Kodi: комплетен водич за првата инсталација за почетници корисници

Како да инсталирате Kodi. Како да го користите Kodi. Како го инсталирате Kodi? Како е конфигурирано Kodi? Како се користи Kodi? Комплетен водич за користење на Kodi

Kodi: водете филмови за стриминг, ТВ серии, игри и многу повеќе. Сè што треба да знаете за Kodi: што е тоа и како работи. Ајде да го откриеме најомилениот медиумски центар на Интернет.

Со оглед на успехот на нашите претходни статии поврзани Kodi и IPTV, да се вратиме на разговорот за овие теми, кои почнуваат да бидат особено драги за читателите на YourLifeПоднесена

Во пракса, благодарение на овој комплетен водич за почетниците, ќе ги видиме сите чекори за кои треба да се извршат инсталирајте, користете и конфигурирајте го Kodi, познатата програма која ви овозможува да гледајте стриминг телевизија целосно бесплатно. Сè што ви треба е компјутер со Windows или Mac, датотеката за инсталација на Kodi и интернет-врска: за неколку моменти Kodi ќе ви овозможи да гледате IPTV и стриминг телевизија на исклучително удобен и непосреден начин.

Kodi (екс-XBMC) е бесплатен софтвер и медиа плеер со отворен извор развиен од тимот на Kodi (порано Фондацијата XBMC), конзорциум на непрофитна технологија. Kodi, достапен за повеќе оперативни системи и хардверски платформи, им овозможува на корисниците да репродуцираат и гледаат повеќето видеа и музика, како што се аудио и видео подкасти од Интернет, и сите вообичаени дигитални медиа датотеки директно преку локални медиуми за чување и на мрежата.

Kodi може да се инсталира на веќе функционален компјутер со оперативен систем (Windows, Linux или OS X). Инсталацијата е прилично едноставна, додека конфигурацијата може да биде многу подолга; не толку многу затоа што на Kodi му се потребни комплексни поставки за да работат правилно, затоа што опциите за прилагодување се бесконечни, и многу е веројатно дека ќе се вратиме на почетната конфигурација неколку пати за да модифицираме некои детали, да додадеме нови функции или да го смениме неговиот изглед.

Причината е дека архитектурата на програмата, всушност, е тотално модуларна: како што ќе видиме, додатоците може да се преземат и инсталираат за да модифицираат многу аспекти на интерфејсот или да се зголеми опсегот на функции.

Еве ја постапката за најдобро инсталирајте и конфигурирајте ги Kodi sна вашиот Windows или Mac компјутер.

Водич за Коди | Прва инсталација Како да гледате IPTV и видео бесплатно,

Да започнеме со нашиот туторијал за Kodi: со овој водич ќе дознаеме како правилно да го инсталирате и конфигурирате Kodi да емитува ТВ серии, ТВ програми, ТВ во живо, фудбал и други спортски и музички содржини.

Како прво, треба да го преземеме Kodi. Програмата е бесплатна. Најди ја најновата ажурирана верзија на официјалната веб-страница: https://kodi.tv/download/. Очигледно треба да ја преземете точната верзија за вашата платформа.

Инсталацијата се одвива како и секоја друга програма: двоен клик на извршната датотека и мора да ги следите упатствата на екранот. Ништо премногу комплицирано: само кликнете на “Следно” читајќи ги упатствата на екранот.

Откако ќе ја инсталирате, стартувајте ја апликацијата и следете ги нашите упатства за да ја поставите.

Стандардно, всушност, Коди не прави многу: тоа е еден вид празен сад, кој мора да биде исполнет со содржина за да може да ја репродуцира телевизијата во стриминг. Значи, вие сте тој што треба да му кажете на Коди каде да оди на риболов за содржината. Kodi е многу моќна и комплетна програма, но ако не му кажете „каде“ да фатите мултимедијални содржини, бескорисно е.

Но, ние сме тука за ова, за да ви помогнеме да го искористите максимумот на Kodi и да го конфигурирате во потполност. Па ајде да продолжиме.

Како да го поставите италијанскиот јазик на Kodi

Како прво, да го конфигурираме италијанскиот јазик. За да го направите ова, следете го патот

Систем> Изглед> Меѓународен

и одберете италијански на јазик и Италија или Швајцарија во категоријата Регион. Конечно сменете ја земјата во временската зона со влегување во Италија.

Како да инсталирате додаток Су Коди

Како што се очекуваше, само Kodi е празен сад. Најинтересната карактеристика на Kodi е токму можноста да се биде во можност инсталирајте бесконечен број додатоци, кои во пракса се додатоци кои функционираат како апликации во рамките на медиумскиот центар и кои додаваат многу нови и корисни функции. Ако знаете кои додатоци за преземање, можете да го претворите Kodi во исклучително моќен уред за бесплатно гледање на ТВ и IPTV.

Пред да ве известиме сите додатоци што треба да се инсталираат на Kodi и оние што едноставно не можат да недостасуваат на Kodi, еве објасниме како да инсталирате индивидуални додатоци на Kodi.

Инсталирајте додатоци и додатоци на Kodi само одете на еден од секциите Слики, видеа или музика. Потоа треба да ја изберете ставката за додаток: на пример, можете да ја изберете патеката Слики / додатоци, видеа / додатоци и така натаму.

Во овој момент изберете го додатокот што сакате да го инсталирате и кликнете на Инсталирај ставка.

Како да додадете Додаток на формат ZIP Su Kodi

Ако имате додаток на Kodi достапен како ZIP-датотека, постапката за инсталација се менува малку.

Откако ќе ја добиете датотеката ZIP, всушност, мора да го следите овој пат:

  • Систем> Поставки> Додатоци> Инсталирајте од поштенска датотека

очигледно укажувајќи на патеката каде што ја преземавте и зачувавте ZIP-датотеката што сакате да ја инсталирате.

Оваа постапка за инсталирање додатоци на Kodi е малку генеричка, но само служи да ве натера да разберете како функционира инсталацијата на додатоци на Kodi.

Секогаш кога ќе објавиме додаток за Kodi ние исто така објаснуваме како да го инсталирате чекор по чекор, затоа не грижете се ако овие насоки изгледаат премногу општи. Секој додаток на Kodi бара малку поинаква процедура за инсталација и ние во YourLifeUpdated објаснуваме секој пат како да го направиме тоа јасно и прецизно.

Како да додадете ТВ-канали на Kodi

Како што се очекуваше, Kodi ви овозможува да гледате телевизија со стриминг.

Со право на додатоци, исто така можете да ги гледате каналите на италијанската сателитска телевизија стриминг бесплатно, но ако сакате да останете во областа на законитоста, можете користете го Kodi за да гледате Раи, Медијасет и други дигитални копнени канали за бесплатно проследување.

Ако сакате да го користите Kodi за да гледате телевизија со бесплатна стриминг, еве како треба да го сторите тоа.

Следете го патот Систем> Поставки> Додатоци> Мои додатоци> PVR Client

Обидете се PVR IPTV едноставен клиент и изберете го

Откако ќе се отвори прозорецот за додаток, изберете Конфигурирај

Бидете сигурни дека да го искажете Позиција одговара на режимот за далечинска дестинација (Интернет адреса)

Во URL-адресата за репродукција на M3U, напишете ја следнава адреса: http://bit.ly/m3ubyinfogw

Потврдете со ОК

Вратете се во дополнителниот прозорец, кликнете на копчето Вештини

Вратете се во Домот и следете го патот Систем> ТВ> Општо и ставете го чекот Квалификуван

Noticeе забележите дека по неколку секунди скенирање, новото мени ќе се појави во Домот телевизија

Во под-менито Канали главните италијански телевизиски станици ќе бидат видливи во стриминг.

Kodi EPG Како да конфигурирате папка со лого

Ако сакате правилно да ги конфигурирате логоата на индивидуалните ТВ канали на кои гледате стриминг со Kodi, препорачувам да го гледате ова видео. На овој начин може да го имате точно лого за секој дигитален копнен канал што го гледате стриминг користејќи го Kodi.

Видео е подобро од илјада зборови, затоа гледајте го внимателно и следете ги упатствата за конфигурирајте ја папката со логоа на Kodi.

Kodi за почетниците да гледаат IPTV стриминг Заклучоци

Наидовме на крајот на овој преглед на најпопуларниот центар за медиуми на мрежата. Без разлика дали е експлоатиран преку мобилни уреди или преку едноставен мини компјутер или поставена топ-кутија, Kodi е униформа, уникатно, целосно и крајно разноврсно решение.

Па, јас би рекол дека, исто така, заклучивме со овој водич. Сега сте подготвени да се чувствувате удобно и гледајте телевизија, ТВ и телевизиски канали во живо за бесплатно проследување преку коди.

Добар вид! И не заборавајте дека за какво било сомневање или прашање можете да оставите коментар на крајот на статијата, ние ќе ви помогнеме што е можно поскоро.

Пред да се збогуваме, силно препорачувам да прочитајте ги и овие написи поврзани со Kodi и IPTV: