LG патентираше нов дизајн на паметни телефони со екран што може да се движи

LG mematenkan desain ponsel cerdas baru dengan tampilan yang dapat digulung

Се повеќе и повеќе паметни телефонски компании се обидуваат да донесат иновативен изглед. Додека Huawei и Samsung објавија своја верзија за преклопување на паметните телефони, неколку други производители работат на нивните уреди за склопување.

Меѓу пазарот на паметни телефони, еден е LG со седиште во Јужна Кореја. Од најновите информации, се чини дека LG се обидува да издаде паметен телефон со дисплеј што може да се движи, доколку го искористиме новиот патент на компанијата.

ЛЦД-екран со тркалање

LG го поднесе овој дизајн патент во канцеларијата за интелектуална сопственост во Кореја (KIPRIS) во октомври минатата година и беше издаден во јуни оваа година. Кога екранот се навива, големината ќе биде голема како паметен телефон и може да се користи за консумирање содржина и вие можете да комуницирате со него.

Рендер создаден од LetsGoDigital покажува дека заоблениот екран е толку голем што може да се ротира двапати целосно околу куќиштето, така што кога екранот е целосно скролуван, тој може да биде значително поширок од таблетот.

Ако ви треба помал дисплеј, оставате дел од екранот околу куќиштето. Можете да одврзете онолку екрани колку што ви требаат. Логично, корисничкиот интерфејс се прилагодува врз основа на тоа како се користи екранот. Флексибилниот екран има четири кривини, така што може да го свиткате и екранот малку.

Кога е склопен, мобилниот дом изгледа малку подолг од екранот, со што дисплејот е поотпорен на удари. Нема копчиња или врски видливи на паметниот телефон во овој рендерирање.

Заедно со LG, Samsung поднесе и патент за тркалачки дисплеј што може да се активира со отпечатоци од прсти. Останува да се види дали паметните телефони со тркалачки дисплеј гледаат сончев ден во блиска иднина или само концепт.

Во меѓувреме, паметниот телефон Samsung Galaxy Fold сега е достапен за купување во Јужна Кореја додека лансирањето на смартфонот Huawei Mate X е одложено и сега е предвидено да излезе на продажба во ноември.

(Извор)

Следно: Apple Watch Series 5 започнува спортска ретина Секогаш на екран и неколку нови функции