Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон?

Ова е дефинитивно еден од најинтересните производи што ги разгледував долго време. Не е паметен часовник, не телефон, туку а “Телефон SmartWatch”. на Kospet Optimus Pro Тоа е паметен часовник кој работи два независни оперативни системи кои се напојуваат од два независни процесори. Овој телефон SmartWatch е изграден со мотив да го замени вашиот нормален телефон. Но, дали беа успешни? Ајде да откриеме во ова „Козпет оптимим про преглед“.

Smartpetchatch Kospet Optimus Pro може да изврши скоро секоја задача како и секој друг „нормален“ телефон со Android. Од снимање фотографии, видеа, правење малку навигација и Google мапи. Настрана од сите овие одлични карактеристики, уредот е исто така способен поддршка на која било апликација за Android но со некои ограничувања. Тоа е поголемиот дел од апликациите на Play Store кои не се дизајнирани за помали екрани. Значи, ќе бидете во ред додека не го користите Мајчин апликации на „Android Wear“.

Крајна линија:

Optimus Pro “Телефонот SmartWatch” Од Коспет станува збор за „паметен телефон“ во облеката на часовникот. Брилијантен квалитет на градење и неверојатни спецификации го прават Kospet Optimus Pro одличен самостоен часовник. И покрај извонредниот век на траење на батеријата и спецификациите, постојат неколку недостатоци што може да ги земете во предвид пред да го купите автономниот смарт часовник Kospet Optimus Pro.

За овој преглед на Kospet Optimus Pro: Јас го користам Kospet Optimus Pro скоро две недели. Уредот беше тестиран заедно со мојот OnePlus 7
. Сите прегледи подолу беа дадени по детално истражување.

Преглед на Kospet Optimus Pro: Дизајн и визуелизација

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? еден

Говорејќи за дизајн. Тоа е само основна теорија за дизајн што го следи Kospet Optimus Pro Smartwatch. Изгледа исто како и секој друг паметен часовник. Иако градежните материјали се користат прилично премија и каишот е исто така доста цврст. Физички е 22 милиметарска црна лента со силикон. се користи во Optimus Pro. Севкупно, тоа е добро вграден уред со цврсти и тактилни копчиња. Всушност, не постои начин да се изгради квалитет ве тера да се чувствувате ефтино.

Најатрактивниот аспект на овој паметен часовник е тоа што го добивате овој неверојатен дисплеј за мрежницата AMOLED. Е еден
.39 инчи
во големина и повеќе пакети 372 пиксели по инч. Боите се истакнуваат, а контрастот е добро калибриран. Екранот AMOLED исто така нуди подобра гама (црна длабочина) и подобра читливост на сончева светлина.

Искрено 1
Дисплејот од 0,39 инчи AMOLED на Optimus Pro е лесно еден од најквалитетните дисплеи на смарт часовник.

Преглед на Kospet Optimus Pro: софтвер и карактеристики

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 2

Говорејќи за софтвер. Како што веќе споменав, Kospet Optimus Pro нуди два оперативни системи. Едно е Оперативен систем Android Wear на Google (со персонализирана кожа) и самиот Коспет Лајт оперативен систем. Оперативниот систем Лајт може да биде корисен само ако сте фанатик на фитнес. Инаку, едноставно не е толку важно. Додека сте во режим на долго чекање или оперативниот систем Lite, ќе продолжите да примате известувања. Но, има хакер од Коспет за да може товарот на процесорот да не биде премногу тежок. Тоа е, ќе ви треба апликацијата wiiwatch2 инсталирана на вашиот редовен телефон за да можете да добиете известувања во режимот Lite OS.

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 3

Една работа што ја мразам за овој паметен часовник е сопствен изглед работи на вашиот андроид. Количината на процес на размислување што Коспет го вметна во својот хардвер и надворешните елементи исто така требаше да се распредели на Софтверот. Корисничкиот интерфејс не е толку добар како хардверот што го користи.

Во основа, режимот со долго чекање е чист режим на вежбање со исклучително добар век на траење на батеријата.

Преглед на Kospet Optimus Pro: перформанси и траење на батеријата

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 4

Обично наидувам на овој вообичаен проблем со паметни часовници. Тие се вжештуваат додека се обидуваат да ги наплатат. За среќа, пиновите на магнетниот држач обезбедени со функциите Optimus PRO навистина функционираат многу добро. За разлика од другите паметни часовници, има Нема безусловни термички ситуации кога ги полните..

на траењето на батеријата е добро доволно за да го направите преку еден ден. При тестирањето, уредот ми даде уште 3
денови на чекање со оперативниот систем Android и дајте го или земете го, 4
-5
денови
со оперативниот систем Lite. И покрај брилијантниот век на траење на батеријата со оперативниот систем Lite, можете да пропуштите многу кул работи за користење Android Wear. Падот на ефикасноста на батеријата беше време на полнење. Потребни се повеќе од 45 минути за да се вчита од 0
-педесет% Ова станува доста вознемирувачко кога целосно верувате во уред кој нема универзален адаптер за полнење.

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 5

Сè што е добро во врска со овој паметен часовник, е под хаубата. Уредот се напојува со а 3
GB RAM и 32 GB
на внатрешна меморија. Тоа е доволно за да понуди непречено искуство. Всушност, не видов треперење или доцнење во користењето на овој паметен часовник. Исто така, паметниот часовник. фрла два процесори. Едната за основните задачи, а другата е MediaTek четири-јадрен процесор за преоптоварување. Исто така, постои внатрешен алгоритам на софтвер кој има тенденција да ја префрли програмата за трчање помеѓу овие два процесори, врз основа на потребната моќ за обработка. Ова помага значително да се зголеми работниот век на батеријата и да се одржат одржливи перформанси.

Исто така прочитајте, Huawei Honor Watch Magic Review: Конечно, добар пристапен паметен часовник?

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 6

Уредот исто така нуди вграден. 8MP камера. Камерата направи повеќе отколку што очекував. Боите се добро одржувани и контрастот не се промовира. За паметен часовник, перформансите на камерата се многу добри.

Прочитајте исто така, Топ 10 кинески лаптопи кои вреди да се купат 2019 година

Преглед на Kospet Optimus Pro: Остварете повици

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 7

Ако се земе предвид дека станува збор за „телефон SmartWatch“, добивате А Слот за NANO SIM на задниот дел од смарт часовникот. Само приклучете ги и таму ќе одите. Паметен телефон во облека на часовникот. Како и секој друг паметен телефон, можете да започнете да остварувате повици. Можете да ги користите вградените звучници или пар со Bluetooth безжични слушалки. Бидејќи звучниците не работат на улиците со многу амбиентален шум. Затоа, најдобро е да останете поврзани со безжични слушни помагала во движење.

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 8

За разлика од часовниците Huawei, Kospet Optimus PRO не испушта континуиран монитор на отчукувањата на срцето. Што е лошо со оглед дека скоро секоја друга паметна часовник по оваа цена има една.

Преглед на Kospet Optimus Pro: конечни мисли и цена

Kospet Optimus Pro Преглед: Паметен часовник без телефон? 9

Козпет оптимис е одличен како паметен телефон но работи пониско како фитнес-тракер или како и секоја друга редовна смарт часовник. Дефинитивно, ако планирате да го добиете ова како замена за вашиот паметен телефон, тогаш ќе го сакате. Исто така, бидете свесни дека апликацијата за фитнес што доаѓа со Kospet Optimus е прилично лоша. Затоа, предлагам да користите апликација Google Fit или која било друга апликација од трети страни. Бидејќи вградената фитнес апликација не користи GPS хардвер за да ги следи неговите перформанси. Друг важен аспект е дека Kospet Optimus Pro е Рејтинг на IP67 што значи дека уредот може да преживее кога ќе падне во тело на вода и само до одреден метар во длабочина.

Го сакам фактот дека Коспет реши да му го даде оперативниот систем Android Wear, наместо да принудува целосен смарт часовник за лајт. Во моментов, можете да купите Kospet Optimus Pro што чини околу 160 американски долари на GearBest. Како и да е, се надевам дека ви се допадна нашата рецензија за Kospet Optimus Pro. Разменете ги своите размислувања и мислења во делот за коментари подолу.

Цена: 165,99 $ (Продажба на блиц)

Спецификација за телефони на Kospet Optimus Pro Smartwatch:

Модел Kospet Optimus Pro
Монитор еден
0,39-инчен AMOLED дисплеј
Процесор Quad-Core MTK6739 MediaTek
RAM меморија 3 GB RAM меморија
Внатрешно складирање 32 GB складирање
Двоен оперативен систем Носат Android 7
.не
.не
и Лајт ОС
Камера 8МП
Тапани 4
-5
Денови