Mi A3 vs Redmi Note 7 Pro: цена во Индија, …

Mi A3 vs Redmi Note 7 Pro: цена во Индија, ...

Мојот А3 беше лансиран во Индија во средата како последен учесник на Xiaomi во буџетскиот сегмент. Смартфонот, кој го носи брендот Android One на Google, е наследник на Mi A2 што лансираше минатата година. Според цената што ја започна, Mi A3 навистина ја ривализира понудата на Xiaomi, Redmi Note 7 Pro, но има и некои клучни разлики. Најдобрите карактеристики на Mi A3 вклучуваат неговиот стаклен сендвич дизајн со Gorilla Glass 5 заштита од предната и задната страна, а задниот панел особено спортува хонографска шема на нано ниво што може да им се допадне на корисниците на прв поглед. Како телефон со Android One, Xiaomi Mi A3 работи на Android како стандарден и веројатно ќе биде меѓу првите паметни телефони што ќе ја добијат следната итерација на Android. Клучните нагласувања на Mi A3 исто така го прават споредлива опција против Redmi Note 7 Pro, кој е еден од најпродаваните смартфони во земјата и друга опција за буџет од Xiaomi.

Еве, ние ја споредиме цената Mi A3 во Индија и спецификациите со онаа на Redmi Note 7 Pro за да ви помогнеме да ја изберете најсоодветната опција за вас.

Mi A3 vs Redmi Note 7 Професионална цена во Индија

Mi A3 цената во Индија е поставена на РС. 12.999 за варијантата за складирање 4 GB RAM + 64GB, додека нејзината опција за складирање од 6 GB RAM + 128 GB е со цена од Rs. 15999 година. Mi A3 (Преглед) доаѓа во три различни опции во боја, имено, “Не само сина”, “Повеќе од бело” и “Тип на сива боја”. Покрај тоа, таа ќе излезе во продажба преку продавниците Amazon.in, Mi.com и Mi Home од 12 часот. (пладне) ИСТ во петок на 23 август.

Mi A3 vs Realme 5 Pro: цена во Индија, споредени спецификации

Спротивно на тоа, Redmi Note 7 Pro беше лансиран во Индија кон крајот на февруари со цени на РС. 13.999 за варијантата за складирање 4 GB RAM + 64 GB, додека нејзината опција за складирање од 6 GB RAM + 128 GB е со цена од Rs. 16.999 година. Моделот за складирање на Redmi Note 7 Pro 6GB RAM + 64 GB, кој започна во РС. 15.999, исто така неодамна доби намалување на цената и во моментов е достапно на РС. 14.999 година. Телефонот доаѓа во Нептун Сина, Вселенска Црна, Небула Црвена и Месечева светлина (Астро) Опции на бела боја и е достапен за купување во продавниците на Флипкарт, Mi.com и Mi Home.

.embed-контејнер {позиција: релативна; дно пополнето: 56,25%; висина: 0; прелевање: скриен; максимална ширина: 100%; } .семиран сад iframe, .embed-kontain object, .embed-enbed embed {позиција: апсолутна; врвот: 0; лево: 0; ширина: 100%; висина: 100%; }

Mi A3 vs Redmi Note 7 Професионални спецификации, одлики

Mi A3 и Redmi Note 7 Pro имаат двојна SIM (Nano) поддршка и работат со Android 9 Pie. Сепак, Redmi Note 7 Pro има MIUI 10 преку Android, додека Mi A3 доаѓа со чисто искуство со Android што е достапно на неколку други паметни телефони Android One и уреди со Pixel на Google.

Во однос на дисплејот, Mi A3 располага со 6 0,08-инчен HD + (720 × 1560 пиксели) Супер AMOLED дисплеј кој има изрез во стилот на вода и сооднос 19,5: 9. Редими Note 7 Pro, од друга страна, Има LCD ЛЦД со 6,3-екран со целосен HD + (1080 × 2340 пиксели). Телефонот, исто така, има изрез во стилот на вода и 19,5: 9 аспект што го прават сличен на Mi A3.

Mi A3 vs Redmi Note 7 Професионален процесор, RAM меморија

Под хаубата, Mi A3 се напојува со окта-јадрен Qualcomm Snapdragon 665 SoC, заедно со процесорот Adreno 610 и до 6 GB RAM меморија. Меѓутоа, Redmi Note 7 Pro има Snapdragon 675 SoC, заедно со Adreno 612 графичкиот процесор и до 6 GB RAM меморија.

Mi A3 vs Redmi Note 7 Професионална камера

За фотографии и видеа, Mi A3 започнува со тројно поставување на задниот фотоапарат, кој вклучува примарен сензор од 48 мегапиксели со f / 1 0,79 леќи, секундарен сензор со 8 мегапиксели со 118 степени f / 1 леќи со широк агол. 79, и терцијарен сензор со 2 мегапиксели за откривање на длабочина. Redmi Note 7 Pro, од друга страна, има двојна поставка на задната камера која се состои од примарен сензор од 48 мегапиксели со објектив f / 1 .79 и 5-мегапикселен сензор за секундарна длабочина.

Mi A3, исто така, има селфи камера од 32 мегапиксели која е опремена со f / 2.0 леќи. Спротивно на тоа, Redmi Note 7 Pro има 13-мегапикселна селфи камера.

Xiaomi има обезбедено Mi A3 во опции за складирање 64 GB и 128 GB кои можат да се прошират преку микроSD картичка (до 256 GB). Redmi Note 7 Pro исто така има идентични верзии на вграден простор за складирање заедно со истата поддршка за microSD картички (до 256 GB).

Слично на тоа, Mi A3 и Redmi Note 7 Pro имаат идентични опции за поврзување, вклучувајќи 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth v5.0, GPS / A-GPS, USB Type-C и приклучок за слушалки 3 .5 мм.

Сензорите на Mi A3 вклучуваат акцелерометар, амбиентална светлина, жироскоп, инфрацрвен (IR) магнетометар и сензор за близина. Овие се во согласност со она што ќе го добиете во Redmi Note 7 Pro. Сепак, за разлика од тоа, Mi A3 има сензор за отпечатоци на екранот, додека Redmi Note 7 Pro има сензор за отпечатоци од прсти поставен на традиционален заден.

Mi A3 содржи батерија од 4, 030 mAh која поддржува Qualcomm 3.0 технологија за брзо полнење и традиционално 18W брзо полнење. Redmi Note 7 Pro, од друга страна, вклучува батерија од 4 000 000 mAh која поддржува брзо полнење на 4,0 технологија. Двата телефони се со полнач од 10W.

На предниот дел, Mi A3 мери 153,48 × 71,85 × 8,5мм, додека Redmi Note 7 Pro ги мери 159,21 75,21 × 8,1мм. Понатаму, Mi A3 тежи 173,8 грама, додека Redmi Note 7 Pro тежи 186 грама.

Xiaomi Mi A3 наспроти Redmi Note 7 Pro споредба

Xiaomi Mi A3 Xiaomi Mi A3 Redmi Note 7 Pro Redmi Note 7 Pro
Оценки
Севкупна оценка на NDTV
Рејтинг на дизајн
Покажете класификација
Оценување на софтвер
Класификација на перформанси
Оценување на траење на батеријата
Оценка на камера
Вредност за рејтинг на пари
ОПШТИ
Марка Ксиооми Ксиооми
Модел Мојот а3 Redmi Note 7 Pro
Датум на издавање 17 јули 2019 година Февруари 2019 година
Димензии (мм) 153,48 x 71,85 x 8,50 159,21 x 75,21 x 8,10
Тежина (грама) 173,80 186.00 часот
Капацитет на батеријата (mAh) 4030 година 4000
Брзо полнење Брзо полнење 3.0 Брзо полнење 4+
Бои Не само сина, повеќе од бела, сива Класичен вселенски црн, црвена маглина, нептун сина
Лансиран во Индија Да
Тип на тело Купот
Отстранлива батерија Не
МОНИТОР
Големина на екранот (инчи) 6.08 6.30
Резолуција 720 × 1560 пиксели 1080 × 2340 пиксели
Вид на заштита Стакло од горила Стакло од горила
Сооднос на аспект 19) 5: 9 19) 5: 9
Пиксели по инч (PPI) 409
ХАРДВЕР
Процесор 2 ок-јад од 2 GHz 2 ок-јад од 2 GHz
Процесорска марка Qualcomm Snapdragon 665 Qualcomm Snapdragon 675
RAM меморија 4 GB 4 GB
Внатрешно складирање 64 GB 64 GB
Проширување на складирање Да Да
Проширен тип на складирање микро SD микро SD
Складирање може да се прошири до (GB) 256
КАМЕРА
Задна камера 48 мегапиксели (f / 1.1.79, 1,6-микрони) + 8-мегапиксели (f / 2,2) + 2-мегапиксели 48 мегапиксели (f / 1,79, 1,6-микрони) + 5-мегапиксели
Заден автоматски фокус Да Да
Заден блиц Да LED
Фронтална камера 32 мегапиксели (f / 2,0, 1,6-микрони) 13 мегапиксели
СОФТВЕР
Операционен систем Android 9.0 Пита со Android
Кожа МИУИ 10
Поврзаност
Поддржани Wi-Fi стандарди 802.11 a / b / g / n / ac 802.11 a / b / g / n / ac
Bluetooth Ако V 5.00 Ако V 5.00
USB Type-C Да Да
Количина на СИМ 2 2
USB OTG Да
4G е активен на обете SIM-картички Да
СИМ 1
Тип на СИМ Нано СИМ Нано СИМ
4G / LTE Да Да
СИМ 2
Тип на СИМ Нано СИМ Нано СИМ
4G / LTE Да Да
СЕНЗОРИ
Отклучување на лице Да Да
Сензор за отпечатоци Да Да
Сензор за близина Да Да
Акцелерометар Да Да
Сензор за светло на околината Да Да
Жироскоп Да Да
Компас / магнетометар Да

. (таговиToTranslate) mi a3 vs redmi Note 7 професионална цена во Индија спецификациска цена за мојата a3 во Индија (т) спецификации на мојата a3