iPhone 11, XI (2019): сè што знаеме за следниот …

iPhone XI

Нов iPhone, веројатно наречен iPhone 11 или XI, се очекува во септември 2019 година. Многу гласини и модели ни даваат портрет на роботот: ќе има три модели, со AMOLED и LCD екрани; сите ќе имаат корист од новиот A13 SoC, нов сензор за фотографија и малку ревидиран дизајн. Еве сè што знаеме во моментов.

iPhone XI Кредити: Техники со откачување преку YouTube

Apple наскоро ќе го лансира новиот iPhone 2019, а веќе има многу гласини. Во оваа датотека, ние предлагаме цртање на најверодостојниот роботски портрет на претстојниот предводник на Apple.

Датум на издавање и цена

Септември е обично прозорецот за лансирање на новиот iPhone. Детал за бета 7 iOS 13 дури сугерира дека ова издание ќе се случи на 10 септември: иконата за апликации во календарот всушност покажува „вторник 10“. Доколку тоа беше потврдено, бидејќи Apple генерално го става на пазарот својот нов iPhone во петок на следната недела, датумот на маркетинг би можел да се постави околу 20 септември.

Овие се само претпоставки во оваа фаза, но таа има заслуга да биде во согласност со другите протекувања, вклучително и датуми од американскиот оператор Верисон, откриени со филтерот Еван Блас. Цената останува непозната во оваа фаза, до сега Apple отсекогаш ја зголемувал цената на својот предводник од една генерација во друга. Со новитетот на iPhone XR, минатата година, малку поевтино, беше лансиран во исто време со iPhone XS и XS Max.

Сепак, не е невозможно Apple да ја смени својата стратегија малку, во контекст на опаѓање на продажбата за неколку генерации. Но, тука повторно сè уште не е можно да се потврди. Тековниот iPhone е достапен по следниве цени (неговата цена неодамна малку се ревидира надолу):

    iPhone XR: 639 € iPhone XS: 939 € iPhone XS Max: 1039 €

Податоци

„Епл“ треба да ја искористи оваа нова итерација да воведе нов SoC за кој се очекува да биде многу моќен, со оглед на неговите претходници. Па после A12 Bionic ќе го има A13 – знаеме дека вториот отиде во производство во мај. Треба да се искористи новиот метод за снимање на TSMC 7nm N7 Pro. Износот на 4 GB RAM меморија се чини дека ги задоволува развивачите на екосистемот iOS, како и неговите корисници – iPhone е исклучително добро оптимизиран. Затоа, се надеваме дека ќе најдеме 4 Оди повторно во оваа итерација.

Apple ќе вложи напори за батеријата: тоа е батерија од 3110 mAh. Но, некои извори сугерираат дека инженерите на Apple сепак би можеле да одат подалеку. Ние навистина не знаеме до кој степен: циркулира цифрата од 25%, но ништо не може да се каже во оваа фаза. Од нив се очекува да го поправат полнењето во најмалку две варијации (што би било соодветно со оглед на претстојното започнување на нов случај на AirPods со безжично полнење на Qi.

Треба да имаме AMOLED екран во две опаѓања, веројатно со иста големина како оние на iPhone XS и XS Max (соодветно 5,8 “и 6,5”). Додека третиот модел веројатно ќе се врати на иста големина на екранот како XR (6.1 “).

Фотографија

Страничната фотографија се очекува да напредува во оваа итерација. Прво затоа што „Епл“, како и многу свои конкуренти, реши да додаде и трет фотографски сензор на два од моделите. Неговата прецизна работа е непозната, но гласините упатуваат на барем присуство на широк агол, на модели со троен сензор.

Наследникот на XR би требало да се качи на двоен сензор, веројатно наследен од сегашниот iPhone XS или двоен сензор на iPhone X. Селфи-камерата би се подобрила и: сите три модели би имале корист од многу поточен нов пакет TrueDepth, со нов сензор. 12 мегапикселна камера способна за снимање на видео со бавно движење.

дизајн

Дизајнот на овие iPhone треба да биде сличен на оној на тековниот iPhone. Сепак, важен елемент ќе ги разликува: Apple реши да измисли нова локација за своите нови двокреветни и трокреветни сензори за фотографии. И, откако ќе видиме многу претстави и модели, најмалку што можеме да кажеме е дека оваа оригиналност не е едногласна во моментот.

Сетот е навистина густ: произведува екстензија што изгледа пошироко од онаа на денешните паметни телефони. Исто така е видливо: од последниот правоаголник одиме на импозантен плоштад. Конечно, сензорите и блицот ќе бидат распоредени во асиметричен аранжман на цик-цак.

Сè се случува како Apple да се изнервира кога виде дека конкурентите земаат слични линии за нивните модули за фотографии и решија да ги предизвикаат. Willе биде забавно да се види дали овој избор за дизајн ќе биде направен во ова време, или не, од други производители.

Стаклените парчиња исто така укажуваат на нови бои за наследниците на iPhone XR. Овие имаат замрзнат финиш, нешто слично на задното стакло од 3 пиксели. Откриена е нова виолетова / јоргована боја и зелена боја на нане.

Точното име на овие iPhone сè уште не е познато, но теориите се бројни. Со iPhone X, Apple одлучи да се префрли на римските броеви. Се чини логично дека iPhone 11 е напишан на последниот iPhone XI. Но, се чини дека е помалку очигледно, на пример, да се погоди името на наследникот на iPhone XR: тоа ќе биде крај на iPhone Xr 2, iPhone Xt (како што го признаваат лидерите на марката „r“ не значи ништо посебно), iPhone Xr 2019 или iPhone Xr II? Прогнозите се отворени.

Некои извори дури сугерираат дека трите iPhone телефони ќе бидат „iPhone XI“, но со нова конвенција за именување: би имало iPhone XI Plus (зошто не и наследник на Xr), iPhone XI Max и iPhone XI Pro: да се затвори јазот со овој суфикс е вообичаен во линијата Мек (MacBook Pro, Mac Pro, iMac Pro …).

Други гласини и неговиот кредибилитет.

Тука, заедно со секоја гласина, нудиме индекс на кредибилитет кој се движи од една везда (не е веродостојна) до пет starsвезди (многу веродостојна):

    Обратно полнење безжично : Во оваа фаза тешко е да се замисли дека овие паметни телефони ќе бидат некомпатибилни со обратно безжично полнење, знаејќи дека Apple нуди нов случај на AirPods со безжично полнење и дека неговите главни конкуренти се подготвени.5G ⭐: Apple долго време се интересираше за 5G и работеше со Qualcomm на решенија, а неодамна ја купи гранката за модем Intel за да направи свои чипови и да не верува на конкуренцијата. Сепак, додека 5G е сè уште достапен само во неколку земји и најновите „снимки“ на Apple во ова прашање се неодамнешни, ништо не го потврдува доаѓањето на 5G на iPhone 2019. Но, ова треба да се промени од 2020 година .USB Type-C ⭐⭐: После водењето војна на портите што не се на USB-тип на C-компјутерите и ставете USB-Type-C порта на вашиот iPad Pro, започнавме да се надеваме дека следниот iPhone исто така ќе ја замени својата порта за молња за USB Type-C порта. ова е малку веројатно да се случи во оваа итерација како што објаснуваме овде.USB полнач за тип USB е вклучен во полето : Apple не е дарежлив во однос на додатоците, но сепак постои добра шанса дека адаптерот за напојување е сè уште во кутијата, и дека вториот дури поминува со ажурирање за добредојде. 2А од сегашниот полнач од 5W се навистина многу мали, особено затоа што iPhone X, iPhone поддржува брзо полнење сè додека купувате помоќен полнач и соодветен кабел. Значи, се чини логично, Apple конечно почна да предлага USB-C на Молња кабел во кутијата со значително помоќен (18W) USB Type-C полнач, исто така.Нов тактички мотор Des: Пакетите за код укажуваат на нов линеарен хаптички мотор за повратна информација (модул што го измачува допирот со тоа ви остава впечаток дека всушност кликнувате, на пример, копчето „Почеток – сè уште фиксирано“ на iPhone 7). Кодексот „скок хаптики“ кружи и сугерира подобрувања, но во моментот не знаеме многу повеќе.Wi-Fi 6 : Apple треба логично да имплементира WiFi 6 (802.11ax) на идните уреди, за повисоки стапки и покриеност, под услов да е во опсег на компатибилна точка за пристап.Симултана врска со два пара Bluetooth слушалки за Bluetooth : IPhone 2019 треба да им овозможи на корисниците да поврзат два пара Bluetooth-слушалки истовремено, да уживаат во две од иста содржина.

iPhone 11, XI (2019): сè што знаеме за претстојните смартфони на Apple 1
iPhone 11, XI (2019): сè што знаеме за претстојните паметни телефони на Apple 2 Кредити: MacRumors
iPhone 11, XI (2019): сè што знаеме за претстојните паметни телефони на Apple 3 Кредити: MacRumors