IGVT: Поставете видеа до 60 минути на Инстаграм

IGVT: Поставете видеа до 60 минути на Инстаграм

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Инстаграм ИГТВ доаѓа: од денес е можно да се постават видеа до 60 минути во траење на социјалната мрежа. Максимална должина на видеото на Инстаграм 60 минути

Instagram IGTV: до денес, границата на должината и времетраењето на видеата достигнува 60 минути

Одлична вест за Инстаграм, кој директно ги напаѓа YouTube и другите социјални мрежи за споделување видео.

Од денес, всушност, на максималното времетраење на видеата што можеме да ги поставиме на Instagram се од 1 минута до 1 час, односно на 60 минути.

Вестите беа во воздух со недели, но само денес стана официјално.

Особено организираше Инстаграм прес-конференција во 18,00 часот денес да ги соопштува вестите, кои сепак веќе излегоа на мрежата и се појавија на разни блогови во индустријата што ја потврдија веста.

Instagram IGTV за да испраќате видеа до 60 минути

Новата функција што ќе ви овозможи да ја поставувањето видеа долго до 60 минути на Instagram ќе се вика IGTV и, како што се очекуваше, сака директно да го оспори YouTube. Веќе има многу youtubers кои користат приказни на Instagram за да објават некое очекување на нивните видеа, но благодарение на IGTV корисниците ќе можат да објавете ги вашите видеа и видеа директно на Инстаграм во траење до 1 час.

Додека ги поставувате овие долги видеа на Инстаграм, корисниците ќе можат да изберат корица (преглед на слика), наслов и опис за филмот. Исто како YouTube, вклучително и хаштагови.

Барања за видео на IGTV за Instagram

Сепак, овие карактеристики што треба да ги има видеото со цел да се постави на Instagram IGTV:

  • Должина на видеото: од 15 до 60 мин
  • Големина на датотеката: до 3,6 GB
  • Тип на датотека: .MP4
  • Големина на видеото: 9:16
  • Снимка од видео / насловна слика: .JPG

Во пракса, Instagram IGTV поддржува вертикални видеа до 4K резолуција.

Времетраење на видеото на Instagram или максимална должина

Накратко, сега е официјално: на максималното времетраење на видеата на Инстаграм достигнува 60 минути.

Каква промена за Инстаграм!

Епохална промена за Инстаграм, родена како фотографска социјална мрежа, но која сега се отвора и за долготрајни видеа.

На кратко, чекаме некои дополнителни информации за оваа вест на Инстаграм, но сега е официјално тоа новата граница за должината на видеата поставени на Инстаграм ќе се зголеми на 60 минути.

Во секој случај, препорачуваат самите развивачи на Инстаграм креирајте содржина што НЕ е подолг од 10 минути, за да ја задржите публиката да не падне.

Што мислите за оваа вест? Дали планирате да користите Instagram IGTV за да испратите долги видеа на социјалната мрежа?

Известете ги во коментарите!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!