Microsoft xCloud веќе до 2019 година: Еве го одговорот на Google Stadia

Microsoft xCloud веќе до 2019 година: Еве го одговорот на Google Stadia

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Мајкрософт се очекува да ја претстави својата онлајн услуга за игри на облак до крајот на годината и ќе биде првиот конкретен одговор на „Google Stadia“ во очекување на Sony

Microsoft xCloud веќе до 2019 година: Еве го одговорот на Google Stadia

Google Stadia сигурно го дестабилизира лудиот пазар на видео, кој веќе подолго време е стопиран и решението на игра стриминг изгледа како иднината, која би можела да стане стандард веќе оваа година. Исто така Мајкрософт и Sony работат на нивната платформа стриминг на игри е Xcloud е одговорот на Стадија ди Мајкрософт кој ќе се подготви за започнете ја услугата до крајот на годината.

Мајкрософт xCloud ќе ви овозможи да играте Бета стриминг игри веќе до крајот на годината 2019 година, со оглед на тоа што истата американска компанија најави важни настани што според тоа ќе овозможат играње со глувче, тастатура, екран на допир и блутут уреди со стриминг.

Xcloud, како Stadia, ќе ви овозможи да вчитате игри директно од мрежата и да играте и да добивате одговори во реално време од серверите, а според првите извори тоа би било играта Форза Хоризон 4 и Андроид уреди, првите осомничени за слетување на xCloud на Мајкрософт.

Мајкрософт исто така објави дека употребата на контроли на допир нема да бара препишување на кодот како алатки како што се комплет за прилагодување на допир и API-свесни за Microsoft, ќе треба да се користат, што ви овозможува да ги мапирате влезните команди. На API наместо тоа, тие ќе се грижат за адаптирање на игрите на мобилната платформа и на сите уреди, како и за интегрирање на нови режими за заштеда, за кратки сесии за игри.

Значи, иновативна платформа која веќе има многу, ед жестоки, конкуренти. Willе видиме дали нешто ќе се движи во таа насока во текот на годината, но Гугл и Мајкрософт се чини дека се чекор напред во технологијата и тие би можеле да го погодат пазарот многу пред конкурентите, при што Сони сега мора да го надомести изгубеното ниво.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!