IFA 2019: Nokia 7.2 и Nokia 6.2 се новиот среден опсег со три задни фотоапарати

IFA 2019: Nokia 7.2 y Nokia 6.2 son nuevos gamas medias con triple cámara trasera

Додека IFA 2019 во Берлин официјално започнува утре, во последните два дена производителите како Samsung, Acer, Sony, Razer, HP, ASUS, меѓу другите, ги објавија своите уреди за втората половина од оваа година. И за прв пат брендот што се приклучи на изданието е HMD Global, сопственик на Nokia Mobile.

За разлика од рекламите како Sony или ASUS, производителите кои најавија нови телефони со висока класа, Финска го користи овој настан да објави два нови телефони со среден опсег: Nokia 7.2 и Nokia 6.2.

Двата телефони се обложуваат на убави дизајни и се фокусираат на фотографијата, идеи што веќе ги видевме Xiaomi и Honor (Huawei). Всушност, двата модела се скоро идентични, од големината на екранот до фотографскиот систем во внатрешноста на кружниот модул.

Можеби највпечатлива разлика во голо око е на задниот дел. Нокиа 7.2 има леќа потпишана од Карл Зеис, така што тие ги имаат нивните имиња потпишани, додека Нокиа 6.2 не.

Изненадувањето овде повторно го даде Нокиа и нè потсетува на старата Лумија. За почеток имаме конструкција во специјални полимери кои се двојно поотпорни од конвенционалната пластика и полесна од алуминиум, а да не спомнувам дека е поотпорна на гребнатини.

Боите што се достапни во двата модела се три, точно исти, така што разликата мора да се најде и во неа.

Двете тимови донесоа 6,3 инчен IPS LCD екран со FHD + резолуција и со кривини од капките. Она што изненадува е компатибилноста на овој екран со HDR 10, нешто што не се нуди на кој било телефон од средна класа. Gorilla Glass 3 го штити мобилниот телефон, како однапред, така и од задниот дел.

Разликата е внатре. Нокиа 7.2 има Snapdragon 660 процесор и Nokia 6.2 Snapdragon 636. Да, и двата процесори би можеле да бидат подобри, само погледнете ја опремата Xiaomi оваа година за да сфатите дека тие не се најнови на пазарот.

Во RAM меморијата исто така имаме разлики. Моделот 6.2 носи 3 или 4 GB RAM меморија во зависност од моделот, додека 7,2 има минимум 4 GB RAM и максимум 6 GB. Се разбира, двата телефони делат складирање од 64 GB или 128 GB во зависност од пазарот.

IFA 2019: Nokia 7.2 и Nokia 6.2 се новиот среден опсег со три задни фотоапарати 1

Во делот за фотографија, тука се и најпознатите разлики. Nokia 7.2 има сензор од 48 MP со Pixel Binning технологија и Night Mode, исто така има и втор 8 MP леќи со агол широк 118 ° и сензор за длабочина од 5 MP. Предната камера е 20 MP. Сите сензори се развиваат во соработка со Карл Зеис.

Во случајот со Nokia 6.2, има главна камера од 16 MP. Истиот широк агол како неговиот брат, 8 пратеник. Третиот леќа е типот ToF. Предниот дел е 8 пратеници.

И двата тима носат батерија од 3.500 mAh по цена од 10 W, дури и прилично бавна за нејзиното достигнување. Финската компанија одржува USB порт за USB Type C и слушалки за слушалки.

За време на објавувањето на IFA во 2019 година во Берлин, беа дадени цени. Нокиа 7,2 ќе чини почнувајќи од 299 евра за стандардната верзија, додека моделот за влез Нокиа 6,2 ќе вреди 199 евра.