iPhone 11 x iPhone 11 Pro x iPhone 11 Pro Max

Новиот iPhone започна во три верзии со силна конфигурација

Новиот iPhone 11 беше објавен минатиот вторник во три верзии; погледнете ги нивните спецификации и сличностите на секој паметен телефон

А јаболко конечно објави Новиот iPhone 11на настан одржан минатиот вторник (10) во Купертино, Калифорнија (САД). Нова генерација iPhone пристигна во три верзии: iPhone 11 (стар iPhone XR); iPhone 11 Pro (стар iPhone XS); и iPhone 11 Pro Max (стар iPhone XS Max) Сите три паметни телефони добиваат зголемување на изгледот, обработката, камерата и функционалноста што ја прават.

Двете слушалки имаат неколку одлики, но не прават грешка: тие се многу различни. Во овој напис, проверете ја новата целосна спецификација на спецификациите iPhone и одлучете кој паметен телефон е повеќе поврзан со вас:

Новиот iPhone започна во три верзии со силна конфигурација Новиот iPhone започна во три верзии со силна конфигурација

Истите карактеристики помеѓу iPhone 11, 11 Pro и 11 Max

 • Предни и задни дизајни;
 • Компјутерски софтвер;
 • Предна камера;
 • Лична карта;
 • IP68 сертификација;
 • Процесор;
 • Звук;
 • Брзо вчитување

Нова генерација iPhone не донесе многу новости за дизајнот на претходната генерација. паметните телефони носат ист кружен изглед како iPhone XS со „Изрез“ за сместување на сензорите и предната камера. Двете се изработени од метал и стакло и имаат влезови блиц – нема внес на USB-C во моментот – и стерео звук. Нема влез за мемориска картичка внатре нов iPhone и обајцата јаболко вклучувајќи и приклучок за слушалки 3,5 мм.

Како и секое ново издание, Apple има и ново iPhone 11 со процесор Епл А13 7nm, наследник на A12 Bionics. Поделено е на четири јадра кои се направени за ефикасност, две за перформанси и 8-јадрен нервен мотор. Со ова, нова iPhone ветија дека ќе бидат далеку поекономични и помоќни од нивните претходници. Покрај тоа, сите три карактеристични модели се нарекуваат копроцесори АМКС, е посветена на работа со интензивни операции и пресметки. Така, апликациите што вклучуваат вештачка интелигенција или зголемена реалност ќе се појават непречено.

Дизајнот не е променет со новата верзија освен задниот делДизајнот не е променет со новата верзија освен задниот дел

Задната камера е најзначајните страни на јаболко во вторник, тие добиваат опција до три камери. Предната камера на паметните телефони исто така е надградена, но сите се исти во сите три верзии: 12MP со отвор f / 2.2 и снимање 4K.

Кога станува збор за дополнителни карактеристики, трите паметни телефони се многу слични: и двајцата носат Лична карта IP68 сертифицирано ослободување на лице за потопување во свежа вода до 2 метри за 30 минути, Wi-Fi 6, Долби атмосфера, плус поддршка за брзо полнење до 18W.

Сега ги видовме главните заеднички карактеристики iPhone 11, разликата меѓу нив е многу важна за типот на публика. Види подолу:

Екран

 • iPhone 11: 6.1 “828 x 1792 пиксели IPS LCD течна мрежница (326 ppi);
 • iPhone 11 Pro: 5,8 “OLED Super Retina XDR 1125 x 2436 пиксели (458 ppi);
 • iPhone 11 Pro Max: 6,5 “OLED Super Retina XDR 1242 x 2688 пиксели (458 ppi).

Новиот iPhone одржуваат иста големина на екранот како претходната верзија, како и нивната технологија. тоа iPhone 11антички iPhone XR, проследено со LCD технологија, со што се намалуваат трошоците за производство. Моделот 11 Про Макс Ова е најголемата од новата генерација со 6,5 инчи. Тој е голем конкурент од Galaxy Note 10+, особено за да се добие поддршка за Јаболко моливпенкало за пенкало јаболко.

тоа iPhone 11 Про и Про макс постигне осветленост до 800 гнезда, повисока од традиционалната верзија на 625 удари. Покрај тоа, двата најмоќни модели носат стапка на освежување од 120Hz, што е повеќе од присутно во новиот Galaxy Note 10на пример Покрај тоа, обајцата ја презентираат технологијата Вистински тон, HDR10 и олеофобична обвивка за да се спречат отпечатоци од прсти.

Димензија

 • iPhone 11: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm (194 g);
 • iPhone 11 Pro: 144 x 71,4 x 8,1 mm (188 g);
 • iPhone 11 Pro Max: 158 x 77,8 x 8,1 mm (226g).

Секако iPhone 11 Pro Поудобно е да се држат за рака со дебелина од 8,1мм и 188г. Ако сакате паметни телефони кои се покомпактни, тоа е најсоодветен. тоа iPhone посилен, пак, покрај тоа што е голем е доста тежок, повеќе од тоа Galaxy Note 10+кој носи помалку од 200 g на паметен телефон со батерија од 4.500mAh и 6,8 инчен екран.

Боја

IPhone 11 е наследник на iPhone XR и ќе има две задни фотоапарати.Овој модел е наследник на iPhone XR и ќе има две задни фотоапарати
 • iPhone 11: виолетова, црвена, зелена, жолта, бела и црна;
 • iPhone 11 Pro и Про макс: црна, сива, сребрена и златна.

Ако она што е важно е изгледот, тие ќе дојдат во најразлични избори во боја. Исто како и стариот iPhone XRтоа iPhone 11 ќе се продаваат во повеќе впечатливи и харизматични бои. Посилниот модел ќе има поелегантен и внимателен дизајн.

Камера

Двојниот систем го допира iPhone XR, додека помоќен модел ја освојува третата камераДвојниот систем го допира iPhone XR, додека помоќен модел ја освојува третата камера
 • iPhone 11: двоен систем (ширина од 12MP, f / 1,8, ISO, 100% Pixel Focus + ултра 12MP ширина, f / 2,4 агол, 120 °);
 • iPhone 11 Pro: троен систем (12MP ширина, f / 1,8, ISO, 100% Focus Pixel + 12MP телефото, f / 2.2, ултра широк ISO + 12MP, агол f / 2,4, 120 °);
 • iPhone 11 Pro Max: Троен систем (12MP ширина, f / 1,8, OIS, 100% Focus Pixel + 12MP телефото, f / 2.2, ултра широк OIS + 12MP, f / 2,4 агол, 120 °).

Ако пред камерата, сите три се нови iPhone идентични, зад нас може да се види каде се вклопува секој уред. Внесете iPhone 11 има две камери, една повеќе од сегашната конфигурација iPhone XR. Дополнителниот сензор има ултра широк леќа кој нуди широк агол од 120º.

тоа iPhone 11 Pro и Про макс, наследник iPhone XS и iPhone XS Maxсоодветно, исто така ја освои оваа ултра широка камера, но веќе има и втора телефонска камера со леќи за да земе зголемени слики без да изгуби квалитет. Со овој леќа, ефектот на портрет, исто така, ќе излезе со подобра дефиниција затоа што нема да се направи преку софтвер.

Тапан

 • iPhone 11: 3.110mAh;
 • iPhone 11 Pro: 3.1190mAh;
 • iPhone 11 Pro Max: 3.500mAh.

На крај, зголемете го капацитетот на батеријата во споредба со претходните модели јаболко носат модели над 3.000 mAh. Најголем капацитет е од iPhone 11 Pro Maxочигледно заради големиот екран од 6,5 инчи, дополнителната камера и постојните карактеристики. Добра вест е дека сите тие имаат брзо полнење – што за жал не е опремено со компатибилен полнач што е вклучен во пакетот.

Меморија и опции за складирање

 • iPhone 11: 4 GB RAM + 64/128 / 256GB внатрешно складирање;
 • iPhone 11 Pro: 6 GB RAM + 64/256 / 512 GB внатрешно складирање;
 • iPhone 11 Pro Max: 6 GB RAM + 64/256 / 512 GB внатрешно складирање.

Епл ги задржува истите опции за складирање како претходната генерација, но обезбедува опции за заштеда на меморија. За прв пат ќе имаме iPhone со 6 GB RAM меморија, што треба да биде повеќе од доволно за да се кандидира новиот и оптимизиран iOS 13. IPhone 11 е единствениот модел кој носи само 4 GB RAM меморија, но сепак треба да биде идеално да ги извршувате сите апликации на App Store без пречки.

Цена

Задната камера Pro и Pro Max
 • iPhone 11 Добри страни: 64 GB (1.000 УСД), 256 GB (1150 УСД) и 512 GB (1.350 УСД);
 • iPhone 11 Pro Max: 64 GB (1.100 $), 256 GB (1.250 $) и 512 GB (1.450 $);
 • iPhone 11: 64 GB (700 $), 128 GB (750 $) и 256 GB (850 $).

Нова цена iPhone 11 Ова е исто така многу важен одредувачки фактор за набавка. Цените започнуваат од 700 долари за iPhone 11 64 GB складирање и до 1.450 долари Вие сте многу барани и ја сакате најдобрата варијанта.

Од една работа нема сомнение: новото iPhone 11 дојде да биде најмоќниот паметен телефон на пазарот. Ако веќе го имате iPhone XS или повисоко, префрлањето е навистина неопходно само ако сакате најдобри поставки за камера на смартфон за iOS.

Што мислите за објавувањето јаболко да се натпреварувам со твојата конкуренција Андроид? Оставете коментари за тоа што сакате да го видите во новиот iPhone.

Технички спецификации

Спецификација iPhone 11 iPhone 11 Pro iPhone 11 Pro Max
Екран LED диоди од 6.1 “
Олеофобична обвивка
Вистински тон
828 x 1792 пиксели
Сооднос 19,5: 9 (326ppi)
5,8 “OLED
Визија на Долби
HDR10
Широк спектар на бои
Вистински тон
Сензор за допир од 120 Hz
6,5 “OLED
Визија на Долби
HDR10
Широк спектар на бои
Вистински тон
Сензор за допир од 120 Hz
Изгради Стакло и метал Стакло и метал Стакло и метал
Обработка и
меморијата
Епл А13 + 4 GB RAM меморија
64 GB + 126 GB + 256GB
Епл А13 + 6 GB RAM меморија
64 GB + 256GB + 512 GB
Епл А13 + 6 GB RAM меморија
64 GB + 256GB + 512 GB
СО iOS 13 iOS 13 iOS 13
Камера
назад
Ширина од 12 MP, f / 1.8, ISO
12MP Ултра широк, f / 2,4, 120 °
Ширина од 12 MP, f / 1.8, ISO
Телефото 12MP, f / 2.0, OIS
12MP Ултра широк, f / 2,4, 120 °
Ширина од 12 MP, f / 1.8, ISO
Телефото 12MP, f / 2.0, OIS
12MP Ултра широк, f / 2,4, 120 °
Камера
фронтален
12 пратеник, f / 2.2 12 пратеник, f / 2.2 12 пратеник, f / 2.2
Ресурси
камера
Рекорди до 4K на 60fps
Блиц со дво-тон со LED-светла, HDR
(заштитена преку е-пошта) / 30 / 60fps
(заштитена преку е-пошта) / 60/120 / 240fps
HDR, снимате стерео звук.
ТОФ 3Д-камера
Рекорди до 4K на 60fps
Блиц со дво-тон со LED-светла, HDR
(заштитена преку е-пошта) / 30 / 60fps
(заштитена преку е-пошта) / 60/120 / 240fps
HDR, снимате стерео звук.
ТОФ 3Д-камера
Рекорди до 4K на 60fps
Блиц со дво-тон со LED-светла, HDR
(заштитена преку е-пошта) / 30 / 60fps
(заштитена преку е-пошта) / 60/120 / 240fps
HDR, снимате стерео звук.
ТОФ 3Д-камера
Звук Стерео аудио
Нема влезни P2
Микро за откажување на бучава
Стерео аудио
Нема влезни P2
Микро за откажување на бучава
Стерео аудио
Нема влезни P2
Микро за откажување на бучава
Тапан 3110mAh
18W брзо полнење
Обратни трошоци
31190mAh
18W брзо полнење
Обратни трошоци
3500mAh
18W брзо полнење
Обратни трошоци
Ресурси
екстра
Лична карта
IP68 сертификација
Wi-Fi 6
Лична карта
IP68 сертификација
Wi-Fi 6
Долби атмосфера
Визија на Долби
Лична карта
IP68 сертификација
Wi-Fi 6
Долби атмосфера
Визија на Долби
Боја Зелена, жолта, виолетова,
црно и бело
Темно зелена, сива, сребрена,
бело и злато
Темно зелена, сива, сребрена,
бело и злато
Цена 699 $ 999 $ 1099 $

Извор: јаболко