Meizu 16s Pro со SoC Snapdragon 855 Plus, лансирани се три задни фотоапарати: Цена, спецификации

Meizu 16s Pro With Snapdragon 855 Plus SoC, Triple Rear Cameras Launched: Price, Specifications

Meizu во средата го лансираше својот најнов паметен телефон – Meizu 16s Pro. Новиот телефон, кој доаѓа како поголема верзија на Meizu 16, кој беше лансиран во април, претставува голем број важни додатоци како што се трите задни фотоапарати и Snapdragon 855 Plus SoC. Meizu 16s Pro има сензор од 48 мегапиксели Sony IMX586 и работи со Flyme 8, најновата итерација на кожата на Meizu Android. Новиот телефон Meizu го користи моторниот допир мотор 3.0, кој е поддржан од линеарен вибрационен мотор за подобри хаптички повратни информации и функција за двојно стерео звучници за подобар излез на звук.

Цена на Meizu 16s Pro, достапност

Meizu 16s Pro е лансиран во три варијанти. Варијантата за складирање на телефонска база од 6 GB RAM + 128 GB е цена од 2,699 CNY (приближно 27,000 Rs), додека варијантата за складирање од 8 GB RAM + 128 GB носи цена, на CNY 2.999 (приближно 30,000 Rs). Варијантата од 8 GB RAM + 256 GB од најновиот Meizu 16s Pro ќе ги натера купувачите да се вратат со 3,299 CNY (приближно 33,000 фунти).

Доаѓа во избор на шуми на самрак, сон еднорог, црн огледало и бела приказна. Meizu 16s Pro сега е подготвена за пред-нарачки во Кина и ќе излезе во продажба од 31 август во Кина. Сепак, нема официјални информации за нејзината меѓународна достапност.

Спецификации на Meizu 16s Pro

Meizu 16s Pro работи Flyme 8 врз основа на Android Pie, што носи ремонт на дизајн и карактеристики како што се Aicy виртуелен асистент, Game Mode 4.0 и режим на мал прозорец 2.0. Тој спакува целосен HD + 6,2 инчен + (1,080 x 2,232 пиксели) екран направен од Samsung со 100,000 коефициенти на контраст, однос 18,6: 9 и 430 nits осветленост.

Meizu 16s Pro може да снима 4K видео со рамка од 60fps

Напојува со Qualcomm Snapdragon 855 Plus SoC кој е поврзан со 8 GB LPDDR4X RAM и 256 GB UFS 3.0 внатрешно складирање. Meizu 16s Pro е опремен со засилен мотор за вибрации за подобрување на хаптичката повратна информација кога играте игри и двоен линеарен стерео звучници.

Meizu 16s Pro има функција за подесување на три задни фотоапарати, која вклучува сензор од Sony IMX586 со 48 мегапиксели со отвор f / 1.7 и ОИС за стабилизација. На главната камера му помага 20-мегапиксели Sony IMX350 сензор со отвор на отворот f / 2.6 и видно поле на 117 степени, и трет сензор 16-мегапиксели Sony IMX481. На предната страна е селфи камера од 20 мегапиксели со отвор f / 2.2.

Карактеристиките на фотоапаратот вклучуваат режим на портрет, Супер ноќен преглед за фотографирање со мала светлина, препознавање на сцената со АИ и можност за снимање на 4K видео на 60fps. Постои сензор за отпечатоци на екранот за кој се тврди дека го отклучува Meizu 16s Pro за 0,15 секунди со поддршка за признавање од 360 степени.

Meizu 16s Pro е опремен со батерија од 3.600 mAh, но нема стандардно брзо полнење што го поддржува. Опциите за поврзување вклучуваат 4G LTE, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac, GPS со двојна фреквенција, Glonass и Beidu. Димензиите на Meizu Pro 16s се 151,9 × 73,4 × 7,65 мм, а врвот на скалата е 166 грама.