комбинацијата е дизајнирана да создаде ново искуство во повеќе задачи, да ужива во содржина и да се дружи со мобилните уреди.

LG G8XThinQ и LG Dual Screen, најдобро искуство со повеќе задачи на мобилен телефон

Првиот LG Dual Screen – претставен на MWC 2019 во Барселона заедно со паметниот телефон LG V50ThinQ 5G – постави нови стандарди за мултитаскинг додека патувате благодарение на иновативните фактори на форма. За оваа нова верзија, LG ги разгледа повратните информации од потрошувачите и спроведе голем број подобрувања, вклучувајќи и дополнителен 2,1 инчен надворешен дисплеј. Овој пригоден додаток на екранот ви овозможува да ги следите времето, датумот, батеријата, известувањето и другите корисни информации без да го отворите Двојниот екран. Покрај тоа, додека првиот Dual Screen за LG V50 има две фиксни позиции на отворање, новиот Dual Screen е опремен со шарки од 360 степени на Freestop за да се овозможи претпочитаниот агол на отворање, како и лаптопот.

Со симетричен дизајн, новиот паметен телефон LG G-серија го дели истиот 6,4 инчен екран како и LG Dual Screen, за да ја удвои продуктивноста и генерално да обезбеди позадоволувачко искуство. Сензорот за отпечатоци, интегриран во главниот дисплеј, го олеснува отворањето на LG G8XThinQ, дури и со двојниот екран сам преклопен. Доколку е точно дека автоматското прилагодување на осветленоста на екранот на паметниот телефон не е ново, во G8XThinQ сензорот за амбиентално осветлување исто така прилагодува контраст, за да ги максимизира деталите на сликата и да го намали заморот на очите. За целосно да го цениме 6,4 инчниот FullVision дисплеј, предната камера на паметниот телефон е поставена и во приклучок со форма на капка.

LG G8XThinQ

Зборувајќи за фотоапарати, LG G8XThinQ претставува сон на секој фотограф, користејќи преден сензор од 32 MP со 1,6 μm пиксели (1), што му конкурира на импресивната камера одзади, за да добиете совршени снимки во секоја ситуација. Дополнително, со користење на светлината емитирана од Dual Screen, можете да земете појасни и поостри селфи дури и во темни околини, дозволувајќи им на корисниците дури и да ја прилагодат температурата на бојата според ситуацијата. Идеално за фотографирање поостри и постабилни фотографии со предмети што брзо се движат, AI Action Shot ги препознава сцените и ги прилагодува брзините на блендата на 1/480 секунди. 4K Time Lapse им овозможува на корисниците да создадат видеозаписи со брзо движење со неверојатна резолуција од 4K, додека LG Steady Cam ги стабилизира видео снимките како никогаш досега преку софистицирани алгоритми за пореални и професионални филмови. Конечно, сега е можно да се префрлите од предната камера на задната камера кога снимате видео со LG G8XThinQ.

Како консолидиран водач во аудио секторот, LG ги надмина очекувањата со својот G8XThinQ. Два звучници од 1,2 W обезбедуваат импресивен и совршено избалансиран стерео звук, додека 32-битен Hi-Fi Quad DAC, оптимизиран од Meridian, продолжува да го прави LG репер за висококвалитетен звук кога користите слушалки. со навои. Во однос на снимање, LG G8XThinQ е опремен со микрофон чиј волумен автоматски се прилагодува за време на снимање на видео за да се осигура дека звукот е добро детален.

LG G8XThinQ


Што се однесува до естетиката, LG G8XThinQ споделува многу ДНК од претходните паметни телефони на LG и истовремено создава свој идентитет. Поврзувањето на уредот со двоен екран сега се прави преку USB, а не со Pogo Pin, што резултира во елегантен и почист дизајн кога се користи без двоен екран. LG G8XThinQ го ажурира и корисничкиот интерфејс, кој со верзијата LG UX 9.0 нуди поедноставни дизајни, икони и засилени функции како што се „Dial“, „Phonebook“ и „Повици“ кои се поставени на дното на екранот за лесен пристап со помош на едната рака.

„LG Dual Screen стана докажан фактор на форма, високо ценет за неговата практичност и мултитаскинг искуство“, рече Брајан Квон, претседател на LG Mobile комуникација и домашна забава. „Ние ќе продолжиме да го прошириме екосистемот LG Dual Screen преку стратегиски партнерства и да ги примениме нашите идеи за иновации на значаен начин, да им понудиме на потрошувачите уникатно и различно искуство“. LG G8XThinQ во комбинација со новата верзија на LG Dual Screen ќе биде достапен на неколку главни пазари во последниот квартал од 2019 година. Од 6 до 11 септември посетителите на IFA 2019 ќе бидат први кои ќе ги испробаат LG G8XThinQ и новиот LG Dual Screen во Hall 18 Messe Berlin.

LG G8XThinQ: главните спецификации:

LG G8XThinQ

 • Чипсет: Qualcomm® Snapdragon Cell 855 мобилна платформа
 • Приказ: 6,4 “OLED FullVision 19.5: 9 FHD + (2,340 x 1.080 / 403ppi)
 • Меморија: 6 GB RAM / 128 GB ROM / microSD (до 2TB)
 • камера:

Заден: Стандарден 12MP (F1.8 / 1.4μm / 78˚) / 13MP широк агол (F2.4 / 1.0μm / 136˚)

Преден: 32MP стандард (F1.9 / 0.8μm / 79˚)

 • Батерија: 4,000 mAh со безжично полнење и брзо полнење Qualcomm 3,0
 • Оперативен систем: Android 9.0 Pie
 • Димензии: 159,3 x 75,8 x 8,4 мм
 • Тежина: 192г
 • Мрежа: 4G LTE-A / 3G
 • Поврзливост: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 5 / NFC / USB Type-C (компатибилен со USB 3.1)
 • Биометрика: сензор за отпечатоци, интегриран на екранот
 • Боја: Аурора Црна
 • Друго: Стерео звучник / AI CAM / Google леќи / Google асистент / Quad DAC 32-битен Hi-Fi / 3D опкружувачки звук DTS: X / Водоотпорен и прашина (IP68) / HDR10 / MIL-STD 810G Сертификација

Двоен екран на LG

 • Приказ: 6,4 “OLED FullVision 19.5: 9 FHD + (2,340 x 1.080 / 403ppi)
 • Надворешен приказ: 2.1 “Моно
 • Димензии: 165,96 x 84,63 x 14,99 мм
 • Тежина: 134г
 • Тип на врска: USB
 • Тип на затворање: 360 ° затворање на поштенски пат
 • Боја: Аурора Црна