LG Q51: нови функции на нискобуџетно средно опсег на претпријатија

LG Q51: fitur-fitur baru mid-range murah perusahaan

Во случајот што се случи во Јужна Кореја, LG го претстави својот прв серијал Q оваа година. Ова е LG Q51, среден опсег кој доаѓа со многу конкурентна цена, a голем екран од 6,5 инчи, пристојна батерија од 4000 mAh и три неверојатни фотоапарати. Со овој телефон, LG сака да се натпреварува со кинеските производители во грубиот сектор од средната класа, каде што вредноста за парите е приоритет. Дали LG Q51 ќе се позиционира како еден од најдобрите средна класа во годината? Дознајте повеќе подолу.

LG Q51 карактеристики

LG Q51 карактеристики

Ако сакаш сегашната средна класа по економична цена, Овој LG Q51 можеби е најдобриот избор за вас. Подолу, ви го презентираме вашиот технички лист, а потоа детализираме за секоја од спецификациите за да разберете што е можно LG Q51.

Карактеристики

LG Q51

Димензија 164,5 x 77,5 x 8,4 мм.
Екран 6,5 ″ HD + со IPS LCD панел и мало вовлекување на предниот дел од V-форма.
Процесор МедијаТек Хелио П22.
RAM меморија 3 GB.
Складирање 32 GB може да се прошири со microSD до 2 TB.
Задна камера Тројки 13 пратеник (главен сензор) + сензор со широк агол 16 пратеник + сензор за длабочина 2 пратеник.
Предна камера 13 пратеник.
Поврзување и додатоци USB C, WiFi два опсег AC, 4G, NFC, заден читач за отпечатоци, ДТС: X стерео звук и MIL-STD-810G воено овластување.
Батерија 4000 mAh.
Операционен систем LG UI со Андроид 10.

Голем екран, но со низок дизајн

Првото нешто што го импресионира овој телефон кога ќе го погледнете е неговиот голем 6,5 инчен екран. Квалитетот можеби не е најдобар од сите (користете LCD панел со HD + резолуција), но без сомнение големината е голема ќе привлече корисници кои бараат голем мобилен телефон. Сепак, проблемот на LG Q51 е што дизајнот воопшто не е впечатлив, затоа што потсетува на телефон со пониска класа, со доволно голема рамка што не прави екранот да изгледа добар.

На пример, Xiaomi ни ја покажа серијата Redmi Забележете дека е можно да се произведат премиум и ефтини мобилни телефони, така што ако навистина се грижите за неговиот изглед, LG Q51 не е она што го барате. Дури и да е така, не можеме да го негираме задниот дел на LG Q51 е многу симпатичен и чист, каде најдовме хоризонтална лента со три сензори на задната камера и блиц, и веднаш под читачот на отпечатоци.

Квалитетна камера, пристојна батерија и прифатливи перформанси

LG Q51 е вистински мобилен телефон што ги нуди сите функции и одлики што ви се потребни, без ништо или малку да ги истакнете или критикувате. Задната камера од 13 MP е придружена со сензор од 2 MP за фотографирање во режим на портрет и сензор со широк агол од 5 MP тие ќе ви овозможат да фотографирате добри и да снимате видеа со пристоен квалитет. Предната камера за селфи е исто така 13 MP и нема дополнителни функции или одлики.

Батеријата од 4000 mAh од LG Q51 стана стандардна во средната класа, затоа што им нуди на корисниците соодветна автономија да го полните само вашиот мобилен телефон еднаш дневно или помалку (дајте му нормална употреба) Од друга страна, LG Q51 користи 8-јадрен процесор Helio P22 (исто како и LG Q60) со брзина од 2,0 GHz. Овој ефикасен процесор е придружуван од 3 GB RAM меморија и 32 GB внатрешно складирање за да им обезбеди на корисниците, перформанси за која нема да имаат поплаки.

lg q51 звук

LG Q51 се истакнува во звук и отпор

Веќе внесувате дополнителни функции, еден аспект што вреди да се спомене од LG Q51 е тоа има стерео звучници напојувани од аудио системот DTS: X 7.1 за високо квалитетна репродукција на звук; нешто што обично го гледаме на високи телефони и многу малку телефони од средна класа. Покрај тоа, LG Q51 има воено овластување MIL-STD-810G, така што овој телефон е далеку помоќен од повеќето телефони во опсегот.

Од друга страна, во однос на оперативниот систем, LG Q51 беше увезен од фабриката Android 10 со слој за персонализација на претпријатието, LG UI, што всушност го менува Android малку. Затоа, имајте го предвид овој LG Q51 ако барате Android уред со чист софтвер.

Цена и достапност на LG Q51

LG Q51

LG Q51 се продава во Јужна Кореја од 26 февруари во бела и сина боја. Цената е 31 317000, што е еквивалентно на околу 241 €. Сè уште не е познато дали да достигнеме повеќе земји, но, најверојатно, така. Само почекајте датум на објавување на LG Q51 во Европа и во целиот свет.