iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Кој е најдобриот паметен телефон во 2016 година?

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Manakah smartphone terbaik di 2016?

Ако сега барате нов паметен телефон, не можете да изберете повеќе збунувачко време. Ние сме неколку месеци оддалечен од iPhone 8, уште неколку дена од Samsung Galaxy S8, и има поимпресивни слушалки на патот од LG, OnePlus исто така. Меѓутоа, ако треба да добиете телефон сега, iPhone 7 и Samsung Galaxy S7 претставуваат два одлични избори.

И двата телефони се веќе некое време, а тоа значи дека ќе можете да најдете некои одлични зделки за нив. И, иако тие ќе бидат заменети подоцна оваа година, тие сепак нудат одлични перформанси за пари.

Имаме и двете слушалки некое време и тоа значи дека можеме да споредиме сè, од карактеристики и спецификации, со опции за фотоапарати, цени и складирање. Значи, сакате да знаете што мобилен телефон е најдобро да се добие во 2017 година сега? Прочитајте ја нашата iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7 Споредба за да дознаете.

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Карактеристики

Камера

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Кој е најдобриот паметен телефон во 2016 година?  1

И iPhone 7 и Galaxy S7 имаат сензор за камера од 12 мегапиксели, но S7 има отвор f / 1.7 што е поширок од отворот за iPhone 7 f / 1.8. Ова значи дека S7 може да ослободи повеќе светло во својот ривал на Apple, затоа треба, теоретски , произведува супериорни слики во услови на слаба осветленост. Сепак, двата телефони на фотоапаратот имаат оптичка стабилизација на слика, така што сите непожелни ефекти на тресење на рацете мора да бидат сведени на минимум.

Аман рече дека камерата на iPhone 7 е далеку подобра од порано, но Samsung Galaxy S7 сепак го победи. Иако камерата на iPhone 7 настапува многу подобро при слаба светлина, се чини дека страда од лоши артефакти по обработка – особено во сенки.

Читач на отпечатоци

Двете телефони имаат читач за отпечатоци од прсти, скриени во секое копче за дома, но iPhone 7 сега е вграден и во Force Touch Technology на Apple, исто така, ви ги дава истите хаптички повратни информации како патоказот Force Touch MacBook Pro. Ова е значајно затоа што во основа ги отстранува механичките делови од копчето за дома за да ги направи помалку склони кон грешки и неуспеси. Сè уште ќе се чувствувате како клик кога ќе го притиснете, но мора да биде посигурен и издржлив од претходното копче на Apple.

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Дизајн

Samsung S7 е еден од најзгодните телефони на пазарот, и навистина има уреден и софистициран изглед. S7 користи ветробранско стакло и грб што е прицврстен заедно со метална рамка, што го прави убедлив 152g.

Наместо тоа, iPhone 7 е достапен во разни бои, вклучувајќи сребро, розово злато и злато и две нови бои. Конечниот црн финиш сега се приклучува на поставата на iPhone 7, како и на сјајниот Jet Black – иако ова е магнет за отпечатоци. IPhone 7 тежи 138g – 14g помалку од Samsung.

Галакси копче S7

Водоотпорен

S7 има повисоко ниво на водоотпорна заштита од iPhone 7, со подобар рејтинг на IP68. Епл е оценет со IP67. Ова значи дека S7 може да стои потопен во вода до 1,5 метри за 30 минути, не само на еден метар со iPhone 7. Сепак, во реални услови, и двајцата ќе преживеат во забивање во тоалетот и силен дожд. , па освен ако не планирате да нацртате многу длабока када, таа дополнителна заштита од 50 см може да не направи голема разлика.

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Спецификации

Екран

IPhone 7 има 4,7 инчен екран, 1.134 x 750 сличен на iPhone 6s, кој на хартија изгледа многу лошо во споредба со екранот Samsung 5.1in, 2.560 x 1.440 Super AMOLED.

Сепак, Епл направи неколку подобрувања во квалитетот на дисплејот на iPhone 7 оваа година; сега е многу посветла и поддржува поширок опсег на бои DCI-P3. Ова е иста гама во боја што ја користат проекторите за дигитални кина, така што мора да прикаже побогат и поживописен опсег на бои отколку екранот на iPhone 6s.

Samsung Galaxy S7

Се разбира, екранот S7 е прилично жив благодарение на неговиот Super AMOLED панел, па затоа ќе биде интересно да се види како точноста на бојата на S7 го издржува новиот ApplePanel IPS. Најверојатно iPhone 7 ќе биде посветло во целост; Можам да достигнам само врвно ниво на осветлување околу 490cd / м2 со Galaxy S7 – ова е сè уште далеку од AppleKlaim 650cd / м2. Сепак, S7 дефинитивно ќе има предност за разлика, затоа што можноста на AMOLED да ги вклучи и исклучи поединечните пиксели за производство на чиста 0,00цр / м2 црна значи потенцијално да има неограничен однос на контрастот, што ќе го донесе многу повисоко од наведениот сооднос на Apple од само 1.300: 1.

Уште еднаш, изгледот на iPhone 7 изгледа подобро од претходниот телефон на Apple, но ЛЦД-технологијата не одговара на технологијата Super AMOLED на Samsung Galaxy S7. Дури и да е така, зачудувачки е да се види колку добро Apple го направи iPhone 7, кога многу луѓе сметаат дека ЛЦД е инфериорна технологија.

Изведба

Брзината отсекогаш била главната докажана основа за сите смартфони со висока цена, а Samsung S7 е далеку најбрзиот телефон со Android што сум го тестирал досега. Напојува со еден од Samsung Exynos 8890 2.3GHz чипови со Octa-core и 4 GB RAM меморија, S7 ги надминува скоро сите останати телефони со Android што се во моментов достапни. Како и да е, новиот чип на iPhone 7 A10 Fusion го стеснува малку, а во нашиот тест на Geekbench постигнува 5.652 на Galaxy S7 5.295. Ние, исто така, тестиравме единечни основни перформанси, каде Apple го уништи Samsung, но затоа што и двата телефони се дизајнирани да користат повеќе од еден процесор истовремено, тоа не е релевантен резултат.

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Кој е најдобриот паметен телефон во 2016 година?  2

Цена

Се разбира, ако сакате повеќе складирање на iPhone 7, треба да платите повеќе за привилегии, што го става iPhone 7 во неповолна положба во однос на целокупната цена. Со верзијата 32 GB достапна за 599 фунти, верзијата со 128 GB достапна за 699 ​​фунти, а верзијата 256 GB достапна за атрактивни 799 фунти, почнува да изгледа многу скапо во однос на нејзините ривали од Samsung.

Тогаш, на пример, можете да ја земете бесплатната S7-SIM за околу 549 фунти и, ако навистина ви е потребна, картичката за микроSD на SanDisk Ultra 256GB од Амазон е околу 129 фунти, со што вкупната цена ќе достигне 678 фунти. Тоа е повеќе од 100 фунти помалку од 256 GB iPhone 7.

Погледнете ги најновите кодови за попуст на Samsung

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7: Кој е најдобриот паметен телефон во 2016 година?  3

Сепак, повеќето луѓе не сакаат да плаќаат толку многу однапред, така што најверојатно ќе ги купите обете слушалки на договор, наместо на SIM бесплатно. Уште еднаш, S7 има предност овде: договорите започнуваат од околу 34 фунти месечно, без трошоци за однапред.

IPhone 7, од друга страна, чини околу 50 фунти месечно со различни нивоа на трошоци однапред, во зависност од тоа каде купувате. Можете да ја проверите нашата статија за понуда за Најдобра iPhone 7 за повеќе информации, но единствениот начин да склучите договор по иста цена како и S7 сега е да платите неколку стотици фунти однапред, што не е баш идеално.

Батерија

Во нашиот тест за репродукција на видео, со осветленост на екранот поставено на стандардното мерење од 170сд / м2, S7 трае неверојатни 17 часа 48 минути, далеку повеќе од резултатот од околу 13 часа што го одржува iPhone 7.

Складирање

За прв пат, iPhone 7 на влезното ниво ќе биде достапен со 32 GB складирање, што го прави еквивалент на S7. Сепак, додека S7, исто така, доаѓа во варијанта од 64 GB, има слот за microSD за да можете подоцна да го проширите складирањето на мобилните телефони. Поддржува картички до 256 GB, така што треба да имате многу простор за сите ваши датотеки. IPhone 7 не го нуди ова ниво на флексибилност, така што количината на складирање што ја купувате однапред е она со што ќе се заглавите за животот на слушалката. Во овој случај, достапни се опции од 32 GB, 128 GB или 256 GB.

iPhone 7 наспроти Samsung Galaxy S7: Пресуда

Не можете да го избегнете тоа, S7 е далеку подобра вредност за парите и го прави iPhone 7 да изгледа малку прескап – но секоја слушалка сега ќе биде солидна набавка. Ако веќе имате Apple Watch, iPad или MacBook, можеби веќе ќе се продадете на екосистемот „Епл Интернет“ и iPhone 7 ќе ви одговара. Спротивно на тоа, ако сте повеќе од корисник на Android, тогаш сега има поголема смисла да го земете Galaxy S7. Меѓутоа, ако сте чисто за хардвер и за вредност за пари, Samsung Galaxy S7 е мобилен за вас во моментот. И двата телефони сега се под поправка, но ако сте некој кој сака да бидете сигурни дека тие се целосно обновени, или ако ви останат само неколку месеци на вашиот договор, нема причина да не чекате. Еве што знаеме за iPhone 8 и Samsung Galaxy S8 сега.