MarvelAvengers: Првиот преглед во живо на PAX West 2019

MarvelAvengers: Првиот преглед во живо на PAX West 2019

Што се случува кога се собираат најсилните херои на Земјата, но не се подготвени да се соочат со закани? Што се случува кога хероите не успеат и конечно не успеат? Може ли светот да функционира без суперхерои? Што се случува кога суперхеројскиот вакуум е исполнет со нешто далеку поопасно? Тоа е претпоставката зад MarvelAvengers, долгоочекуваната акциона игра од врвниот суперхеројски тим на Crystal Dynamics MarvelTim.

Пред Gamescom, Square Enix објави покомплетен преглед на пролог-сцената за MarvelAvengers. Тие беа сведоци на целосниот настан на Денот на А, кој започна како ден на славење и брзо стана ден на грдотија. Ова е една работа да се биде свесен, но друго е лично да се прескокне во игра и да се види од прва рака како ќе се чувствува играта. Shacknews имаше можност да го стори тоа на PAX West оваа година, учествувајќи во MarvelAvengers за прв пат.

Откако се навикна на битките на трето лице од серијата Tomb Raider Crystal Dynamics, може да се надеваме дека имало некои сличности помеѓу франшизата и MarvelAvengers. Визуелно, тие го прават истото чувство, особено перспективата на третата личност и големината на моделот на карактери. Таму завршува сличноста.

За пролог-мисии, играчите ќе го исклучат секој од Моќните херои на Земјата. Сите тие ќе имаат специјална експертиза и области каде што се одликуваат. Да ги уништиме еден по еден:

  • Тор: Докажано е дека Гунтур Асгард е најзабавниот од групата за контрола, способен да носи долги комбинации. Тој исто така може да го фрли jолнир со активирање на десното рамо и да го повика назад со активирање на левото рамо, нудејќи го најдоброто за да го земе волшебниот чекан во видео игра.
  • Железен човек: Главната карактеристика на Тони Старк е летот. Контролата на летот се чувствува мазна, дури и ако целта и пукање на погонот може понекогаш да се чувствува малку помалку елегантно. Iron Man Unibeam може да порази многу непријатели одеднаш во една голема експлозија.
  • Хулк: Како што можете да замислите, Хулк е тимски резервоар. Тој може да апсорбира големи штети, но исто така може брзо да ја премине областа со неговиот силен скок. Користејќи ги своите тешки напади (одбележан на Триаголник на ПС4) во воздухот, Хулк може да направи ефективни фунти за контрола на толпата. Ако сакате да поразите многу непријатели пред вас, можете да користите многу голем гром.
  • Американски капетан: Сентинел на слободата е способен борец, со или без штит. Кога неговата крајна способност е полна, тој може да го фрли штитот кон целта дома, скокајќи од wallидот во сцените кои потсетуваат на различните настапи на неговиот MCU.
  • Црна вдовица: Вдовицата може да шутира непријатели од далечина, но може да биде блиска и лична доколку треба. Дури и да е близу до непријателот, тој може да ги искористи своите способности за борење да ги преврти на земја и да ги освои. Тој исто така има скришум способност што го прави невидлив, оставајќи невидливи.
Марвел Авенџерс - ПАКС Вест

Не би било игра за суперхерој, доколку немаше елемент од Бетмен: Аркам Азил беше на своето место. И, секако, MarvelAvengers вклучува еден клучен елемент од битката за пионерска титула, предупредувајќи ги играчите кога ќе ги преземат влезните удари. Ако се појави извичник, играчите можат да го притиснат копчето избегнување за да излезат од патот и да ги одржат своите комбинации непрекинати.

A-Day Prologue е местото каде што ќе заврши делот каде што може да игра MarvelAvengers, но тоа не е местото каде Crystal Dynamics планира да престане. После Денот, Механиката за напредна идеја (АИМ) ќе ја задржи земјата под надзор, туркајќи ги одмаздниците да се кријат и повторно обединување. Тие ќе работат од дотраени Хеликери, кои играчите можат да ги вратат постепено додека завршуваат мисии. Овие мисии се движат од Hero Heroes, кои се фокусираат на специфични херои и играат во традиционални стилови на кампања, до мисијата Warzone, која може да се игра со кој било херој и со најмногу тројца играчи. Сите мисии ќе ја унапредат целокупната приказна.

Играчите можат да го подобрат својот херој во текот на играта. Секој лик ќе има детално дрво за вештина, кое изгледа слично на оној што се гледа во MarvelGame Spider-Man за 2018 година. Тие исто така можат да најдат опрема за специјални карактери, што може да понуди различни статусни бифеси и подобрувања во моќноста. Со различна реткост, системот за менувачи изгледа како нешто многу слично на Bungie Destiny. И, секако, ќе има многу козметичка облека што ќе се најде во текот на целиот натпревар. Crystal Dynamics ќе изгледа интересно од 80 години од историјата на Марвел, користејќи иконична облека од MarvelComics, филм и телевизија. Облека со примероци вклучува оклоп на Ironелезниот човек од стрип-приказната на Оригинал Син и директен костум на oeо Фикс-Халк.

Многу детали за MarvelAvengers се обвиткани во мистерија, вклучувајќи дополнителни херои кои ќе се приклучат на јадрото на пет члена. Crystal Dynamics ќе открие повеќе од овие детали во наредните месеци, особено забележувајќи дека тие ќе откриваат повеќе за ко-оп-игри во почетокот на 2020 година.

MarvelAvengers се подготвува да ја продолжи својата борба и да се собере уште еднаш. Заштедете на Shacknews за повеќе детали кога ќе влезат. MarvelAvengers ќе биде објавен на PC, PlayStation 4, Xbox One и Google Stadia на 15 мај.

Ози игра видео игри откако го зема својот прв контролер на НЕС на 5-годишна возраст. Оттогаш, тој играше игри, оставајќи само кратко за време на неговиот колеџ години. Но, тој беше повлечен назад, откако минуваше години во кругот на ОК за THQ и Активизија, поминувајќи го поголемиот дел од своето време помагајќи да се наметне серијата на гитара херој на својот врв. Ози стана огромен обожавател на платформери, игри за загатки, стрелачи и RPG, само за да именува неколку жанрови, но тој исто така е многу сиромашен од ништо со добар и убедлив наратив зад тоа. Бидејќи што е видео игра ако не можете да уживате во добра приказна со свеж кока-кора?