Kodi не работи на Sony Android TV: зошто?

 Kodi TV Italiane: како да ги гледате |  Дигитален копнен IPTV список

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Kodi заглави на Sony телевизорите со Android: програмерите протестираат. Sony го блокираше Kodi на сите свои паметни телевизори со Android TV

Не може да се инсталира Kodi на Sony Smart TV со Android TV

Лошата вест сè уште пристигнува Коди и за сите корисници кои го сакаат овој фантастичен медиумски центар што овозможува, со право додаток, од погледнете нешто што може да се пренесува бесплатно.

Како што секогаш рековме, Самиот Коди не е нелегален бидејќи е „едноставен“, но моќен софтвер за управување филм, фотографија е музика на локален сервер за медиуми, достапен на практично секој вид платформа, од паметен телефон до компјутер, преку ТВ.

Програмата станува нелегална кога се користат од пирати за гледајте филмови, ТВ серии, дигитална телевизија и сателитска телевизија бесплатновклучувајќи натпревари, спортски настани, трки во Мото ГП, Формула 1 и многу повеќе.

Точно од оваа причина последниве месеци, Коди беше предмет на разни правни битки: компании кои ги имаат правата на содржина што се емитува нелегално преку Коди тие се активираа прво за блокирајте го ширењето на сите додатоци што дозволи да се види оваа содржина, тогаш тие ја имаат се обиде да го уништи Коди, држејќи ја програмата делумно одговорна за нелегално ширење на оваа содржина заштитена со авторски права.

И денешната вест е за нов чекор што сака да се обиде да го ограничи и да спречи дифузија на Kodi на Sony Smart TV-те врз основа на оперативниот систем Android TV.

Kodi го замрзнува Kodi на Smart TV

Очигледно, всушност, Сони би блокирал инсталацијата на апликацијата Kodi на своите телевизори со Android.

Всушност, бројни корисници го пријавиле тоа тие веќе не можат да ги преземаат и инсталираат Kodi на своите паметни телевизори на Sony.

Корисникот, само за да го направи тестот за лакмус, би имал го повторија пакетот Kodi промена на името за да изгледа како Amazon Prime Video: во овој случај, инсталацијата беше успешна, потврдувајќи дека има проблем зад овој проблем блокирање на инсталацијата.

Накратко, во моментот има малку работа: оние што имаат Smart TV со Android TV означени со Sony, не можат повеќе да преземаат и инсталираат Kodi, со сите проблеми што следуваат.

Зошто Sony го замрзнува Kodi на паметните телевизори?

Причината за оваа блокада е очигледна.

Коди беше дизајниран и дистрибуиран само за репродукција на содржини за кои вие ги имате правата, но во пракса широко се користи за управување со пиратска содржина, како што рековме порано.

Сепак, ова не е добра причина да ги спречи оние кои сакаат легално да го користат Kodi да ја преземат и инсталираат на својот Smart TV. Или барем тоа е мојата гледна точка. Цигарите се лоши за белите дробови и здравјето, но тие се уште се на продажба. Иста работа за алкохол. Пиштолите можат да се користат за убивање, но сепак се користат. И би можел да продолжам со години со овие споредби.

Во лицето на сето ова, сепак, Програмерите на Kodi, тоа во основа останува неутрален производ, сметајте дека е неправедно да ја видите нивната работа фрустрирана на толку голем број уреди и препорачуваат промена на марката на Smart TV и бојкот на Sony.

Клеш Коди – Sony Smart TV: што ќе се случи?

Willе видиме во наредните неколку дена како проблемот ќе се развива, но навистина мислам дека блокот ќе остане активен.

Навистина, не може да се исклучи дека сличен блок наскоро може да пристигне и на други производи од други брендови.

Битката против Коди станува сè пожестока!

Преку: xda-developers.com

Ажурирајте 14 март 2019 година

Sony ја поправа грешката на Smart TV со Android TV што не дозволуваше да се инсталира Kodi

По големите протести што привлекоа голем број сопственици на Smart Smart TV на Sony, опремени со оперативниот систем Android TV за невозможноста за инсталирање на медиа плеерот Kodi (сега достапен во верзија 18.0 Leia), Сони објави дека пушта ажурирање на фирмверот што има за задача да ја отстрани оваа грешка.

За Sony, според тоа, не беше доброволно туку само грешка.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!