LG K61: ПРЕГЛЕД со добрите и лошите страни

LG K61: ПРЕГЛЕД со добрите и лошите страни

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Преглед на LG K61: дали има смисла да се купи овој паметен телефон? Еве го целосниот преглед на новиот телефон LG K61 со Android, со добрите и лошите страни

Преглед на LG K61

Темелно го тестиравме новиот паметен телефон на LG, кој сепак не успеа целосно да нè убеди. Еве зошто во овој детален преглед.

УЈП

 • Богато пакување
 • Голем, но не и тежок
 • Екран со добар квалитет
 • Добра автономија
 • 3,5 мм џек

ПРОТИВ

 • Ниво на софтвер
 • Ниски перформанси
 • Андроид стар
 • Претерана цена
 • Слаба камера

Преден LG K61

ПАКЕТ

Сосема богат. Ние имаме:

 • паметен телефон
 • дебела силиконска обвивка на рабовите и со добар квалитет
 • USB-C кабел
 • 10W напојување (без брзо полнење)
 • прирачници

ДИЗАЈН И МАТЕРИЈАЛИ

На предната страна е малку анонимен, со класична дупка во горниот лев агол за предната камера. За среќа на задниот дел наоѓаме пластична завршница што дава малку порафинирана и поубава естетика од нејзините конкуренти. Во исто време, сепак, пластиката на задниот дел многу ги држи отпечатоците од прсти.

Јас го пријавувам присуството на физичко копче за воспитување на Асистент на Google од левата страна на паметниот телефон.

Не е компактен паметен телефон: тешко е да се одржи и е тешко е да се користи со една рака (тежи 190 грама).

Говорејќи на склопување и материјали, на хартија треба да биде отпорен на удари, ѓубре, падови и прашина, но Еднаш паднав од масата покрај креветот и беше оштетен на задниот дел, така што не ми изгледа толку отпорно. Не е отпорен на вода.

ПОДНЕСУВА

6,53 инчи, FullHD +, 19,5: 9, IPS: фер квалитет Се на се.

Треба да се напомене дека долниот раб е подебел од другите. Можно е разбудете го телефонот правејќи ток-ток на екранот: многу удобно!

Добра осветленост, што ни овозможува да го користиме паметниот телефон дури и надвор од сонцето.

За среќа, дупката за предната камера не е преголема и не ве мачи при секојдневната употреба на паметни телефони.

ХАРДВЕР

За овој опсег на цени, дефинитивно поразен:

Димензии: 164,5 x 77,5 x 8,4 мм
Тежина: 190 г.
Екран: 6,53 ″ IPS LCD – 1080 × 2340 пиксели
Процесор: Mediatek MT6765
Графички процесор: PowerVR GE8320
RAM меморија: 4 GB
Меморија: 128 GB
Мрежа: 4G LTE – Двојна СИМ
Поврзување: Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, USB-C, GPS, NFC
Батерија: 4000 mAh
Задна камера: 48 пратеник + 8 пратеник + 5 пратеник + 2 пратеник
Предна камера: 16 пратеник
Видео: ФулХД @ 30fps
Операционен систем: Android 9 со LG UX 9

Сензор за отпечатоци заден не молња, туку прецизен.

ПЕРФОРМАНСИ И СОФТВЕР

Хардвер од ниско ниво може да понуди само ниски перформанси.

Има заостанувања, пукнатини и забавувања дури и кога пребарувате во Поставки, кога отворате / затворате програми, кога се префрлувате од една апликација во друга.

На Приказни на Инстаграм тие ги активираат и кога ги снимаме и кога ги гледаме оние на другите корисници и целокупното искуство е навистина фрустрирачко.

Исто така игри се повеќе или помалку сите снимки, особено најновите и барани од аспект на хардвер. Играњето со овој паметен телефон не е наградно искуство и не го препорачувам овој уред на оние кои сакаат да играат. Со Call of Duty Mobileочигледно, графиките автоматски се поставуваат на LOW.

Во заклучок, целокупното корисничко искуство не е промовирано: тој е крајно гумен и смешен, секогаш и во секој случај, веројатно заради бавниот процесор и подеднакво бавните спомени.

Апсурдно дека сè уште има Android 9.0, особено ако се земе предвид дека првиот Android 11 Beta штотуку е објавен.

За среќа тамуинтерфејсот е генерално прилично чист, многу слично на оригиналната берза за Android. Навигационите гестови недостасуваат, нешто друго е чудно.

Меѓу прилагодувањата на LG, би сакал да истакнам:

 • двојна апликација да копирате некои системски апликации и да ги користите со различни сметки
 • повеќе прозорец за да користите две апликации рамо до рамо на екранот
 • теми за прилагодување графика и интерфејс
 • ноќен режим да не ги затегнувате очите со некои апликации во текот на ноќта или кога е темно во собата
 • Паметен доктор да го чувате паметниот телефон секогаш „брз“, чист и „ефикасен“ (во реалноста служи само за чистење на внатрешната меморија, бидејќи телефонот секогаш оди бавен)
 • Режим на игри што ги оптимизира перформансите (колку што е можно), ги оневозможува предупредувањата додека играте, ја менува графика на играта и многу повеќе
 • Можност за поврзете одредени активности со сензорот за отпечатоци (преглед на известувања, отворена камера ..)

КАМЕРА

Јас сум 4 задни сензори на LG K61: главната 48-мегапикселна, 8-мегапикселна леќа со ултра широк агол, леќи со 5 мегапиксели посветени на длабочина и 2-мегапикселна леќа за макроа.

Камерите на задниот дел се малку испакнати, но не на претеран начин. Како и да е, хоризонтално и позиционирано во центарот на задниот дел, ако го поставиме паметниот телефон на маса, тој не вибрира / осцилира додека го користите.

Постојат тони сензори, но крајниот резултат не е задоволителен. Општо, брзината на блендата е бавна. Особено кога светлината е мала, претставите се навистина слаби (бавна брзина на блендата, бучава во сликите).

Страна софтвер, режимите за снимање се малку. Има Макро режим кој ви овозможува да фотографирате до 4 см далеку: убаво, но скоро бескорисно; Јас би претпочитал телескопски или зум сензори наместо ова.

Но, како фотографираш? Сликите се во ред со добра светлина, но HDR работи многу често а понекогаш завршува со горење на слики. Како што светлината се симнува квалитетот паѓа, при слаба осветлување фотографиите се навистина лоши (недостасува специфичен ноќен режим).

Во принцип, сепак, фотографиите се доволно. Истото важи и за јас Видео: тие се пукани во ФулХД со 30 секунди, тие се доволни и се добри само за оние што повремено ги користат.

БАТЕРИЈА

4000 mAh ви овозможуваат безбедно да дојдете до 1 ден на интензивна употреба. Ако го користите малку, можете да направите дури 2 дена.

Брзо полнење недостасува.

РЕЦЕПЦИЈА И АУДИО

Поддржува двоен NanoSIM + MicroSD, дефинитивно позитивен аспект.

Аудио е само моно, излегува од дното. Во принцип, звукот е слаб и со слаб квалитет: се слушаат само високи, миди не постојат, ниските не се примаат. Позиционирањето на звучникот исто така гарантира дека целосно го покриваме додека играме, завршувајќи воопшто да не можеме да слушнеме ништо.

ЦЕНА

LG K61 чини 299 евра: премногу висока цена во споредба со хардверот и понудените перформанси. По оваа цена има ЧИСТА подобри паметни телефони.

ЗАКЛУЧОЦИ

Дојдовме до крајот на овој преглед и време е да се случи извлечете заклучоци за LG K61.

Можеби по 150 евра може да биде интересно, но по 299 евра тоа е задолжително. Со оваа бројка купуваме телефони кои нудат услуги на друго ниво.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!