MCвездата MCU бара од Sony да го врати Spider-Man на чудо, по споровите

MCU Star Meminta Sony Untuk Mengembalikan Spider-Man Ke Marvel, Mengikuti Perselisihan 1

Веста дека Спајдермен може да го напушти филмскиот универзум на Марвел, изненадувачки, предизвика многу разочарување и разочарување кај fansубителите на филмовите со суперхерој. Студиото Марвел, матичната компанија на Дизни и сопственикот на авторските права Спајди Сони, е во спор околу финансирањето на идните филмови со веб-лигамент. Додека повеќето актери вклучени во МКУ молчат за ова прашање, постои една starвезда на МЦУ која го искажа своето мислење – актерот на Хокики Jереми Ренер.

Ренер ја објави истата слика и на Твитер и на Инстаграм, наведувајќи: „Здраво Sony Pictures, ние сакаме Spider-Man да се врати во Стен Ли и Марвел ве молам, благодарам.“ Проблемот не е толку едноставен – Sony има филмско право за Spider-Man уште од во тоа време Марвел го продаде во 1999 година, а овој спор заврши во финансиските акции на секое студио и дали продуцентот на МЦУ, Кевин Феги, ќе продолжи да биде вклучен во филмовите Спајди. Како и да е, објавата на Ренер допре многу фанови, со повеќе од 1,5 милиони лајкови Инстаграм, и повеќе од 40,000 ретвитови. Погледнете подолу и видете дали можете да го разберете чудниот хаштаг во кој влегол Ренер:

Набргу откако избувна приказната за конфликтот, Сони одговори со изјава. Студиото тврдеше дека многу извештаи имаат „погрешно утврдени“ дискусии помеѓу студијата и изразија „разочарување“ дека Феги веќе нема да биде вклучен, ставајќи ја одлуката на нозе на Дизни.

Се разбира, остануваат големи прашања за иднината на ликовите во МЦУ. Spider-Man: Далеку од дома е официјалниот крај на 3-та фаза на МЦУ, поставувајќи ја сцената за она што ќе дојде од филмскиот универзум. Бидејќи веќе не е вклучен Фејге, можно е франшизата Spider-Man да постои надвор од MCU.

Sony изгради универзум универзум Spider-Man кој не е MCU, благодарение на адаптацијата на филмот Venom, како и на претстојниот филм Morbius, во кој aredеред Лето го игра титуларниот вампир за живот. Изворот изјави Краен рок дека веќе има уште два испланирани филмови „Спајдермен“ во кои глуми Том Холанд како веб-слангер, при што режисерот Jonон Вотс се очекува да се врати. Засега, продолжението на Spider-Man: Далеку од дома ќе биде прикажано во кината на 29 август.