LG ги објави телефоните со средна класа K50S и K40S пред IFA 2019

LG mengumumkan ponsel kelas menengah K50S dan K40S jelang IFA 2019 1

Остануваме уште неколку недели од ИФА 2019, но LG најави два мобилни телефони кои ќе бидат изложени на претстојното трговско шоу. Двата телефони за кои станува збор, K50S и K40S, се благ пораст од K40 и K50 што беа објавени во февруари.

Меѓу двата нови уреди со среден опсег, LG K50S е поквалитетен, кој има три камери, поголем екран и поголема батерија. Сепак, двата модели ќе доаѓаат со истиот окта-јадрен процесор со 2.0GHz, што е најверојатно Mediatek MT6762 Helio P22 што го гледаме во моделите K40 и K50.

Други сличности помеѓу двата телефони вклучуваат посветено копче на Google Assistant, сензор за отпечатоци од задниот дел, AI CAM, DTS: X 3D Surround Sound и усогласеност MIL-STD 810G.

Додека на LG K40S нема да има некои дополнителни опции кои се наоѓаат на K50S, тој исто така ќе дојде по пониска цена со избор од 2 GB или 3 GB RAM меморија.

K40S и K50S ќе бидат достапни во Нова Аурора Црна или Нова Мароканска сина почнувајќи од октомври во Европа, Латинска Америка и Азија. Во моментов нема збор за цените за двата телефони, но можеме да очекуваме да дознаеме повеќе откако ќе бидат лансирани во IFA.

LG V60 ThinQ со преклоп на „Двојниот екран“ ќе дебитира на IFA 2019