Infinix Hot 7 Pro Прегледи: Неверојатна моќ!

The Infinix Hot 7 Pro is priced at Rs 9,999 and it’s selling itself as a budget device.

Рејтинг:

Барате ефтин мобилен телефон? Сметаме дека го имаме вистинскиот уред за вас – Infinix Hot 7 Pro! Ова е сè што барате на мобилен телефон по цена помала од 10 000 РС. Hot 7 Pro спакува голема 6 GB RAM меморија во комбинација со 64 GB внатрешно складирање со специјален слот за мемориски микроSD што може да се прошири до 256 GB доколку е потребно. Овој телефон спакува процесор со 2,0GHz окта-јадро MediaTek Helio P22 во каросеријата и за да го одржува одржува, акумулатор-Li-јонска батерија од 4000mAh. Стандарден приказ на изрез на 6.19 инчен IPS LCD екран со двојна предна камера 13MP + 2MP. Дизајн на унибоди на метал со двојна камера од 13MP + 2MP на задниот дел. Чекајте, има повеќе, има дури и многу реагирачки скенер за отпечатоци од задниот дел и еден од најбрзите уреди за заклучување на лицето што ги научивме досега.

Гледањето на кратко резиме може да го предизвика вашиот интерес за уредот. И затоа ви препорачуваме да го прочитате нашиот целосен преглед на Infinix Hot 7 Pro откако ќе се користи како целосен главен телефон. Понатамошната анализа го покажува нашиот искрен поглед на Hot 7 Pro.

Тело и дизајн

Мерење на должина од 6,05 инчи и широк 2,94 инчи, овој уред е дебел само 0,31 инчи и тежи само околу 159 грама, што го прави Infinix Hot 7 Pro многу удобен уред што го носи во вашата рака. Hot 7 Pro доаѓа во две бои – Midnight Black и Aqua Blue. Она што го имаме е последното. Многу концизен и модерно во дизајнот, уредот се чувствува многу добро и од двата начина. Со цврсто метално тело, овој уред е прилично здрав и се чувствува прилично елита во раката.

Infinix

Соодносот на екранот-на телото е околу 83,77 проценти на 6,19-инчен екран со минимална рамка измешана во стандардното широко ниво на горе. Над изрез е слушалката. Под уредот се ставаат микро USB порт, микрофон, звучник и 3,5 милиметарски аудио приклучок. Налево се послужавник СИМ и MicroSD, а се наоѓаат десно, се наоѓаат копчето за јачина на звук и копчето за текстурално напојување.

Исто како модерен паметен телефон, скенерот за отпечатоци е позициониран во средината зад веднаш од брендирањето, а над лево е двојна главна камера, помогната од двоен LED блиц.

Екран

Infinix

IPS IPS 19: 9 мулти-допир на капацитивен LCD екран со густина на пиксели од 269 PPI е направен за да испушти силни и остри бои со резолуција на екран од 720 x 1500 пиксели. Според нашето искуство, откривме дека дисплејот е многу задоволувачки. Светли, темни и светли бои се многу избалансирани и пријатни за гледање дури и при најниска осветленост. Аголот на гледање е добар затоа што лесно може да се прочита екранот дури и под рамномерно истегнат агол.

Infinix

Екранот што се користи овде не е поддржан со HDR, сепак, оваа одлика е нешто што треба да ја барате во мобилните телефони со висока моќност. Да се ​​биде буџетски уред, ЛЦД-екранот на овој мобилен вреди вашите пари.

Камера

Прво и најважно, овде има двојни фотоапарати 13MP + 2MP. Оваа камера е многу просечна базирана на перформанси затоа што многу слики направени во текот на денот се премногу светли и не можат да ја сместат потребната острина. Во однос на светлината, сметаме дека прилагодувањето и фокусирањето на субјектите е доста комплицирано затоа што можеби ќе треба да го допрете екранот неколку пати или повеќе за да ја направите камерата да се фокусира на она што го сакате. Режимот HDR исто така не помогна при кликнување на пејзажот бидејќи продолживме да доживуваме некои од истите проблеми споменати претходно.

Infinix

Infinix Нормално (лево), HDR (десно).

Играјќи во своја полза, режимот bokeh работи добро и дава пристојни резултати. Опцијата за прилагодување на решетката при снимање во режим bokeh се покажа како многу практична. Сепак, камерата понекогаш ги замаглува и рабовите на темата, затоа препорачуваме да одвоите време да кликнете на фотографии од темата.

Infinix

Задната камера има двојна LED светилка која помага при кликање на слики при слаба осветленост. Флешот го најдовме многу корисен кога кликнуваме на макро фотографии во мракот.

Infinix

Infinix

Имаме исто чувство и за предната камера исто така. Единствената LED светилка предно е многу корисна кога кликнете на селфиите во темнината, но тоа ве заслепува за момент потоа. Исто така, заклучувањето на лицето на уредот е многу брзо и повторно ви дава можност да го активирате предниот LED блиц кога светлото е слабо кога се обидувате да го отклучите уредот со помош на препознавање лице.

Infinix

Батерија и оперативен систем

Hot 7 Pro пакува многу голема батерија од 4000mAh за да ги поддржува нејзините дневни перформанси. Потребни се околу 2 часа за да се наполни уредот од 0 до 100 проценти и лесно да трае наредниот ден дури и по чести повици, редовно испраќање на пораки, постојано пребарување и некои игри. Батерии 100 проценти произведуваат.

Сега, XOS Cheetah v5.0.0 згора на Android 9 Pie е многу лесна на батеријата. Овој оперативен систем е лесен за разбирлив и многу мазен кога пребарувате во уредот. Панелот за нотификации има функција AIBox која во основа се справува со известувања за спам, спречувајќи неред на известувања што не сакате да ги гледате. Карактеристиките на играта ги подобруваат перформансите на процесорот, чиста RAM меморија и блок известувања кога играте игри за да обезбедите непречено време на време. XOS исто така има замрзнувачка апликација која во основа ја исклучува апликацијата за да не работи во позадина.

Надвор од кутијата, XOS е опремен со збир на претходно инсталирани апликации кои подоцна можат да бидат деинсталирани според желбите на корисникот. Најдовме многу апликации што се инсталирани се многу спам.

Изведба

Во центарот на вниманието е голем 6 GB RAM-уред кој е многу редок во оваа цена. Покрај тоа, има 64 GB внатрешно складирање што може да се прошири до 256 GB доколку е потребно. MediaTek Helio P22 SoC е релативно ниска за опсегот на цени што сметаме дека компаниите можат да изберат понапредни; но нема вистински поплаки од нас. Сепак, прашањето што ви се наметнува во глава е: „дали 6 GB RAM меморија прави разлика?“ Одговорот е да. Откако извршивме неколку одредници, откривме дека уредот има повисок резултат од Infinix S4 кој исто така има сличен процесор, но помалку RAM меморија од овој. Hot 7 Pro постигна 79154 во одредникот на AnTuTu и успеа 5350 во тестот за работа со PCMark.

Infinix

Infinix

Голем RAM меморија ви помага да извршите многу задачи многу лесно, да се префрлате помеѓу апликациите, да ги слушате омилените песни кога ги пребарувате стиховите, а потоа се сеќавате на важните е-пошта што треба да ги притиснете за да можете да ги користите сега. Да, со сето ова да се случи, телефонот не се откажува од нас. XOS е многу лесен што му овозможува на мобилниот телефон доследно да го достигне својот целосен потенцијал.

Сега кога играте игри, телефонот може да управува со игри со висок квалитет, но мора да направите компромис. Бидејќи Mediatek Helio P22 овде има окта-јадрен чип со осум јадра ARM Cortex-A53 освежени на 2,0GHz со PowerVR GE8320 GPU, временски расположени на 650 MHz. Ова во основа значи, единицата за обработка може да управува само со повеќето игри со ниски поставки. И, поддржува само 720p резолуција на екранот, а некои од игрите со тежина завршуваат со фрлање рамки. Значи, ако сте fanубител на PUBG, ние ве охрабруваме да ги промените поставките на најниско ниво. Освен многу тешката игра, ова е заостанат телефон.

Одлука

Infinix Hot 7 Pro е со цена од 9,999 РС. Ова е паметен телефон кој нуди скоро сè во најновата технологија по ниски цени. Згодниот телефон спакува многу голема батерија со прилично добри спецификации, овој уред е многу лесен. Ова го прави совршен избор како прв паметен телефон што се купува, совршен подарок за обид да се импресионира некој близок и драг, совршена причина за замена на стар мобилен телефон, Infinix Hot 7 Pro е идеален за секое поставување.

Кликнете на Deccan Chronicle Technology and Science за најновите вести и прегледи. Следете нè на Фејсбук. Твитер.